• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

446 otel belgeli, 262 otel açık

446-otel-belgeli-262-otel-acik

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) 10 Ağustos’ta başlayacak Antalya uçuşları öncesi kentte 30 Temmuz itibariyle açık 262 otelin listesini paylaştı. Kentte 6 Ağustos itibariyle koronavirüs sonrası Güvenli Turizm Sertifikası almış olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli 311 otel, Belediye Belgeli 135 otel ve pansiyon bulunuyor
08 Ağustos 2020 Cumartesi 15:16

 446 otel belgeli,

262 otel açık

 

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) 10 Ağustos’ta başlayacak Antalya uçuşları öncesi kentte 30 Temmuz itibariyle açık 262 otelin listesini paylaştı. Kentte 6 Ağustos itibariyle koronavirüs sonrası Güvenli Turizm Sertifikası almış olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli 311 otel, Belediye Belgeli 135 otel ve pansiyon bulunuyor

 HABER: Şükrü AĞIRMAN

262 otel açık

Ölümcül pandemi koronavirüs (Covid-19) tüm dünyayı kasıp kavururken halk, ‘koronalı tatile’, ‘yeni normal’ kavramlarına ayak uydurmaya çalışıyor. Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından 10 Ağustos’ta başlayacak Rusya-Antalya uçuşları öncesi kentte açık olan otellerin listesi paylaşıldı. Coral Travel firmasından alınan açık otel listesinin güncel hali Rus Tur Operatörleri Birliğinin (ATOR) internet sitesi https://www.atorus.ru/ yayımlandı. Buna göre 30 Temmuz 2020 itibariyle Antalya sahillerinde 5-4 ve 3 yıldızlı olmak üzere 262 adet otel açık bulunuyor. Bu otellerin 81’i Kemer’de, 70’i Alanya’da, 37’si Side’de, 30’u Antalya merkezde, 29’u Belek’te, 6’sı Kaleiçi’nde, 4’ü Kaş’ta, 3’ü Çıralı’da, birer tanesi de Adrasan ve Olimpos bölgesinde yer alıyor.

 

Bekleyen var reddedilen yok

Öte yandan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) internet sitesinde, https://tga.gov.tr/search-hotel/?certificateType=4 linkinde, sertifikalı konaklama tesisleri, restoran-kafe, tur-transfer araçlarının listesi yer alıyor. Koronavirüs sonrası Antalya genelinde Güvenli Turizm Sertifikası almış olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli Konaklama Tesislerine ait Konaklama Tesisi Belgelendirme Sorgulama bölümünde 103 otel belgelendirme sürecinde, 311 otel ise belge verilmiş olarak görülüyor. Belge verilmeye ‘uygun görülmeyen otel’ ise yok. Aynı sitede Güvenli Turizm Sertifikası ile ilgili olarak Antalya genelinde Belediye Belgeli Konaklama Tesisleri ve Diğer bölümünde ise 30 otel ve pansiyonun belgelendirme sürecinde olduğu, 135 otel ve pansiyona da belge verildiği dikkat çekiyor. Bu bölümde de belge verilmeye ‘uygun görülmeyen otel ve pansiyon’ yer almıyor.

 

Tedbirleri tanımlıyor

Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı, tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk vatandaşlara ve yabancı ziyaretçilere ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede alınması önerilen bir dizi tedbirleri tanımlıyor. Oda sayısı 50 ve üzeri olan konaklama tesisleri için zorunlu, oda sayısı 50’den az olan konaklama tesisleri ve diğer alanlar için isteğe bağlı olup sertifikayı almak isteyen tesis işletmeleri yetkili uluslararası akreditasyon kuruluşlarına başvuruda bulunabiliyor. Dünyadaki ilk örneklerinden biri olan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı”, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle hazırlandı.

 

Şeffaf süreç

Konaklama ve yeme-içme tesislerimizi ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetleyerek, Güvenli Turizm Sertifikasını vermeye yetkili olan akreditasyon firmaları hijyen ve sağlık denetimi ve uygunluk değerlendirmesi yaparak bunlara ilişkin raporlar düzenleyecek ve başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetliyor. Belgeyi alan tesisler Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden de duyuruluyor. Güvenli Turizm Sertifika logosu, belgeyi alan tesislerinin görünen noktalarına asılıyor ve müşteriler belge üzerindeki kare kod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabiliyor. Bu sayede tüm süreç şeffaflık kazanmış oluyor. 


Haber okunma sayısı: 172Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA