• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

O öğretmenlere ceza istendi

o-ogretmenlere-ceza-istendi

Bağış adı altında zorla para istediler. Para vermeyen kursiyerleri, kurs bitirme belgesi vermemekle tehdit ettiler
29 Ocak 2021 Cuma 14:51

 Bağış adı altında zorla para istediler. Para vermeyen kursiyerleri, kurs bitirme belgesi vermemekle tehdit ettiler

 

O öğretmenlere ceza istendi

 

Maarif Müfettişleri soruşturmalarını tamamladı.  Antalya’da Konyaaltı Halk Eğitim Merkezindeki kurslara katılanlardan, para vermeyene belge verilmeyecek tehdidiyle 50-200 lira arasında ‘zorla bağış’ isteyen müdür ve müdür yardımcısı vekilinin cezalandırılması istendi 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Ne olmuştu

30 Ekim 2019 günü bir internet sitesinde https://www.haberimizvar.net/makam-koltuklarini-evine-goturmus-7658-haberi linkinde ‘Makam koltuklarını evine götürmüş!’ haberiyle gündeme gelen öğretmen ile birlikte müdür vekili isme çeşitli iddialar ile ceza istendi. Antalya Konyaaltı Halk Eğitim Müdürü iken kullandığı makam koltuklarını evine götürdüğü iddia edilen Kazım Şanöz İlkokulu Müdürü Mukaddes Birşen hakkında meslektaşları CİMER’e şikâyetçi olmuştu. Olay tarihinde Kazım Şanöz İlkokulunda müdür olarak görev yapan, Konyaaltı Halk Eğitim eski Müdürü Mukaddes Birşen’in, tayini çıkınca makamında bulunan koltukları evine götürdüğü, koltuklar kendisine sorulduğunda ise “Ben makam koltuklarımı evden getirmiştim” diye yanıt verdiği ileri sürülmüştü. Habere göre Birşen hakkında meslektaşları Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne de (CİMER) şikâyet dilekçesi göndermiş, şikâyetçiler; Birşen’in görevi süresince ‘zorla bağış topladığı’, ‘görevini kötüye kullandığı’ iddiasıyla yetkili mercilere dilekçe verdiklerini, sonuç alamayınca CİMER’e şikâyette bulunduklarını öne sürmüştü.

 

Korkunç iddialar

Antalya Milli Eğitim İl Müdürlüğü ise konuyla ilgili inceleme başlatmıştı. Soruşturmada; bir kısım kursiyerler; Konyaaltı Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına kendi isteğiyle gönüllü olarak bağışta bulunduğunu ve para yatırdığını öne sürdü. Ancak kurslarda görevli bir kısım ücretli usta öğreticiler bunu yalanlayarak, Birşen ve Binici’nin kendilerinden kursiyerlere hesaba para yatırılması gerektiğini söylemelerini istediğini, başta söylemek istemediklerini, Birşen kızınca kursiyerlere söylemek zorunda kaldıklarını hatta Birşen ve Binici’nin para yatırmayanlara belge (kurs bitirme belgesi) verilmeyeceğini söylediklerini, 2018-2019 yılına ait kurs belgeleri ile okul aile birliği banka hesabı karşılaştırıldığında durumun görüleceğini iddia etti. Bazı tanık kursiyerler para alındığını doğrularken bazıları da para vermeyenlere kurs bitirme belgesi verilmediğini iddia etti. Yapılan soruşturma sonucu hazırlanan raporda 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında Konyaaltı Halk Eğitim Merkezinin açtığı kurslarda; kursiyerlerden Emlakçılık Kursu için 200 lira, Akdeniz Üniversitesi bünyesindeki Yaşlı Bakım Kursu için ise 50’şer lira ücret alındığı iddialarının sübuta erdiği ayrıca kasıtlı olarak kurs merkezlerinin denetlenmeyerek görevin kötüye kullanıldığı belirtildi.

 

Ceza istendi

Şu anda yeniden Konyaaltı Halk Eğitim Merkezi Müdürü olduğu öğrenilen Mukaddes Birşen ile Müdür Yardımcısı Vekili Yasemin Binici adlı öğretmen hakkında şikâyet üzerine, Maarif Müfettişlerinin yaptığı inceleme ve soruşturma tamamlandı. Raporun sonuç bölümünde; ‘Bakan’ın ve Vali’nin zorla bağış toplanamayacağına dair sözlerine ve yazılı emirlerine rağmen’ kursiyerlerden çeşitli kurslarda kişi başı zorla 50-200 lira bağış istendiği, para yatırmayan kursiyerlere belge verilmeyeceğini söyleyerek paranın bağış adı altında zorla alındığı, kursiyerlerin parayı yatırmak zorunda kaldıkları gerekçesiyle iki öğretmene de ceza verilmesi istendi. Sübuta eren filin faili olan iki öğretmenin davranışlarının; 657 sayılı DMK 125/C-a maddesi gereğince ‘…kasıtlı olarak, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasları yerine getirmemek’ fiili kapsamında olduğu anlatıldı. Mukaddes Birşen ve Yasemin Binici’ye birer kez 30/1 oranında maaş kesim cezası talep edildi. Yasemin Binici hakkında ayrıca;  denetlenmesi gereken kursları ve öğretmenleri denetlemeyerek kasıtlı olarak görevlerini yapmadığı iddiası için ikinci bir maaş kesme cezası talep edildi.

 

Aynı koltukta oturuyor

Zorla bağış almak, bağış  vermeyenlere kurs bitirme belgesi vermemekle suçlanan isimlerden Mukaddes Birşen, şu an da Antalya Konyaaltı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü koltuğunda oturuyor. Bilindiği üzere, halk eğitim merkezlerinde açılan kurslar ücretsiz gerçekleştiriliyor. Kursiyerler; “Bizden ‘parayı vermeyene kurs bitirme belgesi yok’ tehdidiyle para talep ettiler. Bunu da bağış adı altında istediler. Zorla bağış olur mu? Bu kanunen suçtur. Herkes eğitim kurumlarına ayni ve nakdi bağış yapabilir ancak kimse bağış yapmaya zorlanamaz.Bu durum;  Anayasa’nın 42’nci maddesi, 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu 16’ncı maddesi ile Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliğinde açıkça ortaya konmuştur. Öğrenci kayıt ve kabulleri ile diploma verilmesi esnasında kimse bağış talep edemez. Para yatırmayan kursiyerlere belge verilmeyeceğini söyleyerek paranın bağış adı altında zorla alındığı, birçok kursiyerin parayı yatırmak zorunda kaldığı ortaya çıkmıştır. Biz kurstayken bize IBAN numarası verildi. Para yatırmayanlara belge verilmedi. Soruşturma tarihine kadar belgelerini almayanlar vardı. Soruşturma başlayıp ifade çağrılınca belgemizi para vermeden aldık. Ancak verilen kurs belgeleri, kursiyer isimleri ile kurumun banka hesabı karşılaştırıldığında kimlerden gönüllü ya da zorla bağış alındığı ortaya çıktı. Bunlar; görevlerini yaparken kasıtlı olarak bakanlığın usul ve esasları çerçevesinde yapmayan, para vermeyene belge yok tehdidiyle para toplayan kişilerdir” iddiasında bulundu.


Haber okunma sayısı: 313Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA