• DOLAR TL
 • EURO TL
 • Altın TL

Bu fırıldaklığın sonu ne olacak?

Gazeteci Şükrü AĞIRMAN-0532 250 51 49

Gazeteci Şükrü AĞIRMAN-0532 250 51 49

E-Posta : sukruagirman@gmail.com

Bu fırıldaklığın sonu ne olacak?

 

Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Mehmet İnce, 1 Şubat 2014 günü AESOB’da yapılan genel kurulda eski başkan Ali Tüzün’e karşı başkanlık seçimini kaybetti. Bin kadar üyenin oy kullandığı seçimde İnce ile Tüzün arasında, 100 kadar oy farkı oluştuğu öğrenildi

 

Ekibiyle gelen Ali Tüzün'ün kadrosunda ise eski oda başkanı Mustafa Gönenç ekibi ve otobüsçü kooperatifi esnafı ekibi yer alıyordu. Menfaatleri nedeniyle birbirleriyle kopan bu grup yine menfaatleri için bir araya geldi. Hatırlanacağı üzere CHP’li Mustafa Akaydın 29 Mart 2009 seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilip mevcut belediye başkanı AK Partili Menderes Türel seçimi kaybedince, Ali Tüzün’de sanki siyasetçiymiş gibi “Onurum için” diyerek başkanlıktan istifa etmiş ve yerini Akaydın’ı destekleyen Gönenç'e bırakmıştı.

 

AK Partili Tüzün, minibüslerin esnafa fahiş fiyatla satılan AB plakalı otobüs olması konusunda rol oynamıştı. Akaydın göreve gelince daha da çok çalışmak yerine görevinden istifa eden Tüzün daha sonra bir esnaf kredi kefalet kooperatifi kurdu ama çalışanlarının dahi maaşlarını ödemedi. Bir çok kişi orada iş bıraktı. Defalarca çaycı ve sekreter değiştirdi. O kadar çok para kaybetti ki kendi kefalet kooperatifi bile kendisine kredi vermedi. Arazilerini sattı, yaptığı su dağıtım işini batırdı. Kendini alkole vurdu. Otobüsüne haciz üzerine haciz geldi. Ben bir dostu ve gazeteci olarak halini gördüğümde çok üzüldüm.

 

Kooperatifine gittiğimde veya dışarıda bir birahanede buluştuğumuzda hep üzgün ve kırgındı. Eskisi kadar yüzü gülmüyordu. Bu süreçte otobüsçü minibüsçü birleşmesi yaşandı. Kamuoyunda Antalya Özel Halk Otobüsçüleri Odası diye bilinen 160 kadar üyeye sahip S.S. Antalya 21 No’lu Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi ile 600’ü aşkın üyeye sahip Antalya Minibüsçüler Odası, Antalya Otobüsçüler Odası adı altında birleşmişti. O dönem minibüsçülerin başkanı Mustafa Gönenç, birleşme için karşılıklı tüm davalardan sözde feragat edilmesi karşılığı 22 milyon lira dolayında parayı otobüsçüye ödemeyi taahhüt etti.

 

Çünkü mahkeme, minibüsçülerin 14 artı bir kişilik M plaka minibüsten 18 artı 9 kişilik AB plaka otobüse dönmesini verdiği bir kararıyla iptal etmişti. Otobüsleri AB plakaya döndüren isimlerden biri ise ne gariptir ki Ali Tüzün’den başkası değildi. Hatta Mustafa Gönenç her yerde “Araç dönüşüm çerçevesi içinde 50 bin liralık aracı zorla 85’er bin liraya bize sattılar. Esnaf batakta. 85 bin lirayı krediyle ödemek için bankaya başvurdular. Toplamda 130 bin lira kadar her esnafımız mağdur edildi” diyerek Ali Tüzün ve ekibini yerden yere vuruyor açıkça Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Akaydın’a destek veriyordu.

 

Minibüsçülerden kişi başı 38 bin 100’er lira toplandı ve toplam 22 milyon lira gibi bir para otobüsçü esnafına verildi. Minibüsçüler bu duruma isyan etti. Otobüsçüler ise “Siz hukuksuz şekilde koltuk sayınızı artırdınız ve bize ait yolcuları taşıdınız. Geliriniz artı. Mahkeme aleyhinize karar verdi ve minibüse döneceksiniz. Ya da anlaşma yapacağız siz böyle kalacaksınız ama karşılığında, otobüs olduğunuz günden dava sonuçlanıncaya kadar geçen süre için bize taşıdığınız her yolcunun parasını ödeyeceksiniz. Bu bizim hakkımızdır. Bu parayı öderseniz davalardan feragat edebiliriz” dedi.

 

Bu 38 bin 100 lira toplanma olayı şu anda davalık ve hakkında çeşitli suç duyuruları olan bir dosya. Birleşme sonrası Mehmet İnce başkan seçildi ve 38 bin 100’er lira para toplanmasına karşı dava açtı. Aralarına kara kedi giren iki esnaf grubu kağıt üzerinde birleşmiş gibi gözükse de fiziken ayrıldı. Otobüsçüler kooperatiflerine geri döndüler. Mehmet İnce ise yalnız bırakıldı.

 

Bu sırada İnce, M plakaya dönüşe ilişkin mahkeme kararlarının neticesinde esnafın ikinci kez araba satın alıp mağdur olmasını engellemek adına her biri 18 artı 9 kişilik olan AB plakalı 2 otobüsü yaklaşık 100 kişi kapasiteli kırmızı renkli AN plakalı araçlara çevirdi. İki esnaf birleşip bir otobüs aldı. Pamfilya şirketi çatısı altında birleşen bu ekip, otobüsçü kooperatifini ve diğer minibüsçüleri, rant nedeniyle rahatsız etti. İnce, AB plakalı araçlara da engelli merdiveni yaptırdı. Amaç, isteyen AB plakalı midibüs isteyen AN plakalı otobüs kullansın olarak belirlendi. Nasıl olsa ileride tüm araçlar toplumsal şartlar gereği büyük AN plakalı otobüslere dönecekti.

 

Bu dönemlerde Halkkart yolsuzluk dosyası patladı. Halkkart’ı işleten A-Kent firması ile ortaklık yapan, firmanın teminatının yarısını yatıran ise Gönenç’ti. Ne gariptir ki hakkında değnekçi parası ve benzeri olmak üzere bir çok dava açılan Gönenç’te Akaydın ile aniden koptu. AK Partili Tüzün ise buhları hep eleştirdi. Keser döndü sap döndü gün geldi devran döndü ve Tüzün, her gün haklarında aleyhlerinde konuştuğu adamlarla birliktelik yaptı ve Mehmet İnce yönetimini devirdi. Oysaki İnce zaten Mustafa Gönenç’in ekibindeyken başkan vekilliği yapmış olan bir isimdi.

 

Bu üçlü grup Mehmet İnce’ye karşı birleşti. İnce ekibi seçimi kaybetti. İnce’nin şu anda kafası artık rahat. Pamfilya şirketini yönetecek. Her yerde  “Ben Menderes Türelciyim” diyen Tüzün’ü ise Halkkart sorunları ve eskiden her türlü zıtlaştığı esnaf gruplarıyla birleşme süreci bekliyor. AK Partili olan Tüzün geçtiğimiz günlerde otobüslerin reklam paraları için Bizim Antalya gazetesi önünde eylem yapan esnafı eleştirmişti. Reklam şirketiyle gazetenin sahipleri ve iki şirketin adresi aynı binaydı. Gazete yönetiminden Olgun Matur ile basın açıklaması yapan Tüzün; İnce’nin ekibini, ulaşım esnafını eleştirdi. Kendini haklı gören Matur ise üstü kapalı olarak AK Parti ve Türel’i yerden yere vuran açıklamalar yaparken hemen yanıbaşındaki Tüzün’ün gıkı çıkmadı.

 

Bu seçimde; 2009’da CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın göreve gelsin diye büyük çaba harcayan Mustafa Gönenç, Ali Tüzün'e destek verdi. İlkeli ve dik duruşuyla bir başkan tavrı sergileyen Mehmet İnce şimdi inzivaya çekildi. Şimdi Otobüsçüler Odası olan minibüsçüler ve otobüsçüler kooperatifi bu seçimde birleşmiş gibi yaptı. Bakalım seçim sonrası kooperatif ile şimdi ismi Otobüsçüler Odası olan minibüsçüler arasında anlaşma sağlanabilecek mi?  Akaydın tekrar seçilirse Tüzün yine görevi bırakacak mı? Akaydın seçilmezse Tüzün ne yapacak? Tüzün işine geldiği anda sırtını döndüğü AK Parti'ye şimdi ne diyecek? Bu fırıldaklığın sonu ne olacak?

 

Kendisini akşam saatlerinde telefonla aradığım ama başkan seçilir seçilmez telefonlarına bakacak bir sekreter tuttuğunu fark ettiğim Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Tüzün’e ‘hayırlı olsun’ diliyorum ama geleceğinin çok hayırlı olacağını düşünmüyorum. Çünkü S.S. 21 No’lu Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Nadir Karatoy zeki bir adamdır. Yaş tahtaya basmaz. Bir bildiği vardır elbet. Stratejik adımları o ve ekibi çok iyi bilir. Esnafının çıkarlarını ve menfaatlerini korumak için tabiî ki de Ali Tüzün’ü desteklemiştir. Burada bir sıkıntı yoktur. Ancak Ali Tüzün’ün bu yanar döner tavrı, insanların kendisi hakkındaki düşüncelerini şüphesiz etkilemektedir. Biz gazeteciyiz doğruları, gerçekleri yazar, izin verilenden daha fazlasını yaparak perde arkasındaki sırları aralarız. 

 

Kamuoyunu bilgilendirdiğimiz gibi yine kamuoyu adına kişi, kurum ve olayları övme, yerme ve kınama hakkına sahibiz. Kamuoyunun vicdani sesi oluruz. Ancak Ali Tüzün, benim için incelenmesi gereken bir vakadır. Her ne kadar “Türelciyim, ona destek olmak için başkan adayı oldum” dese de genel olarak menfaatleri için hareket ettiğini de görebiliriz. Ali Tüzün de kardeşimizdir ama “Kardeşim” dediği insanların kardeşliğini de işine gelince unutmamalıdır, yanar döner olmamalıdır. Yürüdüğü yolda amacına ulaşmak için her şeyi mübah görmemelidir. 

 

Ali Tüzün’ün yönetim kurulu ekibinde Mehmet Arık, Murat Tırak, İsmail Güney, Yasan Aslan, Nuh Sonyüksek ve Mustafa Dinleten var. Denetimde Celal Öznaz, Mustafa Özkütükçü ve Adem Uçar yer alıyor. Yönetim kurulu yedek listesinde ise Sebahattin Pesen, Mustafa Başpınar, Hasan Akçen, Nevzat Gültaze, Yusuf Temel, Ömer Osman Demirkazan, Recep Sevinç var. Denetim kurulu yedek listesinde ise Ümit Akcan, Süleyman Coşkun ve Mustafa Bahar var. Sayın Ali Tüzün’e tekrar hayırlı olsun diyorum. 

İzlenme: 1240 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
 • ağır ağır ...

  Misafir: kamuoyu adına siz sadece haber yapabilirsiniz... ancak övme yerme yapamazsınız... bunu yaparsanız gazeteci değil.... yandaş yada çıkarcı ismi ile anılırsınız sayın gazeteci görevini yapan arkadaş... 02 Şubat 2014 00:48

 • At bakalım iyi avcısın anladım.

  Misafir: Yandaş olmanın en güzel örneğini sergilemişsin aferin üzerine aferin.A+++ 02 Şubat 2014 02:04

 • Gazeteci Şükrü AĞIRMAN

  Misafir: Basın; günlük olayları bildirmenin yanında bunları tartışma, görüşünü açıklama, onama ya da kınama veya eleştirme hakkına da sahiptir. 03 Şubat 2014 12:49

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA