• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Sanık Başkan Genç!

-sanik-baskan-genc

Antalya’da Döşemealtı Belediyesi CHP’li Başkanı Mimar Turgay Genç, Başkan Yardımcısı Zafer Yörük ile Park Bahçeler Müdürü Sevgi Türkay hakkında; bir derneğe maddi menfaat sağlamak suretiyle görevini kötüye kullanmak suçlamasıyla dava açıldı
23 Mart 2021 Salı 14:14

 Dernek hiçbir masraf yapmadan izinsiz ve hukuksuz şekilde bir otopark işletmesinin sahibi oluvermiş!

 

Sanık Başkan Genç!

 

Antalya’da Döşemealtı Belediyesi CHP’li Başkanı Mimar Turgay Genç, Başkan Yardımcısı Zafer Yörük ile Park Bahçeler Müdürü Sevgi Türkay hakkında; bir derneğe maddi menfaat sağlamak suretiyle görevini kötüye kullanmak suçlamasıyla dava açıldı 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Parasız belediyeye bak sen

CHP’li Mimar Turgay Genç başkanlığındaki Antalya’nın Döşemealtı Belediyesi; bu kez ekonomik kriz, tamtakır kasa, personeline maaş ödeyemeyen, haciz memurlarının uğrak yeri haline gelen

belediye iddiaları yerine bir derneğe menfaat sağlamakla gündemde. CHP’li Başkan Mimar Turgay Genç, Başkan Yardımcısı Zafer Yörük ile Park Bahçeler Müdürü Sevgi Türkay hakkında; bir derneğe maddi menfaat sağlamak suretiyle görevini kötüye kullanmak suçlamasıyla dava açıldı. 3 isim sanık olarak yargılanacak. Başkan Genç, sanık olarak hakim karşısına çıkacak.

 

2 yılda ne kadar tahsil edildi

27 Kasım 2020 günü Antalya 14.Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın ilk duruşması önümüzdeki hafta, 6 Nisan 2021 günü sabah görülecek. Sanık Başkan Genç, Orman’dan kiralanan Yukarıkaraman C Tipi Mesire Alanını protokolle 5 yıllığına bedelsiz Kırkgöz Döşemealtı Belediye Gençlik Spor Kulübü Demeğine devretmiş, dernek ise mesire alanında bir üniteyi bedelsiz kullandığı gibi piknik alanına gelen araçlardan bağış adı altında 10 lira otopark ücreti tahsil etmişti. Bu ücret de bağış gibi gösterilmişti. Sadece 10 ayda tahsil edilen ücret ise 426 bin lira.

 

Pano asıp suçtan yırtmaya çalıştılar!

Davada şikâyetçi kişi, Hakan Küçükbaşkan isimli duyarlı bir vatandaş. 2017’den bu yana incelemesi devam eden dosyada sanıklar savunmalarında iddiaları yalanladı ve otopark ücreti tahsil edilmediğini öne sürdü. Orman Bölge Müdürlüğü; kiralama şartlarına aykırı olarak alanın bir ünitesinin üçüncü kişi olan ve tüzel kişiliği haiz derneğe kiralandığını ayrıca bağış adı altında otopark ücreti alındığını tespit etti. Yetkililerse tespit sonrası apar topar üniteyi boşaltıp alana, “spor kulübü demeklerine bağış yapanlara teşekkür ifadesi içeren” panolar astı!

 

6 Nisan günü hâkim karşısında

İkinci dönemini yaşayan 7 yıllık Başkan Genç, eski Başkan Yardımcısı Zafer Yörük ile Park ve Bahçeler Müdürü Sevgi Türkay  6 Nisan günü hakim karşısına çıkacak. Döşemealtı Belediyesinin 2016 yılında Kırkgöz Döşemealtı Belediye Gençlik ve Spor Kulübü ile yaptığı protokol gereği Düzlerçamı Mesire Alanına girişten alınan ücretlerin spor kulübüne aktarılması geçmişte de yargıya taşınmış ancak takipsizlikle sonuçlanmıştı. Ancak duyarlı vatandaş Hakan Küçükbaşkan’ın itirazları ve savcılığın detaylı incelemesi sonucu iddianame kabul edilerek dava açıldı.

 

İnkar ettiler ama savcılık tespit etti

Devlete (Orman’a) ait mesire alanının bir bölümünü bir derneğe ücretsiz devreden, derneğin bu alanda bağış adı altında otopark ücreti almasına adeta göz yuman, böylece maddi menfaat temin etmesini sağlayan belediye yöneticilerinin; her ne kadar savunmalarında ‘ücret alınmıyor’ deseler de ücret alınmasına göz yumduğu, hatta otopark için belediye kasasından 59 bin liraya iki adet bariyer satın aldığı da iddianamede yer buldu.

 

Derneği bedavadan otopark sahibi yapmışlar

İddianameye göre üçüncü kişi konumunda, tüzel bir kişiliğe haiz olan dernek; devletin hüküm ve tasarrufu altında olan, Orman’a ait bir alanı hiçbir bedel ödemeden, hukuksuz bir biçimde, belediye-orman arasındaki kira sözleşmelerine aykırı olarak belediyeden bedelsiz devralıyor, burada otopark ücreti toplayarak menfaat temin ediyor, belediye de piknik alanında kullanılması için iki adet otopark bariyeri satın alıyor. Dernek böylece hiçbir masraf yapmadan izinsiz ve hukuksuz şekilde bir otopark işletmesinin sahibi oluveriyor. Belediye yetkilileri de derneğe maddi menfaat sağlamak suretiyle görevini kötüye kullanmakla suçlanıyor.

 

Dernekle yaptıkları protokol delil oldu

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Başsavcıvekili Ali Çakmak’ın hazırladığı 2020/14213 sayılı 16 Kasım 2020 tarihli iddianamede konuyla ilgili ilginç ayrıntılar var. İddia, şüpheli savunmaları, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği'nin 31 Ekim 2018 tarih ve 2018/341 sayılı ön inceleme raporu, Danıştay 1.Daire Başkanlığının 2019/1057 esas-2019/2138 Karar sayılı ilamı, Sayıştay 7.Daire Başkanlığının 23/11/2017 tarih ve ve 218 sayılı ilamı, Döşemealtı Belediyesi ile Kırkgöz Döşemenin Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Derneği arasında yapılan 05/01/2016 tarihli protokol, Döşemaltı Belediyesi ile Antalya Orman İşletme Müdürlüğü arasında imzalanan 02/06/2011 tarihli kira sözleşmesi, Döşemealtı Kaymakamlığının 27/01/2016 tarihli yardım toplama izin kararı, idari soruşturma aşamasında alınan bilirkişi raporu, Sayıştay denetçi raporu ve tüm dosya kapsamı mahkemeye delil olarak sunuldu.

 

Duyarlı vatandaş

Bahse konu yer, 2011 yılında, dönemin AK Parti’li Belediye Başkanı Nurettin Tursun tarafından

ilçeye kazandırıldı. Yukarıkaraman C Tipi Mesire Alanı için Döşemealtı Belediyesi ile Antalya Orman İşletme Müdürlüğü arasında sözleşme yapıldı. 2 Haziran 2011 tarihli kira sözleşmesi ile yıllık 18 bin lira bedelle, “başka bir alt kiracıya kiraya verilmeme ve piknik alanına gelen misafirlerden ücret alınmama” kaydını içeren sözleşme ile piknik alanı belediyeye kiralandı. Ancak uygulamada böyle olmadığı; müşteki Hakan Küçükbaşkan’ın 16 Mayıs 2017 günü Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusu ile ortaya çıktı.

 

5 yıllığına bedelsiz verdiler

İddianameye göre; 2016’da derneğe yapılan kiralama sonucu Döşemealtı Belediyesi ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında 2011 yılında yapılan kiralama protokolüne aykırı davranıldı. Mesire alanındaki 36 üniteden kapının girişinde yer alan önemli yerdeki, kapıya hakim bir ünite, 5 Ocak 2016’da derneğe 5 yıllığına bedelsiz kiralandı. Derneğin mesire alanına gelenlerden otopark ücreti almasının da önü açıldı. Böylece derneğin devlete ait araziden bir lira dahi ödemeden haksız menfaat etmesinin önü açılmış oldu. Şikayet üzerine Kırkgöz Döşemealtı Belediye Gençlik ve Spor Kulubü Demeğinin, mesire yerleri uygulama tebliğine aykırı şekilde C tipi Piknik ve Mesire alanında otopark ve giriş ücreti alınmasına göz yumdukları ile görevlerini kötüye kullandıkları iddiasıyla savcılıkça soruşturma başlatıldı.

 

Diğer bürokratlara soruşturma izni verilmedi

Ancak İçişleri Bakanlığı; sorumlu olduğu düşünülen 18 isim hakkında soruşturma izni vermedi. Toplanan paraların orman veya belediye kasası yerine derneğin kasasına gittiği tespit edildi. Bahse konu olayda, devletin tasarrufu altında olan bir alanın haksız yere işletilmesi sonucu elde edilen bir kazanç olduğu tespiti yapıldı. İçişleri Bakanlığı kararına savcılığın yaptığı itiraz sonrası dosya Danıştay’a gitti. Bu arada Sayıştay da konuyu kendi açısından inceledi. Derneğe ücretsiz kiralama konusunda Başkan Turgay Genç, meclis üyeleri Naci Alın, Zafer Yörük, İbrahim Tekşan, Ali İhsan Topçu, Sevgi Türkay, Sami Altun, Ahmet Şimşek, Mehmet Yalçınkaya, Arzu Yıldırım, Musa Ünar, Ramazan Bahşi, Bekir Dikmen, Ali Acır, Suzan Küçükbaşkan Siverekli, Hüseyin Çetinkaya, Süleyman Güçlü ve Hakan Altun için soruşturma izni verilmemesine ilişkin kısmına yapılan itirazların reddine karar verilerek karar kesinleşti.

 

Göz yumdular iddiası

Kırkgöz Döşemealtı Belediye Gençlik Spor Kulübü Demeğinin Mesire Alanları Genel Tebliğine aykırı bir şekilde mesire alanına gelen araç sahiplerinden bağış adı altında ücret tahsil etmesine göz yumdukları eylemle ilgili olarak ise tüm isimler için soruşturma izni verildi. Ancak savcılık yaptığı soruşturma sonucunda 3 isim hakkında dava açılmasını istedi. Belediyenin Orman ile yaptığı kiralama sözleşmesine aykırı olarak belediye tarafından derneğe bedelsiz kiralanan alanda, derneğin bağış adı altında otopark ücreti topladığı hata hızını alamayarak Döşemealtı Kaymakamlığından iki kez birer yıl süreli bağış toplama izni aldığı dahi ortaya çıktı. Sayıştay’ın görevi kötüye kullanma suçunun unsuru olan kamu zararı oluşmadığı, ek kovuşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar verdiği kararına rağmen savcılık makamı soruşturmada farklı bir noktaya da temas etti.

 

Bariyer bile satın almışlar

İddianamede; piknik alanına giriş yapan misafirlerin araçlarının düzenli bir şekilde giriş ve park etmelerinin sağlanacağı yönünde belediyeyle dernek arasında yapılan protokole hüküm konularak derneğin ücret tahsil etme konusunda önünün açıldığı, buna istinaden adı geçen derneğin kaymakamlıktan yardım toplama izin aldığı, ilk yıl 5 daha sonra 10 lira ücret toplandığı, toplanan paraların adı geçen amatör spor kulübü derneğinin banka hesabına yatırıldığı belirtildi. Antalya Orman İşletme Müdürlüğünün durumu bir yazı ile sorması üzerine Döşemealtı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Sevgi Türkay ve Başkan Yardımcısı Zafer Yörük imzasıyla 17 Şubat 2017 tarihinde otopark ve giriş ücreti adı altında bir ücret alınmadığını bildirdiği, oysa ilgili derneğin yardım toplama adı altındaki otopark ücreti tahsil faaliyetinin 22 Kasım 2017 tarihine kadar uzatıldığı vurgulandı. Hatta Döşemealtı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünün 2016 yılındaki bir ödeme emri ile Yukarıkaraman C tipi Mesire alanında; bir tanesi Nebiler Kapalı Pazar yeri, diğeri ise Karaman tarafı girişlerinde kullanılmak üzere 2 adet otopark otomasyon ücretlendirme ve raporlama sistemleri bulunan otomatik bariyer kapı için 59 bin lira değerinde harcama talimatı verdiği tespit edildi.

 

Panoyla teşekkür

İddianamede ücretler ile ilgili şu ifadeler yer aldı: “Her ne kadar tahsil edilen paranın yardım adı altında tahsil edildiği, belediyenin böyle bir gelir kapısı olmadığı, dolayısıyla belediyenin (kamunun) zararının söz konusu olmadığı ileri sürülmüş ise de mesire alanına gelen misafirlerin girilebilmesi için mutlaka ücret ödenmesi zorunluluğunda olduklarını hissettirecek, ücret ödemiyorsa girişin mümkün olmadığı kanısı oluşturacak tedbirlerin alındığı, bu nedenle esasen isteğe bağlı yardımın, zorunlu mesire alanı giriş ücretine dönüştürüldüğü, durumun Orman İşletme Müdürlüğü tarafından tespit edilip Belediyeden sorulması üzerine adı geçen demeğin 1 .No’lu üniteyi boşalttığı ve alana ‘spor kulübü demeklerine bağış yapanlara teşekkür ifadesi içeren’ panoların asıldığının idari soruşturma sırasında görevlendirilen bilirkişilerce tespit edildiği, ayrıca girişteki bariyerlerin kaldırılmış olduğunun belirlendiği, bu nedenle bağış adı altında ücret tahsil edilen mağdurların tespitine imkan bulunmadığı…”

 

23 Kasım 2017 tarih ve 218 sayılı Sayıştay 7.Dairesinin ilamında belediyenin böyle bir gelir kapısı olmadığı gerekçesiyle kamu zararının oluşmadığı, dolayısıyla ilişmeye gerek olmadığına dair karar verilmiş ise de savcılık farklı bir konuya temas etti. Savcılık makamı; Türk Ceza Kanunun 257.maddesinde düzenlenen suçun oluşması için sadece kamu zararı değil;  “kişilerin mağduriyetine ya da ... kişilere haksız bir menfaatinin sağlanmasına neden olunmasının...” da yeterli olduğunu öne sürdü. Şüphelilerin; “alana giriş yapan misafir araçlarından birinci dönem 5, ikinci dönem 10 TL toplam 426 bin TL civarında sözleşme ve Mesire Alanları Genel tebliğine ve yardım toplama ilkelerine (istek dışı) aykırı olarak, ücret tahsil edilmesine ve kimliklerinin tespiti imkânı olmayan kişilerin mağduriyeti ile üçüncü kişi olan ve tüzel kişiliği haiz Kırkgöz Döşemealtı Belediye Gençlik Spor Kulübü Demeğine maddi menfaat sağlamak suretiyle görevlerini kötüye kullandıklarını” belirtti. İddianamede, Orman Bakanlığına bağlı İzin ve İrtifak Şubesi bünyesinde çalışmış olan Park ve Bahçelerden sorumlu müdür Sevgi Türkay’ın mesleki tecrübesine istinaden belediyenin sorumluluğundaki piknik alanını ilgili birim sorumlusu olarak denetleyip ücret alınmasının durdurulması ile ilgili herhangi bir işlem yapmadığı vurgulandı. Park ve Bahçelerden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yörük'ün aynı şekilde sorumlu olduğu anlatıldı. İddianamenin son bölümünde “Belediye Başkanı Turgay Genç’in ise üst yönetici ve protokolü imzalayan görevli olarak ortaya çıkan hukuksuz durumdan sorumlu olduğu, şüphelilerin uzun süre devam eden bu hukuksuz durumdan haberdar olmamalarının düşünülemeyeceği anlaşılmakla haklarında kamu davası açmaya yeter şüphe bulunduğu sonuç ve kanaatine varılmıştır. Şüphelilerin yargılamalarının mahkemenizce yapılarak eylemine uyan sevk maddeleri gereğince görevi kötüye kullanma suçundan ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu adına iddia ve talep olunur” denildi. İddianamede; Hakan Altun, İbrahim Tekşan, Sami Altun, Ahmet Şimşek, Arzu Yıldırım, Bekir Dikmen, Hüseyin Çetinkaya, Mehmet Yalçınkaya, Musa Ünar, Ramazan Bahşi, Ali İhsan Topç, Ali Acır, Suzan Küçükbaşkan Siverekli, Süleyman Güçlü, Naci Alın hakkında görevi kötüye kullanma suçundan ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.


Haber okunma sayısı: 157Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA