• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Günlük kiralanan evlerde neler oluyor!

gunluk-kiralanan--evlerde-neler-oluyor

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, kimlik bildirimi olmadığı için genelde aranan suçluların tercih ettiği günlük kiralanan ev ve apartların sayısı, Antalya’da hızla artmaya başladı
04 Nisan 2015 Cumartesi 23:44

 Organize turizm dışı geçici konaklama sektöründe yaşanan sıkıntı çözüm bekliyor!

 

Günlük kiralanan

evlerde neler oluyor!

 Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, kimlik bildirimi olmadığı için genelde aranan suçluların tercih ettiği günlük kiralanan ev ve apartların sayısı, Antalya’da hızla artmaya başladı

 

Şükrü AĞIRMAN

Turizm cenneti olan Antalya’da günlük kiralık ev ve apart sayısı arttı. Otelciler bunun kaçak otelcilik, vergi kaybı, haksız rekabet ve asayiş sorunu oluşturduğunu belirtiyor. Bir kısım otelciler ve turizmciler, günlük kiralanan apart ve evler sonucunda kaçak otelcilik yapıldığını, kayıt dışı ekonomiyle vergi kaybı oluştuğunu, ölümlerle sonuçlanan uyuşturucu olaylarının yaşandığını, bu evlerde güvenlik ve sağlık sorunu olduğunu öne sürdü. Bazı turizmciler ve otelciler tepkilerini şöyle dile getirdi:

 

Konut dokunulmazlığı

Kiralanan yerlerde konut dokunulmazlığı var. Bu nedenle emniyet ve belediyeler bir şey yapamıyor. Adam aynı evi gün içinde 5-6 kişiye birden de kiralayabiliyor. Buralarda fuhuş ve uyuşturucu alımı ve ölüm olayları yaşanabiliyor. Aranan suçlular, kimlik bildirilmediği için bu evleri tercih ediyor. Bir ev gün içinde 5-6 kişiye kiralanıp kayıtdışı gelir kazanılabiliyor. Adam ya bir daireyi ya da apartmanın tamamını bu şekilde kiralıyor. Günlük kiralanan ev ve apartların denetlenmesi için valilikler neden çalışma yapmıyor!

 

Fuhuş ve uyuşturucu sorunu

Kira sözleşmeleri, Borçlar Kanunu kapsamındadır. Bu sözleşmelerde süre ile ilgili net bir ifade yok, o nedenle dileyen evini bir gün içinde birden fazla da kiralayabiliyor. Evi 2 saatliğine kullanıp çıkanlar var! Günlük-haftalık ya da aylık kiralamada da aynı sorun var. Tatil yapma amacı dışında, fuhuş, uyuşturucu, asayiş sorunu yaşanıyor. Özellikle Lara ve Konyaaltı’nda site yönetimleri, tek bayanlara ya da erkeklere artık ev kiralamak istemiyor. Kiralamak için depozito ya da kefil getirse, memur olsa dahi kabul görmüyor.

 

 ‘Ev’lenmek için evlenmek mi gerek

Tek bayan ya da erkekler, bir yıl ya da 2 yıl sözleşme süreli olarak dahi ev kiralayamıyor. Genelde günlük ev ya da apartları tek bayan ya da erkekler kiralıyor. Buralarda fuhuş, uyuşturucu, asayiş sorunu sıkça yaşanabiliyor. Tek bayan ve erkeklerin bulaştığı bu sorunlar yüzünden, gerçekten tek başına oturmak isteyen bayan ya da erkeklere, eşinden yeni boşanmış kişilere; 2 yıllık kontrat yapmayı kabul etmeyi, kefil getirmeyi kabul etmelerine rağmen kiralık ev verilmiyor. Ne yapsın insanlar, ev kiralamak için gidip evlensinler mi?

 

Asayiş olayları yaşanıyor

Emniyet, bu tür yerlerde oturanların izini süremiyor. Günlük, haftalık ya da aylık kiralanan bu ev ve apartlarda kayıtdışılık nedeniyle, otellerdeki gibi kimlik bildirimi de yapılmıyor. Suçluların, aranan şahısların, fuhuş gibi yasadışı eylemler gerçekleştirmek isteyenler, bu nedenle günlük evlere yoğun talep gösteriyor. Talep nedeniyle bu mekânların sayısı da aniden artmaya başladı. Turizm bölgesi Antalya’da işyeri veya apartman dairesi olarak kiralanan veyahut satın alınan ev ve daireler, adeta bir otel odasıymış gibi pazarlanıyor.

 

Çözüm nedir

Borçlar Kanunu’nda düzenlemeye gidilmeli. Bu tip mekanların denetim ve ruhsatlandırılması veya kira kontratlarında kiralama süresi ile ilgili çalışmalar yapılabilir. Ucu açık ifadeler sorun yaratıyor. Bazı arkadaşlarımız 3 aydan kısa süreli ev ve işyeri kiralama işleminin ticari faaliyet sayılmasını istiyor ancak bu durum anayasaya aykırıdır. Belki ben oturduğum evden, komşularımdan veyahut çevresinden, muhitinden memnun kalmadım ve oturduğumun ikinci ayında evden çıkmak istedim. Yasal hakkım yok mu?

 

Anayasal hak engellenmemeli

Farklı bir çözüm bulunmalıdır. Suçluların, aranan şahısların, evden kaçanların yuvası olmamalı bu tip yerler. Zaten güvenlik sorunu olan yerler de bu tip yerlerdir. 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununa istinaden zorunlu olan misafir kimlik bilgileri alınmalı ve emniyete bildirilmeli. Ruhsatlı ve vergi kaydı olmalı. Kayıtdışı istihdam olmamalı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı bu tip yerler için bir çalışma yürütüyor. Ancak bunun dışında evini internetten kiralayanlar da var.

 

Evini internetten kiralayanlar

Tüm dünyada yaygın bir uygulama. Kullanmadığınız yazlık evinizi başkasına kiralıyorsunuz. Bunu en çok yabancılar yapıyor. Bu evlerde de, günlük kiralanan ev ve apartlardaki gibi benzer sorunlar ile güvenlik sorunları yaşanıyor. Yine haksız rekabet ve kayıtdışılık oluyor. Avrupa’da milyonlarca kişi, otel yerine daha konforlu diyerek tatilini ‘ev kiralayarak’ yapıyor. Antalya’da da yerli ve yabancılar evlerini bu şekilde kiralıyor. Yabancı turist otelde kalsa aslında daha ucuza tatil yapıyor.

 

Özeleştiri de yapabiliriz

Türk toplumumuzu anlayabiliyoruz. Özeleştiri de yapabiliriz. Antalya’da yabancı bir turistin tur satın alıp her şey dahil 100 liraya geceleyebildiği bir otelde siz Türkiye içinden rezervasyon yaptırırsanız 200-300 liradan aşağı kalamazsınız. Yerli turist olarak uygun fiyata tatil yapmak için ancak ve ancak yurtdışındaki acente üzerinden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Vatandaş, Antalya’da bir otelde bir hafta tatil yapmak için birkaç bin lira harcamak yerine, daha uygun fiyata günlük-haftalık ya da aylık apartları veya internet üzerinden evlerini-yazlıklarını kiralayanları tercih ediyor.

 

Talebin sebebini incelemek lazım

Sorunu çözebilmemiz için çözüm önerilerinin yanında, bu mekanlara olan talebin sebebini de masaya yatırmak lazımdır. Adam kullanmadığı ikinci konutunu, yazlığını, evini, dairesini veya bütünüyle apartmanını günlük-haftalık, aylık kiralık ev ya da apart olarak kiralıyorsa talebi de incelemek lazım. Neden insanlar buraları tercih ediyor. Sadece suçlular değil, ekonomik olarak uygun olduğunu düşünenlerde bu mekanları tercih ediyor.

 

Genelgeye ne oldu

Yerli turistlerimiz, güneydeki otellerimize geldiklerinde, yabancı turiste göre daha yüksek bir ücret ödemek zorunda kalabiliyor. O zaman, yerli turist için de her şey dahil sistemi içerisinde bir çözüm bulunması gerekir. Bizden ev satın alan yabancının o evi başka bir yabancıya haftalığı bin ya da iki bin pounda kiralanması önlenmelidir. İçişleri Bakanlığı, günübirlik kiraya verilen ev ve apart dairelerin kayıt altına alınmasını amaçlayan bir genelgeyi hazırlayıp valiliklere göndermişti.

 

Genelge uygulanmıyor mu?

O genelgede amaç, günübirlik kiraya verilen apart ya da evlerin kayıt altına alınması, vergiye tabi tutulması ve kayıt dışılığın engellenmesi ve kalan kişilerin kimlik bildiriminin sağlanmasıydı. Genelge uygulanıyor mu? Genelgeye göre apart daireler ve günlük kiraya verilecek evler için sahibinin illerdeki mülki idare amirlerine beyanda bulunup izin alması, bir esnaf odasına kayıt yaptırması, vergi vermesi, yapı kullanma izin belgesi alması gerekiyordu.

 

Geçici konaklama sektörü

Bu genelgeye göre artık ticari birer işletme haline gelmiş kayıt dışı olan bu ev ve apartlarda kalanların kimlik bilgisi otellerdeki gibi polis merkezlerine bildirilecekti. Bu mekanlar uyuşturucu kullanımı ile fuhuşa yardım ve yataklık amaçlı kullanılabiliyor. Bu durum engellenecekti. ‘Organize turizm dışı geçici konaklama sektörü’ denetlenecekti.

 

Mercek altına alınmalı

Günlük-haftalık-aylık kiralık, suite, apart, tatil evi, günlük mobilyalı daire, housing, mobilyalı eiv, yarım pansiyon, residence, devremülk gibi isimler adı altında da ortaya çıkabilen bu durum denetim altına alınacaktı. Şu anda kayıtdışı olarak milyonlar kazanılan bu sektörün mercek altına alınması gereklidir. Kimin eli kimin cebinde belli değildir. Apartmanı diken adam, burayı apart ya da günlük daire diye kiraya vermek istiyorsa buna bir çözüm bulunmalıdır. 


Haber okunma sayısı: 3040Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA