• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Yeni dönem, borç polemiğiyle başladı

yeni-donem-borc--polemigiyle-basladi

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’ne ilk kez başkanlık eden CHP’li Muhittin Böcek, borçlanma talebine ret kararı veren AK Parti Grup Sözcüsüne “Bu borçlar Muhittin Böcek’in borçları değil. Bunu tüm Antalyalılar biliyor. Muhittin Böcek’in ailesinin borçları da değil” dedi
15 Nisan 2019 Pazartesi 17:37

 Büyükşehir’in borcu 4.3 milyar lira olarak açıklandı

 

Yeni dönem, borç

polemiğiyle başladı

 Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’ne ilk kez başkanlık eden CHP’li Muhittin Böcek, borçlanma talebine ret kararı veren AK Parti Grup Sözcüsüne “Bu borçlar Muhittin Böcek’in borçları değil. Bunu tüm Antalyalılar biliyor. Muhittin Böcek’in ailesinin borçları da değil” dedi

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Komisyonlar belirlendi

CHP’li Muhittin Böcek, 30 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu. Böcek, yeni dönemin ilk meclis toplantısını 13 Nisan 2019 Cumartesi günü belediye binasında gerçekleştirdi. Mecliste başlangıçta yarım saatlik bir ara verildi. Bu ara süresince Cumhur ve Millet İttifakı kapsamında meclise girebilen üyeler, o ittifak kapsamındaki partilerden istifa ederek kendi partilerine geçti. Mecliste divan katipleri, birinci ve ikinci başkan vekilleri, komisyonların üyeleri ile encümen üyeleri, belediyeye borçlanma talebi, denetim ve faaliyet raporları ile Muhittin Böcek’in sözleri damga vurdu. Başdanışman Avukat Cansel Tuncer mecliste Böcek’e sık sık bilgi verdi. Siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği meclise Muhittin Böcek alkışlar eşliğinde girdi. 106 meclis üyesinin katıldığı ilk toplantıda, seçilen belediye başkanları ve üyeler birbirini kutladı. Oturumu, geçtiğimiz gün gözaltına alındıktan sonra adliyede serbest bırakılan Cem Oğuz ve Cemil Böcek de izledi.

 

Belediye mali durum analizi

Mecliste son gündem maddesinde Büyükşehir Belediyesince yürütülmekte olan yatırımların finansmanında kullanılmak üzere kredi kullanılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilerek 5393 Sayılı Kanun’un 68’inci maddesi gereğince belediye yatırım harcamalarında kullanılmak üzere 200 milyon lira nakdin İller Bankası A.Ş. , kamu bankaları ile özel bankalardan kısa, orta ve uzun vadeli olarak kredi kullandırılması, ipotek verilmesi ayrıca krediye konu işle ilgili her türlü işlemi yapmaya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterinin yetkilendirilmesi ile ilgili Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığının teklif yazısı görüşüldü.

 

4 milyar 312 milyon lira borç

Mecliste Mali Hizmetler Daire Başkanı olan Selahattin Artun, maddenin görüşülmesinden önce söz alarak borçlanma yetkisi talep etmelerinin nedeni olarak mali duruma ilişkin bir açıklama yapmak istediğini belirtti. Akabinde muhtelif tablolar eşliğinde belediyenin 31 Mart itibariyle olan borçları ve alacaklarından oluşan mali durumunu açıkladı. Belediye mali durum analizi tablolarını dijital ekranlara yansıttı. Tablolar eşliğinde borç ve alacak miktarlarına ve hangi kalemlerden oluştuğuna açıklık getirdi. Artun, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Mart 2019 itibariyle 1’inci, 2’nci, 3’üncü etap raylı sistem yatırımları, İl Bank dahil iç banka borçları, tahakkuka bağlanmış, ihalesi yapılmış, hak ediş ödemeleri devam eden yatırımlara ilişkin toplam 3.3 milyar lira ve ihalesi yapılmış sözleşmesi gerçekleşen kısmi hak edişleri gelen yıllara sari yatırım borçları 1 milyar lira olmak üzere toplam 4.3 milyar lira borcu olduğunu açıkladı. Artun, 31 Mart 2019 itibariyle belediyenin borç toplamını dış banka kredileri 1milyar 294 milyon 248 bin 355, İç banka kredileri 1 milyar 192 milyon 847 bin 643, tahakkuka bağlanmış emanetler 796 milyon 51 bin 780, taahhüt edilmiş borçlar (ihalesi yapılarak sözleşmeye bağlanmış işlemler) 1 milyar 28 milyon 863 bin 339 Lira olmak üzere toplam 4 milyar 312 milyon 11 bin 117 lira olarak açıkladı.

 

Tahakkuka bağlanmış borçlar

Tahakkuka bağlanmış emanetler olarak açıklanan 796 milyon 51 bin 780 TL’lik borcu da detaylandıran Selahattin Artun  “Vergi Dairesi, SGK prim borcu, Akdeniz EDAŞ, çalışan personele hiçbir borcumuz yoktur. Esnafa olan borçlar 22 milyon 845 bin 91, müteahhitlere olan borçlar 131 milyon 758bin 315, temlik borçları 27 milyon 141 bin 40, sermaye artırımı 1milyon 181 bin 371, nakdi teminatlar 32 milyon 600 bin 9, diğer emanetler (320 +333+363) 15 milyon 4 bin 758, ilama bağlı borçlar (74 milyon Vakıflar Bölge Müdürlüğü 226 Parsel ve 25 milyon Alarko olmak üzere toplam 99 milyon icra dosyaları ödenmesine rağmen fek yazıları gelmediğinden mizanda borç olarak görünmektedir.  Ayrıca ASAT’a olan 166 milyon borç da karşılıklı mahsuplaşılmaktadır) 164 milyon 831 bin 133, ASAT’a olan borç 166 milyon 819 bin 925, HRS2 Ulaştırma Bakanlığından devralınan borç (sözleşme gereği aylık bilet satış gelirlerinin yüzde 15’i Hazine Müsteşarlığı’na aktarılmaktadır) 233 milyon 870 bin 138 Liradır” diyerek açıkladı.

 

Belediyenin gelirleri

Ekrana yansıtılan tablolarda belediyenin gelirleri de açıklandı. Buna göre Artun’un 403 milyon 25 bin 931 lira olarak açıkladığı belediye gelirlerinin çevre temizlik vergisi 9 milyon 135 bin 880, idari para cezaları 1 milyon 595 bin 141, ilan reklam vergisi 84 milyon 667 bin 108, işgaliye harcı 5 milyon 416 bin 100, hal rüsum-hal işgal ücreti 1 milyon 10 bin 358, özel çöp ve tıbbi atık bertaraf ücreti 6 milyon 889 bin 97, otobüs ruhsat harcı ve durak aidatı 66 bin 781, kira gelirleri 53 milyon 103 bin 671, yat bağlama 214 bin 706, taşınmaz satış geliri 240 milyon 927 bin 89 liradan oluştuğu görüldü.

 

AK Parti’den borçlanmaya ret

Bu brifingin ardından borçlanma talebi maddesi konusunda partilere görüşleri soruldu. AK Parti Grubu Sözcüsü Nafiz Tanır, “İlk meclis toplantısında hemen borçlanma konusunun gündeme getirilmesini uygun bulmuyoruz. Daha sonra değerlendirilsin” dedi. Borçlanma talebinin komisyona gönderilmesi ve komisyonda görüşülmesi kararı için ret oyu kullanacağını açıkladı. Ardından oylama yapıldı. CHP’li Muhittin Böcek borçlanma talebine ret oyu veren AK Parti grubuna ve Grup Sözcüsü Tanır’a “Bu borçlar Muhittin Böcek’in borçları değil. Bunu tüm Antalyalılar biliyor. Muhittin Böcek’in ailesinin borçları da değil” dedi. Belediyenin 200 milyon TL borçlanma talebi, görüşülmek üzere oy çokluğuyla Plan Bütçe Komisyonuna sevk edildi. Karar, AK Parti dışındaki siyasi partilerin tam desteğiyle oy çokluğu ile alınmış oldu. Böcek, oylama sonrası borçlanma talebi için evet oyu veren siyasi partilerin üyelerine teşekkür etti.

 

Grup sözcüleri belirlendi

106 meclis üyesinin katıldığı toplantıda AK Parti’nin grup sözcülüğünü Nafiz Tanır, CHP’nin grup sözcülüğünü Deniz Filiz, MHP’nin grup sözcülüğünü Selçuk Senirli, İYİ Parti’nin grup sözcülüğünü Ertürk Yazar, DSP’nin grup sözcülüğünü Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Saadet Partisi’nin grup sözcülüğünü ise Mehmet Manavoğlu yaptı. Parti sözcüleri tek tek söz alarak yeni dönem için temennilerde bulundu.

 

Antalya’ya çivi çakan herkese teşekkür

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise konuşmasında kendisine oy veren, vermeyen tüm vatandaşlara teşekkür etti. Böcek, “Bizi gönüllerin ittifakı olarak gören sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve sayın Meral Akşener’e teşekkür ederim. Bana oy veren, vermeyen tüm hemşerilerimin belediye başkanı olacağım. 25 yıllık siyasi hayatımızda hiç kimseyi ötekileştirmeyen bir siyasetçi arkadaşınız olarak kimseyi ayırt etmeden 19 ilçemizi ve Antalyamızı hep birlikte yöneteceğiz. Başka Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyorum. Geride bıraktığımız 5 yıl içinde Antalya’ya hizmet eden Menderes Türel Başkanımıza ve çalışma arkadaşlarına da huzurunuzda teşekkür ediyorum. Antalya’ya çivi çakan, hizmet eden herkese saygılarımı sunuyorum” dedi. Seçimden önceki 99 günlük süre içerisinde gece gündüz demeden koşarak, Antalya’nın 19 ilçesi ve 913 mahallesine ulaşmaya çalıştığına dikkat çekti. Görev süresi boyunca 19 ilçe belediye başkanını Cumhuriyet Halk Partili, İYİ Partili Belediye Başkanı gibi göreceğini ifade ederek, “19 ilçemizi ve aynı zamanda Antalya’mızı hep birlikte yöneteceğiz” dedi. CHP Grup Sözcüsü Avukat Deniz Filiz konuşmasında önemli gün ve haftaları kutladıktan sonra “Hizmette eşitlik temel ilkemiz olacaktır” dedi.

 

Böcek’ten özür

Konuşmalar sırasında MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli söz alarak belediyedeki parti grup odalarındaki MHP yazılı tabelanın sökülmesine tepki gösterdi. Başkan Böcek de kasıt olmadığını belirterek, “MHP’ye ve ülkücülere yanlışımız olmadı. Bunlara takılmayın, isteyerek böyle bir şey yapılmamıştır. AK Parti’nin de tabelası söküldü, seçim sonrası haliyle bazı oda değişiklikleri oldu. Odalar yeniden düzenleniyor. Duyarlılığınız için teşekkür ederim. Arkadaşlarım adına özür dilerim. Kusura bakmayın. Gereği yapılacaktır” dedi

 

Encümen isimleri belirlendi

Mecliste ittifak ile seçilerek meclise giren meclis üyeleri istifa ederek kendi gruplarını kurdu. Mecliste divan katipliği asil ve yedek üyeler gizli oy yöntemiyle belirlendi. Başkanlık divanına Büşra Özdemir, Kerem Kaya Turan, yedek olarak ise Zekeriya Altun ile Ali Polat seçildi. Divan katipliğinin gizli yapılan oylamasında kullanılan 104 oyun 32’sinin boş olduğu görüldü. Gizli yapılan oylamalarda, birinci meclis başkan vekilliğine Deniz Filiz, ikinci başkan vekilliğine Ramazan Özen, bir yıl süresince görev yapacak olan encümen üyeliklerine CHP’den Mesut Kocagöz, Şerafettin Özer, Büşra Özdemir, Mithat Aras, İYİ Parti’den ise Mehmet Cengiz Büyükgebiz seçildi.

 

Komisyon üyeleri belirlendi

Mecliste ayrıca 1 yıl süreyle görev yapacak olan ve 9 kişiden oluşmasına karar verilen  komisyon üyeleri de seçildi. Oylamalarda DSP’nin çoğu üyesinin ve SP’nin, CHP’nin teklifi yönünde oy kullandığı görüldü. Plan Bütçe Komisyonuna CHP’den Oktay Başaran, Zafer Tan, Ali Polat, Batuhan Mutlu Engin, AK Parti’den Abdurrahman Yılmaz, Serhat Özdemir, Levent Konur, İYİ Parti’den Mehmet Yüksel, MHP’den Avni Atay seçildi. İmar ve Bayındırlık Komisyonuna CHP’den Mehmet Hacıarifoğlu, Sıdıka Gökyar Kızılca, Erkan Demirci, Enver Barış, AK Parti’den Ali Çetin, Hasan Cumhur Göncü, Mehmet Ali Kiriş, İYİ Parti’den Barış Bulut, MHP’den Adem Er seçildi. Ulaşım Komisyonuna CHP’den Zekeriya Altun, Ahmet Can, Deniz Filiz, Ertuğrul Ünal, AK Parti’den Muhammet Ural, Dilaver Tanık, İlhami Yıldıran, İYİ Parti’den Gürsel Aşık, MHP’den Ali Şahin seçilirken Çevre ve Sağlık Komisyonuna CHP’den Şafak Otuzaltı, Osman Manis, Mehmet Yörükoğlu, Bülent Özgüven, AK Parti’den Şevket Özkan, İsmail Demir, Fırat Demirci, İYİ Parti’den Mehmet Toprak, MHP’den Hüseyin Balya seçildi. Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonuna CHP’den Esin Bilgiç, Metin Altunbaş, Mithat Aras, Oktay Başaran, AK Parti’den Kemal Yıldırım, Mehmet Ali Erdoğan, Mehmet Güven, İYİ Parti’den Yusuf Ertugan, MHP’den Mehmet Durukan seçildi.

 

Birlik üyeleri de belirlendi

Mecliste Akdeniz Belediyeler Birliği, Tarihi Kentler Birliği ve Sağlıklı Kentler Birliğinde 5 yıl süreyle görev alacak üyeler de belirlendi. Akdeniz Belediyeler Birliği’nde görev alacak 11 asil üye gizli oyla seçildi. Önce açık yapılan oylama, mevzuat gereği daha sonra tekrarlanarak gizli yapıldı. Akdeniz Belediyeler Birliği’nde üyeliklere CHP’den Oktay Başaran, Enver Barış, Ali Coşkun, Zekeriya Altun, Mithat Aras, Erşan Özden, Ertuğrul Ünal, İYİ Parti’den Mustafa Baskak, Ramazan Özen, Yusuf Emre Ertugan ve Kerem Kaya Turan seçildi. Tarihi Kentler Birliği üyeliğine CHP’den Mehmet Tufan, Esin Bilgiç, Hasan Kamburoğlu seçildi. Sağlıklı Kentler Birliği üyeliklerine ise CHP’den Ünal Çetinkaya, Halil Arıkan ve Deniz Filiz getirildi.

 

Denetim ve faaliyet raporu

Komisyon seçimlerinin tamamlanmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine devam edildi. 2018 yılı Denetim Komisyonu Raporu ile 2018 yılı İdari Faaliyet Raporu görüşüldü. İdari Faaliyet Raporu görüşüldüğü sırada Başkan Böcek makamını Meclis Birinci  Başkan Vekili Deniz Filiz’e bıraktı ve kendisi meclis üyelerinin arasına oturdu. 2018 yılı faaliyet raporu 52 evet, 2 hayır ve 46 çekimser oyla kabul edildi. Mecliste başkana memurlar ve sözleşmeli personel için yetkili sendika ile toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi de verildi.  

 

Toplu yetkiye ret oyu

AK Parti bu madde de çekimser kaldı. Mecliste başkan Böcek’e bir çok konuda toplu yetki talebini içeren bir madde de tartışmaya neden oldu. CHP’nin Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilerek görüşülmesini istediği madde için AK Parti Grup Sözcüsü Nafiz Tanır; maddeye içeriğinde çok kapsamlı yetkiler bulunduğu gerekçesiyle ret oyu vereceklerini söyledi. Başkan Böcek ise belediye meclisinde kendileri muhalefet partisiyken daha önceki yönetimlerin de aynı şekilde toplu yetki aldığını belirterek şimdi AK Parti’nin muhalefette olduğunu hatırlattı. Toplu yetki istenen 17’nci maddede CHP 33, İYİ Parti 15, DSP 5, Saadet Partisi 1 evet oyu kullandı. AK Parti’nin ve MHP’nin ret oyuna karşılık ilgili madde oy çokluğu ile kabul edildi.  

 

Bahse konu madde şöyle: 5393 sayılı Belediye Kanunun 75. Maddesi kapsamında, Belediyemizin görev ve sorumluluk alanlarına giren konularda; a)Mahallî idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapım, bakım, onarım ve taşıma işlerini bedelli veya bedelsiz üstlenebilmek veya bu kuruluşlar ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirebilmek ve bu amaçla gerekli kaynak aktarımında bulunabilmek, b)Mahallî idareler ile merkezî idareye ait aslî görev ve hizmetlerin yerine getirilmesi amacıyla gerekli aynî ihtiyaçları karşılayabilmek, geçici olarak araç ve personel temin edebilmek, c)Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamu yararına çalışan dernekler, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınmış vakıflar ve 7/6/2005 tarihli ve 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamına giren meslek odaları ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirebilmek; mahallin en büyük mülki idare amirinin izninin alınması koşuluyla diğer dernek ve vakıflar ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirebilmek, d)Belediyemize ait taşınmazları, asli görev ve hizmetlerinde kullanılmak üzere bedelli veya bedelsiz olarak mahalli idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına devredebilmek, veya süresi 25 (yirmi beş) yılı geçmemek üzere tahsis edebilmek, bu taşınmazları aynı kuruluşlara kiraya da verilebilmek, bu taşınmazların, tahsis amacı dışında kullanılması hâlinde, tahsis işlemini iptal edebilmek, tahsis süresi sonunda, aynı esaslara göre yeniden tahsis edebilmek ve bunlara ait protokolleri imzalamak hususlarında hizmet süresince Büyükşehir Belediye Başkanı veya Genel Sekretere yetki verilmesine ve yapılan işbirliği ile protokoller hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından meclise bilgi verilmesi ile ilgili Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığının teklif yazısı.


Haber okunma sayısı: 587Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA