• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Yıkım kararı var

yikim-karari-var

‘25 milyonluk araziye konteynerkondu!’ başlıklı haber sonrası Valilik harekete geçti. Yıkım yapılacak
14 Ocak 2021 Perşembe 13:47

 ‘25 milyonluk araziye konteynerkondu!’ başlıklı haber sonrası Valilik harekete geçti. Yıkım yapılacak

 

Yıkım kararı var

 

Kaçak yapılarla, konteynerkondularla mücadele eden Konyaaltı Belediyesinin uyanık çalışanı, pandemiyi fırsat bilip belediye sınırları içindeki ormanlık araziye ‘kaçak yapı’ koydu! Antalya Valisi haberimiz üzerine belediyeden açıklama isteyince belediye yıkım kararı bulunduğunu belirtti 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Bu neyin cesareti!

Antalya Konyaaltı’nda biri ya da birileri yaklaşık 25 milyon değerindeki 30 dönüm orman arazisinde çam ağaçlarını keserek zeytin ağacı dikti. Kaçak yapılarla, konteynerkondularla mücadele eden Konyaaltı Belediyesi çalışanlarından İsmail Palabıyık da pandemiyi fırsat bilip 20423 ada 5 parsel bölgesindeki araziye bir konteyner koydu! ‘25 milyonluk araziye konteynerkondu’ başlıklı haberimiz sonrası Palabıyık ‘tapusuz’ ve ormandan 2B’ye henüz dönen arazi için bir tapu kaydı sunarak 8 Ocak günü mahkemeden haber için erişimin engellenmesi kararı aldı. Kararda itiraz yolu açık. Tapunun nereye ait olduğu merak edilirken Valilik harekete geçti!

 

Yıkım kararı çıktı

Yine 8 Ocak günü Antalya Valisi Ersin Yazıcı; Konyaaltı Belediyesinden açıklama istedi. Valiliğe gönderilen bilgi notunda kaçak yapı olan konteynerin kaldırılmasının tebliğ edildiği, ilgilisi tarafından açılan davada yürütmenin durdurulması talebinin idare ve Konya Bölge İdare Mahkemesince ‘reddine’ kesin olarak karar verildiği anlatıldı. Valiye gönderilen bilgi notunda “Söz konusu yerin devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan, Orman Arazisi (sonrasında ise Orman Kadastro tarafından 2B ölçümleri yapılmıştır) olması sebebiyle dava sonucu beklenmeden yıkım işleri tarafımızca gerçekleştirilecektir” denildi.

 

Kaçak yapıya elektrik ve su

Belediyenin Fen İşleri biriminde çalışan İsmail Palabıyık’ın; kendi çalıştığı belediye sınırları içerisinde yer alan orman arazisine kaçak yapı yapma cesaretini nereden bulduğu ayrıca kaçak yapıya elektrik ve suyu nasıl bağlattığı merak ediliyor. Palabıyık, “Orası benim kendi üzerime olan bir ata mülküdür. Orman arazisi ön tarafta” dedi. Ancak Palabıyık’ın bölgede tapulu olan arazisini yıllar önce 2 ayrı kişiye sattığı, şu anda bölgede tapulu bir arazisinin kalmadığı, sattığı arazinin hemen yanındaki devlete ait orman arazisine pandemide kaçak yapı yaptığı ortaya çıktı.

 

Ne olmuştu

Yerel yayım yapan Akdeniz Manşet gazetesinde 25 milyonluk araziye konteynerkondu başlıklı https://www.akdenizmanset.com.tr/25-milyonluk-araziye-konteynerkondu/177942/ linkindeki haber büyük ses getirmiş, haberde özetle , “15 Haziran 2020 günü Akdeniz Manşet gazetesi ve internet sitesinde yayımlanan ‘Konteynerkent  Konyaaltı’ haberi üzerine yetkililer aynı gün harekete geçmiş, Antalya Konyaaltı Belediyesi konteynerleri polis nezaretinde vinçlerle tek tek kaldırmaya başlamıştı. Hatta bir kısım vatandaş, kendilerini konteynerin içine kapatarak çıkmamakta direnmiş, konuyla ilgili haber https://www.akdenizmanset.com.tr/konteynerkondulari-kaldirmaya-basladilar/171280/ linkinde yer almıştı. Haberde, bu konteynerlerle âdeta arazi işgalinin ve kaçak yapılaşmanın yolunun açıldığı, bölgenin konteynerkonduya çevrilmeye çalışıldığı anlatılıyordu. Ancak CHP’li Avukat Semih Esen başkanlığındaki Konyaaltı Belediyesi bu konteynerlerle, kaçak yapı ve ruhsatsız işletmelerle mücadele etse de biri ya da birileri konteyner ev kondurmaktan geri durmuyor. Konyaaltı Belediyesi konteynerkondularla mücadele ede dursun, aynı belediye çalışanının (İsmail Palabıyık) bile pandemi döneminde, devlete ait orman arazisine konteynerkondu koyduğu ortaya çıktı. Milyonlarca lira değerindeki orman arazisinin benzer yöntemlerle işgal edilmek istendiği öne sürülüyor. Çevre sakinleri önlem alınmasını talep ediyor. Olay, Antalya’nın Konyaaltı ilçesi Çakırlar bölgesi Suiçeceği Mahallesinde yaşanıyor” ifadeleri yer almıştı.

 

Orman ve jandarma görmedi mi?

Haberde; çevrenin yerleşik sakinlerinden belediye çalışanı İsmail Palabıyık’ın, ikamet ettiği evinin birkaç kilometre ilerisindeki ‘2B tapulu 4 dönümlük bir araziyi’ 2012 yılında bazı kişilere sattığı, daha sonra bu kişilerle alım satım konusunda mahkemelik olduğu, ardından 2012’de sattığı tapulu arazisinin yakınında, kendisine ait olmayan, 2B vasfı da taşımayan, Orman Bakanlığına ait Hazine arazisine 2020 yılında pandemiyi de fırsat bilerek sessiz sedasız bir konteyner koyduğu, konteynerkonduya Palabıyık’ın kendisi, eşi ve çocuklarının yerleştiği, hatta konteynere güvenlik kameraları yerleştirildiği, elektrik ve su hattı çekildiği iddiasına yer verilmişti. Çevre sakinleri ise 20423 ada 5 parseldeki arazinin girişi ve çevresinin ormanlık alan olduğunu, dönümü ortalama 750 bin lira olan yaklaşık 25 milyon lira değerindeki 30 dönüm kadar orman alanının tehlikede olduğunu öne sürmüştü. 2016 yılından bu yana biri ya da birilerince çok değerli alandaki mevcut çam ağaçlarının kesilip toprağın altına gömüldüğü, bu durumun uydu görüntüleri ile kolaylıkla tespit edilebileceği, çamları kesen kişilerin bunların yerine zeytin ağacı diktiği, amacın; ‘bölgeye zeytin ağacı dikilirse ileride Hazine'nin yeri bizim olur, zilyetliğini alırız’ düşüncesi olduğu belirtilmişti. Ayrıca pandemi döneminde Mart 2020’de de bölgeye Palabıyık ailesi tarafından konteyner konulduğu, hatta su aboneliği dahi alındığı iddia edilmişti.

 

Tapu nereye ait?

Yapılan haber sonrası edinilen bilgiye göre Palabıyık avukatları aracılığı ile 7 Ocak 2020 tarihli haber için mahkemeden erişimin engellenmesi kararı talep etti. Antalya 6. Sulh Ceza Hâkimliğince ; talep eden İsmail Palabıyık vekillerinin 8 Ocak tarihli başvurusu üzerine aynı gün erişimin engellenmesi kararı alındı. 4 sayfadan ibaret kararın son bölümünde “Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde; talebe konu haberle ilgili olarak haber içeriğinde yer verilen taşınmazın talepte bulunan vekilince sunulan tapu kaydına göre ait olduğu bu haliyle haber içeriğinde yer verilen taşınmazın hazine arazi olduğuna ilişkin bilginin doğru olmadığı yukarıda açıklandığı üzere basın özgürlüğünün temel amacının kamuyu doğru bilgi ile bilgilendirmek olmasına karşılık somut olaydaki haberin basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği ve talepte bulunanın kişilik haklarına saldırı niteliğinde bulunduğu anlaşılmakla aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur” denildi. Haber hakkında itiraz yolu açık olmak üzere erişimin engellenmesi kararı alındı.

 

İşte Valiliğe yazılan o yazı

Resmi kayıtlarda tapusunun Palabıyık’a ait olmadığı sabit olan 20423 ada 5 parsel ile ilgili haber için Akdeniz Manşet gazetesine Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) tarafından online tebliğ edilen ve ekinde, mahkeme kararına dayanak gösterilen tapu kaydı yer almayan kararın verildiği gün; Antalya Valisi Ersin Yazıcı da Konyaaltı Belediyesinden açıklama istedi. Konyaaltı Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Yapı Kontrol Servis Şefliği tarafından 8 Ocak 2021 günü Valiliğe gönderilen 9 sayfalık açıklamanın girişinde ‘Açıklamalar ve Yapılan İşlemler’ bölümünde aynen şu ifadeler yer aldı:

1-        05/06/2020 tarihli dilekçe ile kaçak yapı ihbar edilmiştir.

2-        13/07/2020 tarihli yazımız ile Fatma PALABIYIK isimli şahsa yapılan konteynırın kaldırılması tebliğ edilmiştir.

3-        Fatma PALABIYIK söz konusu konteynırın İsmail PALABIYIK adına olduğunu beyan etmiş, İsmail PALABIYIK isimli şahsa 06/08/2020 tarihli yazımız ile konteynırın kaldırılması tebliğ edilmiştir.

4-        İlgisi tarafından Belediyemiz aleyhine 4.İdare Mahkemesinde dava açılmış 2020/577 dosya numaralı dava da 13/08/2020 tarihinde Yürütmenin Durdurulması kararı verilmiştir.

5-        Mahkemeye 18/09/2020 tarihli yazımız ile bilgi ve belge gönderilmiştir.

6-        4. İdare Mahkemesi 01/10/2020 tarihinde Yürütmenin Durdurulması talebini reddetmiştir.

7-        İlgili şahıs tarafından Konya Bölge İdare Mahkemesi 2.İdari Dava Dairesine itiraz edilmiş, 2020/843 dosya numarası ile görülen dava da 11/11/2020 tarihinde itiraz isteminin reddine, kesin olarak karar verilmiştir.

8-        Hukuk İşleri Müdürlüğümüz tarafından söz konusu karar şefliğimize gönderilmiştir.

9-        4. İdare Mahkemesinde dava devam etmekte olduğu ancak söz konusu yerin devletin Hüküm ve Tasarrufu altında bulunan, Orman Arazisi (sonrasında ise Orman Kadastro tarafından 2B ölçümleri yapılmıştır) olması sebebiyle dava sonucu beklenmeden yıkım işleri tarafımızca gerçekleştirilecektir.

Fotoğraftaki kişi:İsmail Palabıyık
 


Haber okunma sayısı: 216Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA