• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Basın Kartı resmi nitelikte bir kimliktir

basin-karti-resmi-nitelikte-bir-kimliktir

Emniyet tarafından tüm personele Basın Kartı ve Basın Trafik Kartı’nın nitelikleri hakkında yeniden tamim yapıldı
27 Mart 2018 Salı 04:07

 Devletin verdiği kimliğe ‘geçersiz’ demişlerdi

 

Polis kontrolünde resmi kimlik olarak gösterilen basın kartı ile ilgili tartışmalar sona erecek

 

Basın Kartı resminitelikte bir kimliktir

 

Antalya’da bazı polislerin devletin verdiği sarı basın kartını kanunlara rağmen resmi nitelikte kimlik olarak tanımaması üzerine emniyete başvuruldu. Emniyet tarafından tüm personele Basın Kartı ve Basın Trafik Kartı’nın nitelikleri hakkında yeniden tamim yapıldı

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Devletin verdiği kimliği tanımadılar

Antalya’da kimlik kontrolü ve şüpheli şahıslar üzerinde uygulamalar yapan Antalya Emniyet Müdürlüğü polisleri ile basın mensupları arasında, ‘geçerli kimlik’ gösterme sebebiyle tartışma yaşanıyordu. Kimlik kontrolleri sırasında bazı polisler, devletin resmi nitelikte kimlik olarak tanımladığı sarı basın kartını tanımamakta direniyor, basın mensuplarından ısrarla ehliyet ya da nüfus cüzdanı talep ediyordu. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından uzun bir yasal süreç sonucu verilen bu kartlar, ilgili yönetmelikte resmi nitelikte bir kimlik olarak geçiyor, aynı zamanda bankalar, kamu kurumları dahil tüm iş ve işlemlerde kimlik olarak kullanılabiliyor.

 

Kimlik olmadığında ısrar ettiler

Yaşanan polemiklerin had safhaya ulaşması, sarı basın kartını kimlik olarak tanımama konusunda bazı polislerin direniş göstermesi, “devletin basın mensupları için resmi nitelikte kimlik olarak verdiği” basın kartının kimlik olarak geçmediği konusunda ısrarcı olması, son olarak geçtiğimiz günlerdeki bir kimlik kontrolünde polisin “Bu kart kimlik yerine geçmez. Hangi kanunda yazıyor. Kanun mu üstün yoksa yönetmelik mi? Başka kimliğiniz yok mu?”, “Ya nüfus cüzdanı ya da ehliyet göstereceksin. Ehliyet varsa ehliyetini ver… Bu ikisinden biri olacak. Bu kart geçersizdir. Kimlik yerine geçmez” demesi üzerine geçtiğimiz günlerde tarafımızca emniyete başvuruldu.

 

Rahatsız edici tutum

Başvuruda “ ‘Kimlik sorulmasının polisin görevi kapsamında kaldığına dair hiçbir şüphem bulunmamakla ve ilgili polisin görevini yapmaya çalıştığını düşünmekle birlikte’ ayaküstü akşam saatlerinde yaşadığım bu gergin anlar, ruhen beni ve müteselsilen kardeşimi de huzursuz etmiştir. Bu huzursuzluğun sebebi, “kimlik sorma durumunun ve esasen bundan da öte kimlik sorulur ve sorgulanırken sergilenen rahatsız edici tutumun bir kez değil”, belirli periyodlarla âdeta süreklilik arz edecek şekilde yaşanmasından kaynaklanmaktadır” ifadelerine de yer verildi. Bilgi edinme talebiyle başvurduğumuz Antalya Emniyet Müdürlüğü, sarı basın kartının resmi nitelikte bir kimlik olduğunu açıkladı. Talebimiz üzerine emniyet tarafından tüm personele Basın Kartı ve Basın Trafik Kartı’nın nitelikleri hakkında yeniden tamim yapıldı. Antalya Emniyet Müdürlüğü Medya-Halkla İlişkiler ve Protokol Şube Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı bilgi edinme yanıtında şu ifadelere yer verildi:

 

İŞTE O AÇIKLAMA:

Basın Kartı resmi nitelikte bir kimliktir

“İl Emniyet Müdürlüğümüze ait www.antalya.pol.tr<http://www.antalya.pol.tr/> internet sitesindeki e-posta adresine ve Valilik Makamı aracılığı ile İl Emniyet Müdürlüğümüze göndermiş olduğunuz 21.02.2018 tarihli dilekçeniz incelenmiştir. Basın Kartı; 25.08.2015 tarih ve 29456 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Basın Kartı Yönetmeliği" hükümlerine göre, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından, yerli basın-yayın kuruluşlarının Türk uyruklu sahip ve mensuplarına, yabancı basın- yayın organlarının Türk uyruklu mensuplarına ve Basın Kartı Yönetmeliğinde sayılan kamu kurum ve kuruluşlarının devlet enformasyon hizmetlerinde çalışan personeline, gazetecilik dışında başka bir işinin bulunmaması şartıyla, yerli veya yabancı bir veya birkaç basın-yayın kuruluşu adına Türkiye'de mukim veya mukim olmamakla beraber görev alanı Türkiye'yi de kapsayan yabancı uyruklu gazetecilere verilen resmî nitelikte bir kimlik belgesi olup, ilgi (d)'de kayıtlı Basın Kartı Yönetmeliği'nin 5. Maddesinde de Basın Kartı'nın niteliğinin "Resmi nitelikli bir kimlik belgesi" olduğu açıkça belirtilmektedir.

 

Tamim yapıldı

Basın Kartları ile ilgili yaşanan sıkıntıların en aza indirgenmesi konusunda Emniyet Genel Müdürlüğünce 01/04/2004 tarih ve 68 sayılı Genelgesi tüm teşkilata tamim yapılmış, ancak bir meslek kuruluşuna ait resmi bir kimlik belgesi olan Basın Kartı herkesin kolaylıkla ayırt edebileceği ve özelliklerini tespit edebileceği nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi gibi yaygın kullanılan kimlik kartlarından olmadığından, ayrıca zaman zaman dizgi, fon, tertip, şekil ve renk bakımından Basın Kartı'na benzer düzenlenmiş kartlarla ilgili Emniyet Müdürlüğümüz birimlerine şikayetler geldiğinden, ilimizin huzur ve güvenliği için periyodik olarak yapılan huzur uygulamaları esnasında yapılan kimlik kontrollerinde görevli personellerimizce kimlik olarak ibraz edilen Basın Kartı'nın niteliği ile ilgili sıkıntılar yaşandığı anlaşılmış olup, tüm personele "Basın Kartı" ve "Basın Trafik Kartı" nın nitelikleri hakkında yeniden tamim yapılmıştır.”

 

Bankada da geçiyor

Ayrıca basın kimliklerinin, bankacılık işlemlerinde bir süredir resmi kimlik olarak kabul edilmemesine dayanak gösterilen, Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik isimli yönetmelikte yapılan değişiklik ile basın kartının resmi kimlik sayılmasında engel görülen düzenleme, 2017/10938 karar sayılı karar ile kaldırıldı. Yönetmelikteki değişikliğin yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığının 13/10/2017 tarihli ve 25025 sayılı yazısı üzerine, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanunun 27’nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 30/10/2017 tarihinde kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından onaylanan “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlıklı kararda “MADDE 1- 10/12/2007 tarihli ve 2007/13012 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmeliğin 6’ncı maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendine “pasaport” ibaresinden sonra gelmek üzere “ile üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan ve özel kanunlarında resmi kimlik hükmünde olduğu açıkça belirtilen kimlik belgeleri” ibaresi eklenmiştir. MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Maliye Bakanı yürütür” ifadelerine yer verildi.


Haber okunma sayısı: 2188Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA