• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Gurbetçinin çilesi

gurbetcinin-cilesi

Gurbetçi vatandaş Antalya’da bir sitede satın aldığı 2 katlı evine tadilat, bitişiğindeki arsasına da ev yapmak istedi. Başına gelmeyen kalmadı
28 Ocak 2017 Cumartesi 00:29

Gurbetçinin çilesiGurbetçi vatandaş Antalya’da bir sitede satın aldığı 2 katlı evine tadilat, bitişiğindeki arsasına da ev yapmak istedi. Başına gelmeyen kalmadıHABER: Şükrü AĞIRMANBir vatandaş Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Güzeloba Mahallesindeki bir sitede iki katlı bir ev ve evin bitişiğinde, üzerinde karkas yapı bulunan arsayı satın aldı. İki katlı evine tadilat, evinin bitişiğinde yer alan 2.50 kotunda 26 yıllık beton-betonarme karkas yapının bulunduğu arsasına da tadilat ruhsatıyla ev yaptırmak istedi. Ama belediye imar sorumlularına danışarak, onların gösterdiği yolu izleyerek tadilat ruhsatıyla ev yaptırmak istediğini öne süren vatandaşın başına gelmeyen kalmadı. Almanya gurbetçisi Ü.Ö. tarafından; Antalya’nın Muratpaşa Belediyesinde yaşadığı olaylar üzerine avukatı Seçil Mercan aracılığı ile görevi kötüye kullanma ve ihmal iddialarıyla Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. İddialar ile ilgili ayrıca İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne başvuruldu. İdare mahkemelerinde ise çeşitli davalar açıldı. Belediye ile ilgili olarak yapılan suç duyurusu üzerine Muratpaşa Kaymakamlığınca soruşturma izni verilmedi. Bunun üzerine Konya Bölge İdare Mahkemesine itirazda bulunuldu. Antalya’da da idare mahkemesinde açılan çeşitli davalar devam ederken Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünden vatandaşa henüz bir yanıt verilmedi. Bu arada tadilat yapılacak inşaatın 26 yıllık karkas yapısı 2016 Ocak ayı başında projesine uygun kırımlar yapılmak istenirken kırım sırasında çöktü. Tadilat ruhsatı alınarak 2016 yılı Ocak ayı başında yapımına başlanılan inşaat, 29 Ocak 2016 günü mühürlendi. Evini inşa edemeyen vatandaşın kapısının önünden inşaat malzemeleri ve demiri de çalındı. 2014 yılı sonunda belediyeye başvurusu sırasında istenilen tüm belgeleri liste halinde aldığında, kendisinden muvafakat istenmediğini ama 2016 yılı sonunda belediyenin kendisine ‘bulunduğu parseldeki tüm blok kat maliklerinin muvafakatinin sunulması halinde mühürlemenin kaldırılarak tekrar yapı ruhsatı düzenlenebileceği’ cevabı verildiğini öne sürdü. “Zarara uğradım” diyerek duruma isyan etti. Mağdur vatandaş, “İdarenin bu tarz davranışları, büyük soru işaretleri oluşturmakta ve kaygı vermektedir. Tüm bu yaşadığım olumsuzluklara karşı Türkiye Cumhuriyeti yargısına güvenim sarsılmadı. Elbette adaletin yerini bulacağına inanarak hakkımı sonuna kadar arayacağım” dedi.


Yapılacak işlemlerin listesini aldı

Suç duyurusu dilekçesinde olaylar iddiaya göre şöyle gelişti: Vatandaş Ü.Ö. 2014’te Antalya Muratpaşa ilçesinde Güzeloba Mahallesi sınırlarında 6109 Ada 1 parseldeki iki bağımsız bölümle ilgili tadilat işlemleri yaptırmak istedi. Arsanın üzerindeki 26 yıllık beton-betonarme karkas yapı için bu amaçla Muratpaşa Belediyesinin imar birimine başvurdu. Kendisine 2014’te bu iş ve işlemler ile ilgili ne yapılacağına dair bir liste verildi. Vatandaş bunları yerine getirdi. İddia o ki görüşülen bazı belediye görevlileri, bu iş için yapı denetim firmasına gerek olmadığını, bir ön proje hazırlatıp getirmesinin yeterli olacağını söyledi. Ancak iki katlı inşa edilecek olan binasına asansör yaptırmak istediğini söyleyince binasının bulunduğu parseldeki tüm blok kat maliklerinin muvafakati istendi, çoğu isim yurtdışında olduğu için muvafakatnamelerin tamamı toplanamadı ve asansör yapımından vazgeçildi. Mimar Cem İpek tarafından gerekli proje değişikliği yapıldı. 7 Ocak 2016 tarihinde tadilat ruhsatı Muratpaşa Belediyesi İmar Müdürlüğünce tanzim edildi.

Toros firması ile anlaştı

Tadilat ruhsatı alınması aşamasında bir kısım belediye görevlileri bu kez de bunun büyük bir tadilat olduğunu ve işlemlerin yapı denetim firması olmadan yapılamayacağını belirtti. İddia o ki bazı kişilerce vatandaşa firma isimleri önerildi. Vatandaş bu isimlere gitti ancak görüşme sağlayamadı. Tesadüfen gördüğü Toros Yapı Denetim firması ile anlaştı. Bu firma ile anlaştığı öğrenilince iddiasına göre belediyede tepki gördü. Bunun üzerine araştırma yapan vatandaş, Yapı Denetimciler Birliği Başkanı ve aynı zamanda Toros Yapı Denetim firması sahibi İrfan Varol’un Muratpaşa Belediyesindeki imar sorunları ve yapı denetim firmalarıyla ilgili basın açıklamaları yaptığını, hatta bu basın açıklamasının Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca ihbar kabul edilerek soruşturma başlatıldığını öğrendi.


Çürüyen bina çöktü
7 Ocak 2016’da tadilat ruhsatıyla kırım ve inşaat işlemlerine başlanan 26 yıllık karkas yapı çürümenin etkisiyle 10 Ocak günü çöktü. Betonarme karkas yapı, tadilat ruhsatına uygun hale getirilmek için gerekli kırımlar yapıldığı sırada, üst tabya ve var olan merdivenlerin kırımları sırasında temel hariç tamamen yana yatarak yıkıldı. Vatandaş kendisi olay yerinde tutanak yazarak belediyeye başvurdu. Belediyenin izin verdiği şekilde inşaatına devam ederken 29 Ocak 2016 tarihli yapı tatil tutanağı ile inşaatı durduruldu, mühürlendi ve kendisine para cezası verildi. Bu tutanağın gerçekleri yansıtmayan, usule aykırı yazılmış bir tutanak olduğu iddiasıyla belediyeye müracaat etti, iptalini istedi ancak sonuç alamadı. Burada bir belediye görevlisiyle husumet de yaşadı ve adliyelik oldu. İşin peşini bırakmayan vatandaş, haklılığını ispat için avukatı aracılığı ile suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda neler var:
Suç duyurusunda yaşadığı olayları anlatarak belediye ile ilgili bir çok iddiaya yer verdi. Haklılığını kanıtlamak adına dilekçe ekinde fotoğraflar, belgeler ve evraklar sundu. Arsasının bitişiğinde yer alan ve kiracılarının oturduğu 2 katlı evinin genel ve ferdi iskânı olmasına rağmen hukuksuz bir şekilde ve kasten mühürlendiğini, kendisine idari para cezaları verildiğini, yapı tatil tutanağı ve para cezalarının iptali için davalar açtığını, para cezası tebligatlarının tebligat usulüne aykırı olarak başka adreslere hatta olmayan adreslere gönderildiğini, bazılarının da avukatının adresine gönderildiğini öne sürdü. Kendisinin satın aldığı bir başka sitedeki iki küçük dükkanın önünde ise projeye aykırı bahçe duvarının varlığını bildirerek aykırılıkların düzeltilmesini istediğini halde, belediye tarafından “bahçe duvarına rastlanılmadığı” cevabının verildiğini iddia etti. Yine aynı site içerisindeki dükkânlardan birini kiraya vermek istediğini, kiracı adayının ruhsat için tapu-DASK ve iskân belgesi ile belediyeye başvurduğunu, bakkal açacağını beyan eden kiracı adayından; hiç kimseden istenmeyen, hatta imar müdürünün de istenmeyeceğini 19 Mart 2015 tarihli yazısıyla belirttiği, ferdi iskanın istendiğini, genel iskanı olmasına rağmen ferdi iskanı olmadığı gerekçesiyle ruhsat talebinin reddedildiğini öne sürdü.

 


Haber okunma sayısı: 907Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA