• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Bir hastanın dramı…

bir-hastanin-drami

Antalya’da bir hastanede yumurtalık ameliyatına alındı. Başına gelmeyen kalmadı
03 Ekim 2018 Çarşamba 20:51

 Bir hastanın dramı…

 

Antalya’da bir hastanede yumurtalık ameliyatına alındı. Başına gelmeyen kalmadı

 

 Hem hasta hem mağdur

İşadamı Ali Kemal Serttaş’ın eşi Deniz Serttaş (35); 2017 yılında rahatsızlandı. Ali Kemal Serttaş, eşini Özel Medstar Antalya Hastanesi’ne tedaviye götürdü. Burada 12 Temmuz 2017 günü yumurtalık ile ilgili bir ameliyat gerçekleştirildi. 6 gün sonra eşi yeniden rahatsızlanınca 18 Temmuz günü yine aynı hastanenin yolunu tuttu. Yapılan bu yumurtalık ameliyatı sırasında bir çocuk annesi Deniz Serttaş’ın bağırsaklarının yırtıldığı tespit edildi ve genç kadın ikinci kez ameliyata alındı.

 

Para talep edildi

İlk ameliyat için 5 bin lira alan hastane, doktor hatası sonucu kendi kusurlarından olduğu öne sürülen ikinci ameliyat için de 10 bin lira talep etti. Ali Kemal Serttaş buna itiraz edince rakam, 4 bin 461 lira 55 kuruşa indirildi ve bu rakam Serttaş çiftinden tahsil edildi. Şu anda Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na hizmet kusuru ve benzeri iddialarla suç duyurusunda bulunmaya hazırlanan Ali Kemal Serttaş; SGK’ya giderek hastanenin aldığı ücretlere itiraz etti. Ayrıca CİMER üzerinden Sağlık Bakanlığı’na yanlış ameliyat ve haksız alındığı öne sürülen ücretler sebebiyle şikâyetçi oldu. Hastane hakkında soruşturma açıldı. Valilik tarafından da araştırmacı görevlendirildi.

 

Bağırsağından 12 santimi alınmış

Bakanlık; bağırsak yaralanmasının bu tarz ameliyatlarda olası komplikasyonlardan olabileceğine dair onam formunun hastaya ameliyat öncesinde imzalatıldığını belirterek başvuruyu reddetti. Ancak Deniz Serttaş’ın yumurtalık ameliyatındaki kusur nedeniyle bağırsağından 12 santimlik bölümünün alındığı öğrenildi. Çift bu nedenle çok zor günler yaşadı. Deniz Serttaş yaklaşık 2 ay boyunca iyileşmeye çalıştı. Eşi Ali Kemal Serttaş ise hastaneyi ve doktoru hatalı ameliyat yapmak ile suçladı.

 

Parayı da iade etmediler

Bu arada SGK yaptığı incelemede, Serttaş çiftinden her iki ameliyatta da fazla para alındığını tespit etti. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Antalya Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi yapılan şikâyet üzerine 10 Eylül 2018 günü verdiği kararını taraflara tebliğ etti.  Hastaneye, kurum mevzuatına aykırı şekilde aldığı ilave ücret bedelinin 10 katı ceza kesildi. Bu da 7 bin 500 liranın on katı olan yaklaşık 75 bin liraya tekabül ediyor.

 

İşte o karar

86401410-000-E. 11606875 sayılı 10 Eylül 2018 tarihli “İlave ücret hakkında” konulu, Oğuz Turhan imzalı kararda şu ifadelere yer verildi: “Şikâyetinize istinaden Özel Medstar Antalya Hastanesi’ne yapılan inceleme ve araştırma sonucunda, hastaya 12.07.2017 tarihinde yapılan işlemlerde 2.974,30TL, 18.07.2017 tarihinde yapılan işlemlerden 4.461,55TL fazla ilave ücret alındığı tespit edilmiş; Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesi’nin 12.9 - Sağlık Hizmet Sunucularınca hasta/hasta yakınından kurum mevzuatına aykırı şekilde ilave ücret bedelinin 10 ( on ) katı , ancak kurum mevzuatına aykırı olarak alınan ilave ücret bedelinin ilgili kişiye Sağlık Hizmet Sunucusu tarafından iadesi durumunda uygulanacak olan cezanın yarısı, maddesi gereği işlem yapılması kanaati oluşmuş olup cezai müeyyidenin uygulanması için SHS Hastane Optik Sözleşme Servisine sevk edilmiştir. Sağlık Uygulama Tebliği 1.9.1 - İlave ücret alınması maddesi (2) İlave ücretler, genel sağlık sigortalıları veya bakmakla yükümlü olunan kişilerce ve/veya sağlık kurum/kuruluşlarınca Kurumdan talep edilemez, denildiğinden Kurum tarafından herhangi bir para iadesi bulunmamaktadır. Bilgilerinize sunulur.”

 

Serttaş ailesi tepkili

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Ali Kemal Serttaş, “Eşim ölümden döndü. Basit bir yumurtalık ameliyatına girmişti. Ancak ameliyat sırasında bağırsağını yırtmışlar. Bir süre sonra ikinci kez ameliyata alındı. Kendi kusurlarından kaynaklanan olay için bir de bizden para talep ettiler. Eşim o anda yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyordu. Bu nedenle ilk başta hakkımı arayamadım. Ancak adaletin yerini bulması için Özel Medstar Antalya Hastanesi’ni Sağlık Bakanlığı’na ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na şikayet ettim. Eşimin bağırsağının 12 santimlik bölümü alındı. Çok zor günler yaşadık. Hala da bu zor günleri yaşamaya devam ediyoruz. Bu olay bizi çok etkiledi. Tüm bu aşamalarda hastane yönetimi bize destek olacağına adeta köstek oldu. Yapılan hatalı ameliyat ve doktorun hizmet kusurundan dolayı hastane ve doktorlar hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Karım o ameliyattan sağ çıkamayabilirdi. İlk ameliyattan sonra bağırsak yırtılması sonrası yaşamını kaybedebilirdi. Bu risklere rağmen hastane bize yardımcı olmak yerine alacağı paranın derdine düştü. SGK beni haklı buldu ve ikinci ameliyat için alınan ücretin tamamının iadesine karar verdi. İlk ameliyatta alınan paranın da yaklaşık yarısının tarafımıza iadesine karar verdi. Ancak hastane yönetimi buna yanaşmadığı için, bizden fazladan aldığı ve iade etmesi gerektiği tüm ilave ücretlerin 10 katı kadar para cezası yedi. Ayrıca konuyu Tüketici Mahkemesi’ne de taşıyacağım ve benden fazladan alınan parayı geri isteyeceğim. Bu hastanenin artık kapısının önünden bile geçmek içimden gelmiyor” dedi.

 

Yine aynı hastane

Öte yandan bu hastaneyle ilgili geçen yıl da bir vatandaş, metastaz akciğer kanseri olan hasta babasının 2015’teki tedavisi için kendisinden 31 bin lira fazla ilave ücret alınarak geri ödenmediği başta olmak üzere farklı iddialarla hastane ve bazı SGK görevlileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Onur Yılmaz, kendisinden alınan fazla para karşılığı SGK’nın hastaneye 219 bin küsur lira cezai işlem uyguladığını, hastanenin ise bu para cezasının iptal edilmesi için dava açtığını belirtmişti. Kendisinden tahsil edilen parayı ise halen alamadığını öne sürmüştü. Edinilen bilgiye göre bununla da ilgili olarak savcılık iddianame hazırladı ve konuyla ilgili olarak dava açıldı.Haber okunma sayısı: 1377Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ