• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Otel sahibine balyoz cezası

otel-sahibine-balyoz-cezasi---

Titanic Oteller Grubu sahibi Mehmet Aygün’e, balyozla kasten yaralama suçundan ceza verildi. Otelin genel müdürüne de mala zarar vermekten ceza verilirken bu cezalar ikilinin ilk aldığı cezalar değil
05 Nisan 2015 Pazar 00:07

 Yan otelin çalışanlarına saldırıp silahtan sayılan balyozla yaraladı

 

Otel sahibine balyoz cezası

 

Titanic Oteller Grubu sahibi Mehmet Aygün’e, balyozla kasten yaralama suçundan ceza verildi. Otelin genel müdürüne de mala zarar vermekten ceza verilirken bu cezalar ikilinin ilk aldığı cezalar değil 

Şükrü AĞIRMAN

Antalya’nın Serik İlçesi, Kadriye Beldesi Beşgöz Deresi'nin denize döküldüğü alanın 29 yıllığına tahsis edildiği Titanic (Titanik) Deluxe Belek Otel'in çalışanları ile tahsisin iptali için dava açan Royal Belek Tat Golf Otel personeli arasında 2013 yılında gerginlik yaşanıyordu. Tat Golf personeli, tahsisi dava ederek ihtilaflı oldukları Titanic grubunun çalışanlarının, sit alanındaki bölgeyi tahrip ettiklerini, mahkeme kararlarına rağmen Beşgöz Deresi’nde Titanik Deluxe Otel tarafından çevre katliamı yapıldığını ve kendilerine ait olmayan alanı yol yapmaya çalıştıklarını öne sürmüştü. Titanic çalışanları ile golf personeli arasındaki olay o dönem büyüdü ve kavgaya dönüştü.

 

Balyoz, levye ve demir çubuklar

2013’teki kavga sırasında iddiaya göre Titanic Oteller Grubunu elinde bulunduran AYG Grubu Yönetim Kurulu Başkanı da olan Günaylar Otel İşletmeleri’nin sahibi Mehmet Aygün,  Titanic Deluxe Belek Otel Genel Müdürü Tafil Gürbüzbildik’le işçiler; Tat Golf Otel sahasına girerek ellerinde balyoz, levye ve demir sopalarla yan otelin personeline saldırıp hakaret ve küfür etmişti. Golf personelinin darp edildiği öne sürülen olay kameralara da yansımış, olay yargıya taşınmıştı. Kavgada elinde sopalı görüntüleriyle kamuoyu gündeminde yer alan Antalya Titanic Deluxe Belek Otel Genel Müdürü Tafil Gürbüzbildik’in ise geçtiğimiz günlerde ‘bir soruşturmaya istinaden’, silahla tehdit suçlamasıyla yakalandığı ortaya çıkmıştı.

 

Kasten yaralamaya ceza

Olayla ilgili davada Antalya Serik 1.Asliye Ceza Mahkemesi, 2014/136 esas sayılı dosyada 31 Mart 2015 günü yaptığı altıncı duruşmada kararını verdi. Katılan Royal Belek Turizm A.Ş. (Tat Golf Otel) ile Ertune Biter’i avukatlar Mustafa Tırtır ve Beril Cantaş, sanıklar Titanic patronu Mehmet Aygün, genel müdür Tafil Gürbüzbildik,  Aydın Güventürk, Mehmet Emin Şahin ve Hakkı Emre Bilecik’i Avukat Sibel Aksoy temsil etti. Duruşmada Mehmet Aygün’e, golf çalışanı katılan Ertune Biter’e karşı tehdit ve hakaret suçlarından kamu davası açıldığı belirtilen mahkeme kararında, davaya rağmen sanığın atılı suçları işlediğine dair her türlü şüpheden uzak kesin ve yeterli vicdani delil elde edilemediğinden ayrı ayrı beraat kararı verildi.

 

15 bin lira adli para cezası

Mehmet Aygün’ün Ertune Biter'e karşı kasten yaralama suçunu işlediğinden önce 120 gün adli para cezası verildi. Sanık Mehmet Aygün’ün kasten yaralama fiilini silahtan sayılan balyoz ile işlediği için cezası 180 gün adli para cezasına kadar artırıldı. Sanığa verilen cezanın, sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri göz önünde bulundurularak verilen ceza 150 gün adli para cezasına indirildi. Sanığa verilen adli para cezasının, kendi beyanına göre aylık gelirinin 100 bin lira olduğunu belirtmesi ve suçun işlenmesindeki özelliklere göre günlüğü 100 liradan 15 bin lira adli para cezasına çevrildi.

 

Balyoz cezayı artırdı

Titanic (Titanik) Oteller zinciri sahibi Mehmet Aygün’e balyozla kasten yarala suçundan 15 bin lira para cezası dışında, hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve denetimli serbestlik kapsamında 5 yıl boyunca denetim süresine tabi tutulmasına, bu süreyi de herhangi bir yükümlülük yüklenmeden geçirmesine karar verildi. Aygün 5 yıl içinde kasten bir suç işleyerek mahkum olursa veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklerine aykırı davranırsa, açıklanması geri bırakılan hüküm, mahkemece açıklanacak.

 

Genel müdüre de ceza

Otelin genel müdürü Tafil Gürbüzbildik’in Royal Belek Turizm AŞ.'ye karşı mala zarar verme suçunu işlediği için 180 gün adli para cezası verildi. Cezada indirim yapıldı. 150 günlük adli para cezası, günlüğü 20 liradan 3 bin lira para cezası çevrildi. Gürbüzbildik cezayı 4 taksitte ödeyecek. Ödeme yapmazsa bu ceza hapis cezasına çevrilecek. Sanıklar Tafil Gürbüzbildik, Aydın Güventürk, Mehmet Emin Şahin, Savaş Uluçay ve Hakkı Emre Bilecik’in Ertune Betar’e karşı tehdit suçundan ise ayrı ayrı beraat kararı verildi.

 

İkilinin ilk aldığı ceza bu değil

Haziran 2014’te bu ikili bir ceza daha almıştı. Antalya Serik 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nde 2013/1239 esas sayısıyla görüşülen bir başka davanın 17 Haziran 2014 günü yapılan üçüncü celsesinde, Titanic otellerinin bağlı olduğu Günaylar Otel İşletmeleri sahibi ve AYG Grup Başkanı Mehmet Aygün ile otel grubundaki Titanic Deluxe Otel Genel Müdürü Tafil Gürbüzbildik için alenen hakaretten günlüğü 20’şer liradan 87’şer gün yani 1740’ar lira adli para cezası ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları verilmişti. İki sanık için ayrıca 5 yıl süresince denetimli serbestlik uygulanmadan, denetim süresine tabi tutulma kararı verilmiş, sanık Mehmet Aygün’e basit tehdit suçundan da 30 gün adli para cezası verilmişti.


Haber okunma sayısı: 2786Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA