• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

ADDK zirvede

-addk-zirvede

Antalya Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği (ADDK), Aladağlar’ın zirvelerini şenlendirdi
02 Ağustos 2018 Perşembe 17:27

 ADDK zirvede

 

Antalya Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği (ADDK), Aladağlar’ın zirvelerini şenlendirdi

 

 Aladağlar; Kayseri-Niğde ve Adana üçgeninde uzantısında bulunuyor. Zorlu sırtlardan tehlikeli dik ve yan geçişlerle zirvelerde coşan ve zirveleri coşturan Antalya Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (ADDK) sporcularından kulüp başkanı Muharrem Koç ile Mahmut Güngör, Tuncer Koç, Rahmi Çakır; flamaları ve Türk Bayraklarını tırmandıkları zirveye taşımanın coşkusuna erdi. 3 bin metrenin üzerinde onlarca zirvesi olan Aladağlardaki vadiler, krater gölleri, Çelik Buyduran Pınarları, Alimpınarı, 7 Göller yerli yabancı dağcıların akınına uğruyor. 

 

Doğa turizmi yapılmalı

ADDK Kulüp Başkanı Muharrem KOÇ “Kültür ve Turizm Bakanlığına seslenerek “Bakanlık, alternatif turizm desteğini dağcılardan esirgememelidir” dedi. Dikkatleri doğa turizmine çekmeye çalışmaya çağırdı. Tırmanış ile ilgili “4 günde 4 zirve yapıldı. Her zirvede yabancı dağcı görmek bizleri daha da mutlu etti. Makro canlıların yaşadığı endemik bitkileri, her türlü doğal ortamda yaşayan hayvanları, kendine has kekliklerin yaşadığı önemli dağlarımızdandır Aladağlar. Yapısal olarak çoğunlukla çürük kayalardan oluşsa da zaman zaman büyük bloklardan oluşmaktadır. Yaptığımız faaliyeti tüm ADDK ailesine ve kıymetli Antalya’mıza ithaf ediyoruz” dedi.

 

Aladağlar’ın zirvesi değişti

Zirveyi değerlendiren Koç sözlerini şöyle sürdürdü: “Zirve defterinden anladığımız kadarıyla kışın zirve yapan dağcılarımız olmamaktadır. Bu da büyük bir ülke olarak bizi üzdü. Dünya dağcılığının neresindeyiz sorusunu hatırlattı bizlere. Daha düne kadar Aladağlar’ın en yüksek noktası Büyük Demirkazık olarak bilinirdi. Şimdiyse, Emekli Kurmay Albay, kulübümüzün üyelerinden Salih Gözen’in çalışmaları sonucu Kızılkaya’nın 3 bin 767 metre olduğu tespit edildi. Eskiden Aladağlar’ın en yüksek noktası olarak bilinen Büyük Demirkazık ise 3 bin 757 metre yüksekliğindedir. Emler 3 bin 723 metre, Enzevit 3 bin 560 metre, Karasay’ın zirvesi ise 3 bin 550 metredir. Zirvelerin tılsımına kapılmamak mümkün değil. Antalya’ya dönüşte Ereğli’de İvriz kaya kabartmalarını ziyaret ettik. Genç Hitit Krallık Çağı, MÖ 1180-700 dönemi kaya kabartmalarına hayran kaldık. Anıt, İvriz çayının kenarında bulunan büyük bir kaya kitlesinin ön yüzeyinde yer alıyordu. Bu zirvelerden ve tırmanışlardan gördük ki fırsatlar; zorlukların tam ortasındadır.”


Haber okunma sayısı: 1106Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA