• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

İşte ihraç işte belge

iste-ihrac-iste-belge

CHP'den ihraç edildi, dolandırıcılıktan 20 ay hapis cezası aldı, mahkum oldu. Cezası ertelendi. Bununla ilgili haberi yalanlayarak ihraç edilmediğini, istifa ettiğini öne sürerek “Delikanlı gibi haber yapın!” dedi. Ama belgeler onu yalanladı
02 Mart 2017 Perşembe 23:09

 Hakkındaki dolandırıcılıkla ilgili mahkeme kararına değil “ihraç” ifadesine takıldı

Gazeteciye “Delikanlı gibi haber yapın” ayarı!

İşte ihraç işte belge 

CHP'den ihraç edildi, dolandırıcılıktan 20 ay hapis cezası aldı, mahkum oldu. Cezası ertelendi. Bununla ilgili haberi yalanlayarak ihraç edilmediğini, istifa ettiğini öne sürerek “Delikanlı gibi haber yapın!” dedi. Ama belgeler onu yalanladı 

Haber: Şükrü AĞIRMAN
CHP’den ihraç edildi, Antalya 7.Ağır Ceza Mahkemesinde nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla yargılandı. 28 Şubat 2017 günkü duruşmada 20 ay hapis cezası aldı. Cezası için Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) kararı verildiği öne sürülüyordu, 18 ay hapis cezası aldığını, bunun da hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı (HAGB kararı) kapsamına alındığını söylemişti. Mahmut Yıldırım'ın 1 yıl 8 ay hapis cezası aldığı, bu cezasının duruşmalardaki haliyle sabıkasız oluşu gibi nedenler gözetilerek ertelendiği, kendisine ayrıca 1500 lira para cezası verildiği, 3 yıllığına denetimli serbestlik kapsamına alındığı, bazı haklarını kullanımından ise mahrum bırakıldığı öğrenildi. Bu hakları arasında seçme ve diğer siyasi haklardan yoksun bırakılması, kendi altsoy üzerinde velayet, vesayet ve kayyım gibi yetkiler de var. Tüm bunlara rağmen meclis üyesi Mahmut Yıldırım; mahkeme kararıyla ilgili yapılan haberde karara değil “ihraç” ifadesine takıldı. Elinde noter tasdikli bir istifa mektubuyla gezen Antalya Muratpaşa Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Mahmut Yıldırım, haberin asılsız ve gerçek dışı olduğunu öne sürdü. CHP’den ihraç edilmediğini, noter kanalıyla istifa ettiğini iddia etti. “Partinin bununla ilgili yazısı var” demesine rağmen partiden gönderilen ilişiğinin ne şekilde kesildiğini açıklayan bir belge ise sunamadı. Buna rağmen ısrarla haberin düzeltilmesini istedi. Talebi kabul görmeyince hızını alamadı, Akdeniz Manşet gazetesinde 1 Mart, internet sitesinde 28 Şubat 2017 günü yayımlanan haberi yapan isim ile tartıştı. 


İhraç edilen ve hapis cezası alan Mahmut Yıldırım 


Adeta külhanbeyi edasıyla

Tartışma, Muratpaşa Belediye Meclisi sonrası meclis kafeteryasında neredeyse tüm meclis üyelerinin gözleri önünde yaşandı. Yıldırım sesinin tonuna ve agresifliğine engel olamadı. Önce kafeteryanın bir köşesinde; ardından, gazeteci de olan CHP Meclis Üyesi Songül Başkaya’nın, muhabirinin ve meclis üyelerinin önünde “Delikanlı olun, delikanlı gibi haber yapın, yoksa ben yapacağımı bilirim. Zamanında çok gazetecileri uyardım, beni dinlemediler. Canları yandı. Madem ihraç edilmişim, gösterin belgenizi, belge elinizde yoksa CHP’den isteyin bakalım. Bakalım var mıymış” diyerek meydan okudu. Adeta külhanbeyi edasıyla konuşan Mahmut Yıldırım’ın bu iddiasını ise belgeler çürüttü. 

İtiraz etmiş
Dolandırıcılıktan yargılandığı dava kararı yerine ihraç edilmesine takılan Mahmut Yıldırım’ın hem İl Disiplin Kurulu tarafından hem de Yüksek Disiplin Kurulu (YDK)tarafından ihraç edildiği öğrenildi. YDK; partinin genel merkezinde Ankara’da toplanıyor. Belgeye göre 8 Temmuz 2015 tarihli Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Başkanlığının oy birliğiyle alınan kararınca; Mahmut Yıldırım, parti üyeliğinden kesin çıkarma cezasıyla CHP’den ihraç edildi. Kararda Mahmut Yıldırım’a 13 Mart 2015’te CHP Antalya İl Disiplin Kurulunca kesin çıkarma cezası verildiği, Yıldırım’ın bunun üzerine YDK’ya başvurarak itiraz hakkını kullandığı, 8 Temmuz 2015 günü kurulun toplanmasına karar verildiği, soruşturma zanlısının yapılan çağrıya uyarak sözlü savunmasını yapmak üzere hazır bulunduğu anlatılıyor. 

İhraca ‘kesin olarak’ karar verildi
Kararda Mahmut Yıldırım’ın sözlü savunmasında özetle “Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Partinin her kademesinde görev yaptım. Milletvekilliği adaylığımı açıklamadan önce bana bu iftiralar atıldı. Dosyada ismi geçen yazarın hakkımda yazdıkları tamamen yalandır. İyi bir partiliyim. Partime zarar verecek hiç bir eylemde bulunmadım. Hakkımda verilmiş bulunan cezanın kaldırılmasını talep ediyorum” dediği belirtildi. Kararın “Gereği düşünüldü” başlıklı sonuç bölümünde “Yüksek Disiplin Kurulumuzca Antalya ili Muratpaşa ilçesi üyesi Mahmut Yıldırım’ın itirazının reddine, Antalya İl Disiplin Kurulunun zanlı hakkında, CHP Tüzüğü 70/A maddesi uyarınca vermiş olduğu ‘Kesin Çıkarma Cezası’ kararının onanmasına oybirliği ile kesin olarak karar verildi” ifadeleri yer alıyor. 2015/18 esas ve 2015/26 karar sayılı kararın altında YDK Başkanı Uğur Bayraktutan, YDK Başkan Yardımcısı Sezgin Kaya, YDK Sekreteri Selahattin Balta ve YDK Üyesi Sumru Karaer’in isimleri yer alıyor. 

Nitelikli dolandırıcılıktan yargılandı
Mahmut Yıldırım isimli siyasetçinin; Antalya'da Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı'ndaki işinden ayrılan H.A. adlı uzman çavuştan, İstanbul Maltepe Belediyesi'nde işe yerleştirme karşılığında para aldığı iddia edilmişti. Bu iddialar üzerine CHP'den ihraç edilip hakkında 'dolandırıcılık' suçundan Antalya 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Cumhuriyet Savcısı, tutuksuz sanık Mahmut Yıldırım’ın nitelikli dolandırıcılık suçunu anlatan TCK’nın 158’inci maddesine göre cezalandırılmasını talep etmişti. Önceki duruşmalar sonrası açıklama yapan Mahmut Yıldırım, suçsuz olduğunu, davadan beraat edeceğini öne sürmüş ve “Savcının talep etmesi, benim cezalandırılacağım anlamına gelmez. Ben siyasi bir kumpasın mağduruyum. Ben bugüne kadar çok sayıda kişiye, hiçbir karşılık beklemeden yardımcı oldum. Siyasi olarak önümü kesmek amacıyla böyle bir kumpasa maruz kaldım. Ben 70 yaşındayım. Bu olay öncesi milletvekilliğine aday olacaktım. Son gün kumpasa getirildim" demişti.
İŞTE O BELGE:


Haber okunma sayısı: 2576Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA