• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Antalyaspor Başkanı’na hapis yolu gözüktü...Gültekin Gencer'e şok...

antalyaspor-baskanina--hapis-yolu-gozuktugultekin-gencere-sok

Antalyaspor Kulüp Başkanı Gültekin Gencer ve 3 isim, Yargıtay bozma kararından sonra yapılan yargılamada da örgüt kurup akaryakıt kaçakçılığı yaptıkları, satışa arz edip taşıyıp sattıklarından dolayı 3’er yıl hapis ve para cezaları aldı. Ceza kesinleşirse sanıklar bir çok haktan mahrum kalacak
06 Temmuz 2015 Pazartesi 21:09

 Spor Toto Süper Lig takımı Antalyaspor’un başkanı, kendi çocukları üzerindeki bazı haklarını dahi kullanmaktan yoksun kalabilir

 

Antalyaspor Başkanı’na

hapis yolu gözüktü

Antalyaspor Kulüp Başkanı Gültekin Gencer ve 3 isim, Yargıtay bozma kararından sonra yapılan yargılamada da örgüt kurup akaryakıt kaçakçılığı yaptıkları, satışa arz edip taşıyıp sattıklarından dolayı 3’er yıl hapis ve para cezaları aldı. Ceza kesinleşirse sanıklar bir çok haktan mahrum kalacak 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Suçüstü yapıldı

Jandarma Antalya’da 2003’te Finike’de denizden Yel isimli gemiyle kaçak akaryakıt işi yapanlara suçüstü operasyon yaptı, dava açıldı. Denize demirlenen gemi ise yargılama sürerken kaçırıldı. Bir süre sonra bir ihbarla teknik takip başlatıldı. Çaltıcak’ta denizden Ares isimli gemiden hortumla tankerlere kaçak akaryakıt verilirken yine suçüstü yapıldı.

 

O gemi bu gemi çıktı

Ares’in kaçırılan Yel gemisi olduğu ve boyandığı ortaya çıktı. Teknik ve fiziki takibe takılan Gültekin Gencer dahil 17 isme 2004’te çeşitli suçlamalarla açılan dava zamanaşımına uğramak üzereyken karara bağlandı. Gencer’e ve bir çok isme 3 yıl hapis verildi. Karar temyiz edildi. Yargıtay kararı kısmen bozdu, yeniden yargılama yapıldı.

 

Ceza örgütten verildi

2 sanık beraat etti. 11 sanık petrol kaçakçılığı dosyası zamanaşımından düştü. 1 sanığa denetimli serbestlik verildi. Gencer ve 3 sanığa gümrük işlemine tabi tutulmaksızın ülkeye kaçak yoldan sokulan akaryakıtı satışa arz edip, taşıyıp sattıkları ve mevcut eylemi teşekkül oluşturarak gerçekleştirdikleri, kaçakçılık fiilini gerçekleştirmek için teşekkül oluşturdukları için 3’er yıl hapis ve para cezaları verildi.

 

Başkanlığı tehlikeye düşebilir

Geçtiğimiz gün Yargıtay’a gönderilen kararın yeniden temyiz edileceği tahmin ediliyor. Karar kesinleşirse Antalyaspor Kulüp Başkanı Gencer ve diğer sanıklar hapis cezası çekmenin dışında kamusal görevler, seçme-seçilme, vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasî parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olma, velayet vesayet gibi haklardan da yoksun bırakılacak.

 

OLAYIN DETAYLARI ŞÖYLE:

Hatırlanacağı üzere Antalya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri 27 Temmuz 2003 tarihinde yaptığı operasyonda, Antalya’nın Finike ilçesi Kale mevkiinde YEL isimli bir gemiden, karada bulunan tankerlere kaçak akaryakıt boşaltıldığını tespit etti. Kaçakçılığı yapanlar yakalandı. Olaya bir astsubayında adı karıştı. O astsubay operasyon sonrası apar topar emekliliğe ayrıldı. Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde petrol kaçakçılığından dava açıldı. Bu sırada Finike açıklarına çekilen gemi 1 Kasım 2003 günü kaçırıldı. Antalya İl Jandarma Komutanlığı, 2003 yılında bir ihbar üzerine Gültekin Gencer’i ve Orhan Halil, Nihat Yılmaz, Harun Reşit Zeytinoğlu ile Melih Aksoy’u teknik takibe aldı. Yapılan teknik takip sonucu Gültekin Gencer ve diğer dört kişinin, örgütsel faaliyet içinde Ares isimli gemiyle Antalya Gümrük Müdürlüğü’ne kayıt yaptırmadan Çaltıcak-Topçam açıklarında demirleyip, gemiden karaya tankerlere yakıt boşaltmak için boru döşedikleri tespit edildi. Teknik ve fiziki takip devam etti.

 

O gemi bu gemiymiş

9 Aralık günü Antalya’nın merkez Çaltıcak mevkisinde Ares isimli gemiden karada bulunan 10 NF 677, 26 EA 126 ve 27 RY 206 plakalı tankerlere kaçak akaryakıt verildiği öğrenildi, baskın yapıldı. Operasyonda, 2’si dolu 3 tankerle olay yerindeki şüpheliler gözaltına alındı. Yapılan inceleme sonunda ise yakalanan ARES isimli geminin, kısa süre önce kaçırılan YEL isimli gemi olduğu ve isminin ve renginin boyayla değiştirildiği ortaya çıktı. Soruşturma aşamasında da şüpheliler YEL isimli gemiyi kendilerinin kaçırdıklarını ve boyayarak ismini ARES olarak değiştirdiklerini itiraf etti. Sanıklardan Nihat Yılmaz’ın; Akınlar Denizcilik şirketi yetkilisi Erdem Akın ile diğer sanık Gültekin Gencer ile birlikte dinlenen telefon kayıtlarına göre kaçak akaryakıtın temini, nasıl pazarlanacağı, alınması gereken önlemler ve yapılacak işlemler hususunda ayrıntılı telefon konuşmalarının olduğu iddianame ve mütalaada yer aldı. Kaçak akaryakıtın nereden ve ne şekilde geldiği tespit edilemedi. Yel isimli geminin kaçırıldıktan sonra açık denizde bazı gemilere kaçak akaryakıt satışı yapıldığı iddianamede yer buldu. Bazı sanıklar bu ikinci olayda bir süre tutuklu kaldı.  

 

Zamanaşımına girmek üzereydi

İkinci olaydan sonra Antalya’nın siyaset ve işdünyasının yakından tanıdığı, kapanan GENPA AVM zincirlerinin sahibi, şimdinin Spor Toto Süper Lig takımı Antalyaspor Kulüp Başkanı Gültekin Gencer ve diğer sanıklar hakkında 2004 yılında teşekkül (örgüt) halinde akaryakıt kaçakçılığı yaptığı, satışa arz edip taşıyıp sattıkları iddialarıyla dava açıldı. Açılan dava 2012 yılında zaman aşımına uğramak üzereydi. Kaçakçılık Kanunu’na muhalefetten çeşitli suçlamalarla açılan 17 sanıklı kamu davasında, hakkında yıllarca hapis istenilen ünlü isim Gültekin Gencer ve bir çok sanık, zamanaşımı sebebiyle alacakları cezadan kurtulacaktı. Ancak Antalya 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde tam 9 yıl sonra 2013’te tamamlanan yargılamada 12 isme teşekkül halinde kaçakçılık suçundan ceza yağdı. Mahkeme, petrol kaçakçılığı ve petrol kaçakçılığı (teşebbüs) suçlamasıyla tutuksuz yargılanan işadamı Gültekin Gencer, eski binbaşı Nihat Yılmaz, Duran Şehitoğlu ve Orhan Halil’i 3’er yıl hapis cezasına çarptırdı. Hiçbir indirim maddelerinin uygulanmadığı Gencer’e ayrıca 856 bin lirada para cezası verildi. Diğer sanıklardan Emine Gül Aktaş, Erdem Akın, Harun Reşit Zeytinoğlu, Gürol Coşkun ve Ali Kazan beraat etti, kalan 8 sanık da aynı suçtan 1 yıl 8’er ay hapis cezası aldı.

 

Yargıtay, kararı kısmen bozdu

Gümrük Müsteşarlığı’nın “katılan”, davacının “kamu” olduğu dava dosyası Yargıtay’a gitti, sanıkların bir kısmı kararı temyiz etti. Yargıtay 7. Ceza Dairesi ise 2014/10249 esas, 2014/20409 karar sayılı 24 Kasım 2014 tarihli kararıyla; 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2004/82 esas ve 2013/44 sayılı 11 Şubat 2013 tarihli kararını “kısmen” bozdu. Bu durum ise Gencer’in aleyhineydi. Yargıtay 7.Ceza Dairesi, kaçakçılık suçundan dolayı cezalandırılmaları istemiyle haklarında dava açılan Emine Gül Aktaş ve Erdem Akın hakkındaki beraat kararını onadı. Aynı suçtan sanıklar Harun Reşit Zeytinoğlu, Gürol Coşkun ve Ali Kazan hakkında açılan kamu davasının atılı suç için 8 yıllık asli dava zamanaşımı süresi sonucu “zamanaşımı sebebiyle düşürülmesine” karar veren Yargıtay 7.Ceza Dairesi, sanıklar Mehmet Güneş, Mehmet Yılmaz Kayan, Melih Aksoy, Yücel Turalı, Şerafettin Alpay, Tahsin Çakır, Orhan Halil, Mehmet Emin Güneş, Gültekin Gencer, Selçuk Altınok, Duran Şehitoğlu’nun temyiz itirazlarının yerinde görülüp lehe hükümler uygulanması için kararın bozulmasına, mahkeme hükmünü temyiz etmeyen Nihat Yılmaz’a teşmiline (kapsamına alınmasına) oybirliğiyle karar verdi.

 

Yeniden yargılama yapıldı

Yargıtay’ın ilgili dairesinin kısmen bozma kararı üzerine dosya yeniden yargılama için Antalya 1.Ağır Ceza Mahkemesi’ne geldi. Gerekçeli karar, 2015/26 esas, 2015/148 karar sayılı dosya ile açıklandı. Gerekçeli karardaki ifadelere göre Melih Aksoy, Yücel Turalı, Tahsin Çakır, Gültekin Gencer ve Nihat Yılmaz tebligat yapılmasına rağmen duruşmalara dahi gelmedi. İddia makamının esas hakkındaki mütalaasında tanıklardan M.Ş.’nin ifadesine yer verildi. Mütalaada tanığın “Sanıklar Gültekin Gencer, Erdem Akın ve Nihat Yılmaz'ı tanıdığını, diğer sanıklarla ilgisi olmadığını, Yel adlı geminin kaptanı olduğunu, Kıbrıs’tan resmi işlemler yoluyla alındığı söylenen mazotu Antalya'ya getirdiklerinde Finike'de yakalandıklarını, gemiye baskın yapıldığını, GENPA alış veriş merkezlerinin Gültekin Gencer'e ait olduğunu, Nihat Yılmaz’ın kendilerine söylediğini, Genpa alış veriş merkezinden para vermeden erzak aldıklarını, akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili olarak Erdem Akın'ın sahil güvenliği, Gültekin Gencer'in ise jandarmayı bağlayarak akaryakıt kaçakçılığı yaptığını bildiğini talimatla alınan beyanında beyan etmiştir” ifadesi göze çarptı.

 

Petrol kaçakçılığından beraat edenler:

Kullanılan telefonlardan 0544 632 …. no’lu telefon hattının Gen Yapı San. A.Ş.’ye ait olduğu ortaya çıktı. İletişimin dinlenilmesi ve tespiti tutanaklarında sanıkların yakalandıklarında sorguda geminin isminin Ares ve Mongolya (Mongolia-Moğolistan) bayraklı olduğu hususunda görüş birliği için de görüştükleri öğrenildi. Mahkemenin kararında, gemi sahibi Duran Şehitoğlu hakkında kamu davası zaman aşımı sebebi ile düşürülmüş ise de; kaçak akaryakıt kullanacağını bilerek geminin tahsis edilmesi sebebiyle geminin yasa gereği iadesine karar verilemeyeceği ve müsaderesine karar verilmesi gerektiği kararı verildi. Kararda sanıklar Duran Şehitoğlu, Selçuk Altınok, Melih Aksoy, Yücel Turalı, Mehmet Güneş, Şerafettin Alpay, Tahsin Çakır, Mehmet Yılmaz Kayan hakkında “petrol kaçakçılığı” suçundan dolayı cezalandırılmaları istemi ile açılan kamu davasında, sanıklar lehine hüküm ihtiva eden 5015 sayılı Petrol Yasasının ek 5 maddesinde öngörülen cezanın üst sınırı dikkate alınarak ve atılı suç için öngörülen 8 yıllık asli dava zamanaşımı süresinin dolduğu gözetilerek açılan kamu davalarının ayrı ayrı düşürülmesine karar verildi.

 

3’er yıl hapis

Kararda “Sanıklar Nihat Yılmaz, Orhan Halil ve Gültekin Gencer’in ‘gümrük işlemine tâbi tutulmaksızın Türkiye’ye kaçak yollardan sokulan akaryakıtı satışa arz edip, taşıyıp sattıkları ve mevcut eylemi teşekkül oluşturarak gerçekleştirdikleri’; sanıkların tevil yollu ikrarları, CD görüntüsü, iletişim tespit tutanakları, mazot verilmesine ilişkin bloknot, gemide ele geçirilen sim kartlar, olay yerinde çekilen fotoğraflar, emanete alınan eşyalar, olay yeri görgü tespit tutanağı, geminin kaçırılmasından sonra boyanarak isminin değiştirilmiş olması ve tüm dosya kapsamından anlaşılmış olduğu” vurgulandı. Kararda ayrıca “Sanıklar Duran Şehitoğlu, Nihat Yılmaz, Orhan Halil ve Gültekin Gencer’in, ‘kaçakçılık fiilini gerçekleştirmek için teşekkül (örgüt) oluşturdukları’ tüm dosya kapsamından anlaşılmış olup, sanıkların suç işleme kastı, suç konusunun önem ve değeri, mevcut eylemden önceki tutum ve davranışları dikkate alınarak, sanıkların eylemleri karşılığı alt sınırdan uzaklaşılarak 4926 sayılı yasanın 5/1 maddesi uyarınca takdiren ve teşdiden ayrı ayrı 3 yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarına” kararı verildi. Sanıklara 3 yıl hapsin dışında 5 bin tam gün adli para cezası da verildi. Bu para cezası da günlüğü 100 liradan 50 bin lira adli para cezasına dönüştürüldü. Sanıklar hakkında TCK’nun 53/1.maddesinin a, b, d, e bentlerinde belirtilen haklardan hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar; c bendindeki hükümlünün kendi altsoyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlık yetkileri açısından koşullu salıvermeye kadar, diğer kişiler yönünden ise hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar bu hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verildi.

 

Yargıtay’a gönderildi

Gümrük işlemine tabi tutulmaksızın Türkiye'ye kaçak yollardan sokulan akaryakıtın ülke içinde satışa sunulması için mazot tankeri ile gemiden nakli sırasında eyleme iştirak eden sanık Mehmet Emin Güneş’e ise 1 yıl 8 ay hapis ve 4 tam gün adli para cezası verildi. Bu ceza ertelendi. Kişinin 2 yıl süresince yükümlülük belirlenmeden denetim süresi altında tutulmasına karar verildi. Tankerlerde ele geçirilen 26 buçuk ton, gemide ele geçirilen 107 ton mazotun bedeli ise tasfiye edilmiş ise hazine adına irat kaydedilmesine edilmemişse müsaderesine karar verildi. Kaçak akaryakıtın taşınmasında kullanılan YEL adlı geminin; hakkında kamu davası düşürülen sanık gemi sahibi Duran Şehitoğlu’nun bilgisi ve rızasıyla diğer sanıklarla işbirliği halinde suçta kullanıldığı için müsaderesine (zoralımına), tasfiye suretiyle satılan YEL gemisinin satış bedelinin Hâzine’ye irat kaydına karar verildi. Tankerlerden bazıları da karara göre müsadere edildi. 29 Nisan 2015 günü alınan kararın taraflara tebliğ edildiği öğrenildi. Yargıtay’ın kısmen bozma kararı sonrası yapılan yeniden yargılama sonucu verilen karar, geçtiğimiz gün Yargıtay’a gönderildi. Kararın taraflarca yeniden temyiz edileceği tahmin ediliyor.

 

Hangi haklarını kaybedecek

Karar kesinleşirse Antalyaspor Kulüp Başkanı Gültekin Gencer ve diğer sanıklar hapis cezası çekmenin dışında bir çok haktan da mahrum kalacak. Sanıklar a, b, d, e bentlerinde belirtilen haklardan hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar; c bendindeki hükümlünün kendi altsoyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlık yetkileri açısından koşullu salıvermeye kadar bu hakları kullanmaktan yoksun bırakılacak. Yani sanıklar kendi çocukları üzerinde bazı hakları kullanmaktan yoksun kalacak. Gencer’e hapis kararı çıkarsa kulüp başkanlığının tehlikeye düşeceği öne sürülüyor. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nda “belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma” yı anlatan madde 53/1’in a-b-c-d-e bentlerinde “Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak; sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tâbi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten, seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasî hakları kullanmaktan, velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan, vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasî parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan, bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tâbi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten, yoksun bırakılır” deniyor.

 Haber alıntısı yapılan kaynak: http://www.akdenizmanset.com.tr/ozel-haber/gencere-hapis-yolu-gozuktu-h115881.html


Haber okunma sayısı: 1847Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA