• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Halkın suyuna neler oluyor

-halkin-suyuna-neler-oluyor

Bu mahallede içme suyu çoğu zaman boşa akıyor. Evine su ulaşmayan köylüler elinde su anahtarı ile geziyor. İddiaya göre bir kısım uyanık ise halkın içme suyunu kaçak olarak kullanıyor
27 Ocak 2021 Çarşamba 14:50

 Halkın suyuna neler oluyor

 

Bu mahallede içme suyu çoğu zaman boşa akıyor. Evine su ulaşmayan köylüler elinde su anahtarı ile geziyor. İddiaya göre bir kısım uyanık ise halkın içme suyunu kaçak olarak kullanıyor

 

HABER: Şükrü AĞIRMANSu anahtarı ile geziyorlar

Antalya’nın Serik ilçesi Büğüş Mahallesi Meteris mevkiindeki bulunan içme suyu deposunda; depo hava yaptığı zaman su yüksek rakımdaki noktala ulaşmıyor. Belirli bir yükseklikte yer alan evler; içme suyundan mahrum kalıyor. Su borusunun içindeki hava alınınca, yüksek noktadaki evler dahil her yer birden içme suyuna kavuşuyor. Ancak bu deponun tahliye borusundan hava alma işlemini de Meteris köyünde elinde su anahtarı veya kurbağacık ile gezen vatandaş kendisi yapıyor.

 

Kaçak su iddiası

Kışın ise çoğu zaman içme suyu, depo hava yapınca; deponun tahliye bölümünden boşa akıyor. Eskiden köy olan Meteris Mahallesinde bazı uyanıkların; mahallede DSİ’nin sulama suyu sistemi olmayınca yaz mevsiminde kaçak içme suyuyla sera ve zeytin sulaması yaptığı öne sürülüyor. İddia o ki uyanıklar kendi su sayacını ve ‘plastik’ mührünü sökerek, sayacı söktüğü yere bir boru bağlıyor. Sayaçtan geçmeyen suyu evinin önündeki birkaç tonluk tankerine, deposuna ve kuyusuna dolduruyor.

 

ASAT’a çağrı

Mahalle sakinleri, su faturalarındaki harcanan su ile bölgeye depodan verilen su miktarı ölçülerek karşılaştırıldığında gerçeğin ortaya çıkacağını öne sürüyor. Halkın içme suyu, böylece kaçak olarak tarımda kullanılmış oluyor. Ana İsale Hattındaki boruya vantuz yerine vana konulduğunu, bu nedenle buradan da kaçak su alındığını ileri süren vatandaş, Serik ASAT yetkililerinin bu durumu ne zaman çözeceğini merak ettiklerini söylüyor. Vatandaşın çektiği fotoğraf ve kamera görüntüleri de suyun boşa aktığına dair durumu ortaya koyuyor.


Haber okunma sayısı: 208Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA