• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Şeytanın nefesi denilen skopolamine dikkat!

seytanin-nefesi-denilen--skopolamine-dikkat

Size tanımadığınız kişiler tarafından yabancı bir ortamda sigara veya meyve suyu-gazoz-kola gibi içecek ya da yiyecek ikram edildiğinde çok dikkatli olun. Şeytanın nefesini ensenizde hissedebilirsiniz!
10 Aralık 2020 Perşembe 13:17

 Halk; bu uyuşturucuyu eşi ve kayınpederini zehirlemek isteyen Feridun Alkan olayında duydu

 

Şeytanın nefesi denilen

skopolamine dikkat!

 Size tanımadığınız kişiler tarafından yabancı bir ortamda sigara veya meyve suyu-gazoz-kola gibi içecek ya da yiyecek ikram edildiğinde çok dikkatli olun. Şeytanın nefesini ensenizde hissedebilirsiniz!

 

 HABER: Şükrü AĞIRMAN

Ailesini zehirlemek için kullandı

Antalya’da boşanma aşamasında olduğu eşinin gittiği babasının evini önce kurşunlayan sonra sosyal hizmetler görevlisi gibi eve gönderdiği 2 arkadaşının ikram ettiği baklavayla kayınpederi Metin Kabakçı’yı zehirleyen Feridun Alkan’ın, ‘şeytanın nefesi’ olarak adlandırılan yeni nesil bir uyuşturucu olan skopolamin kullandığı belirlenmişti. Uyuşturucu madde bağımlısı olan Feridun Alkan’ın daha önce de Denizli’de eşi Melek Alkan’ın meyve suyuna skopolamin karıştırdığı ortaya çıkmıştı.

 

Peki nedir skopolamin

Beyinde, iradeyi kontrol eden bölümü etkisiz hale getiren bir madde olan skopolamin güçlü hipnotik (derin uyku verici) özelliklere sahip bir alkoloid olup, yüksek dozlarda hipnotik etkiye sahip. Latin Amerika kökenli datura bitkisinden elde edilen bu uyuşturucu konusunda uzmanlar, “Yapmak istemediğiniz herhangi bir eylemi rahatlıkla yaptırabilir bir etkiye sahip. Tatsız ve kokusuz toz halinde bulunan bir uyuşturucu. Yüze üflendiğinde dahi etkili olan bir madde” uyarısında bulunuyor.

 

Uzkut tehlike konusunda uyardı

Biz de Antalya Kent Konseyi Sağlık Divanı Başkanı olan Aile Hekimi Doktor Mehmet Ozan Uzkut’a çeşitli sorular yönelterek şeytanın nefesi adı verilen skopolamin hakkında bilgiler edindik. Uzkut, halkı uyararak skopolamini şöyle anlattı: Tatsız ve kokusuz toz halinde bulunan bir uyuşturucu olan skopolamin, yüze üflendiğinde dahi etkisini yaratan bir madde. Halk arasındaki adıyla şeytanın nefesi. Bir insana bir şey mi yaptırmak istiyorsunuz, bu madde ile çok rahat yaptırabilirsiniz. Çok etkili bir uyuşturucu ama aynı zamanda bir hipnotik yani kişiyi hipnoza sokan bir madde.

 

Bir çok ismi var

Skopolamin, güçlü hipnotik özelliklere sahip bir alkoloid olup, yüksek dozlarda hipnotik (derin uyku verici) etkiye sahiptir. Datura bitkisinden elde edilmektedir. Datura, Latin Amerika kökenlidir. 3 datura türü vardır; datura stramonium denilen, bizim boru otu diye bildiğimiz bir bitkidir, patlıcangillerdendir. Süs bitkisi olarak bahçelerde de yetiştirilir. Tatula olarak ta adlandırılır. Datura için, şeytan elması, şeytan otu, cehennem çanı, trampet yapılı çiçeğinden dolayı da şeytan trampeti ve melek trampeti, melek borazanı isimleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Ağacının altında uyumayın

Datura; diken elma, stinkweed ve jamestown gibi çeşitli isimleriyle de bilinir. Kolombiya’da yol kenarlarında bile görülebilen bitkiye borraçero (borrachero) deniliyor. Latin Amerika’da da yaygındır. Ağacın altında uyumak sakıncalı olabiliyor. Bu bitkide scopolaminenin yanı sıra akrabaları olan atropin ve hyoscyamine alkaloidleri de bulunmakta. Yapraklar kaynatılıp içildiğinde halüsinasyon (hayaller) görmeye sebep olur, 6 -7 saat etkilidir. Ancak özellikle ciğerlere çekilmedikçe ya da ağızdan alınmadıkça etkili değildir. Ciltten etkili olması içinse uzun süreli temas gerekmektedir.

 

Turist olarak çok dikkat edin

Skopolamin (scopolamine) antikolinerjik bir madde. Spazm giderici etkisi olup, çeşitli etkileri nedeniyle tıpta kullanılmıştır. Skopolamin, kokusuz ve tatsız bir maddedir. Kolombiya’da bu maddenin turistlerde kullanıldığıyla ilgili basında çeşitli haberler mevcuttur. Sigara ya da içecek ikram edilerek bu maddenin kullanılması sağlanmaktadır. Özellikle toz halinde gazoz ve kolaların içine konulabilmektedir. Toz halindeki maddeyi insanların yüzüne üfleyerek etkiledikleri de söylenmekteyse bu daha zor bir durumdur. Bu yöntem nedeniyle Kolombiyalılar bu maddeye aynı zamanda ‘şeytanın nefesi’ adını vermektedir. Burada amaç yüksek olasılıkla dolandırıcılık ya da hırsızlıktır. Tabi saldırganı hatırlamak da zor olmaktadır.

 

İlginç iddialar

Bazen de kişileri fuhuş bataklığına sürüklemek için kullanılmaktadır. Ama bu biraz da sansasyoneldir. Öncelikle; etkisi saniyeler içinde çıkmaz. 20 dakikada ancak etkisini gösterir. Belirtilen etkiler ancak yüksek dozlarda görülür. Merkezi sinir sistemine etkisi nedeniyle yüksek dozda öldürücü olabilir.  Skopolaminin suç örgütleri tarafından kurbanlarını etkisiz hale getirmek amacıyla ya da gizli örgütlerin beyin yıkama çalışmalarında kullanıldığı iddia edilmektedir. İnsanların bu maddeyle yönlendirilip suç işletilebildiği de iddialar arasındadır. Acaba diyorum, yıllardır bize bu madde mi veriliyor, o yüzden mi bir hipnoz halinde uçuruma sürüklendiğimizi bildiğimiz halde, bunun farkına varmıyoruz; liderini izleyip uçuruma giden koyunlar gibi hâlâ ısrarla uçuruma gitmeye devam ediyoruz? Ne dersiniz?!


Haber okunma sayısı: 120Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA