• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Domatesin başkentinde yolsuzluk iddiaları ayyuka çıktı

domatesin-baskentinde-yolsuzluk-iddialari-ayyuka-cikti

AK Parti Antalya İl Yönetimi; CHP’li Kumluca Belediye Başkanı Köleoğlu’na Twitter’dan “#KumlucaBelediyesiveYolsuzluk” etiketiyle 2 milyonluk rüşvet, yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını sordu. Başkan ise rüşvet iddiası için suç duyurusunda bulundu
31 Mayıs 2020 Pazar 13:49

Domatesin başkentinde

yolsuzluk iddiaları ayyuka çıktı

 

AK Parti Antalya İl Yönetimi; CHP’li Kumluca Belediye Başkanı Köleoğlu’na Twitter’dan “#KumlucaBelediyesiveYolsuzluk” etiketiyle 2 milyonluk rüşvet, yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını sordu. Başkan ise rüşvet iddiası için suç duyurusunda bulundu 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Manşet yazdı, Antalya karıştı

Geçtiğimiz günlerde ilk olarak Akdeniz Manşet gazetesinin “CHP’de ne oluyor” başlığıyla ‘son dakika haberi’ olarak gündeme getirdiği rüşvet iddiaları; Antalya siyasetinin ortasına pimi çekilmiş bir bomba gibi düştü. https://www.akdenizmanset.com.tr/chp-de-ne-oluyor/170449/ linkindeki haberde özetle “…Antalya’nın bir ilçesinde yüklü miktarda rüşvet iddiası gündeme bomba gibi düştü. CHP’li bir belediye başkanının adının karıştığı konu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kadar götürüldü. Kılıçdaroğlu’nun talimatı üzerine de bugün il yöneticileri, partili belediye başkanları ve ileri gelen bazı isimler olağanüstü toplandı” ifadeleri yer aldı.

 

Telefonlara bile çıkmadı

Haber merkezine gelen birbirinden farklı itham ve iddialara ilişkin hemen hemen tüm ihbarlarda ise bahse konu ilçenin isminin Antalya’nın Kumluca ilçesi olabileceğinin öne sürülmesi üzerine CHP’li Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’na ulaşılmaya çalışıldı. İtham ve iddiaların sorulması amacıyla cep telefonları defalarca aranan, çeşitli iletişim yolları ile ulaşılmaya çalışılan Köleoğlu ise ne telefonlara çıktı, ne iletişim kurdu, ne tekzipte bulundu ne de iddialar karşısında açıklama yaptı. Başkan Köleoğlu bu iddialar karşısında susmayı tercih etti.

 

Rüşvet suçlaması için de sustular

Haberden kısa süre sonra ise CHP 24. Dönem Antalya Milletvekili olan ve partisinden ihraç edilen eski vekil Yıldıray Sapan; CHP’li Kumluca Belediyesinin imar yolsuzluğu karşılığında 2 milyon lira rüşvet aldığını iddia etti. Bu iddia Sapan’ın sosyal medya hesabında yer aldı. DHA isimli haber ajansı bu iddiaları abonelerine haber olarak servis etti. Ancak Başkan Köleoğlu ve belediye yetkilileri suskunluğu korumayı tercih etti. Öte yandan bir kısım belediye meclis üyeleri sağda solda, siyasi kulislerde iddiaları dillendirmeye devam etti ama basının karşısında sessizliğini korudu.

 

İlk tepki meclis üyesinden

Günlerdir kamuoyunda yer alan iddialar sonrası haberdeki ifadelere yönelik belediyeden ilk net ve açık tepki geçtiğimiz günlerde geldi. İYİ Parti Kumluca Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsüyken partisinden 15 Temmuz 2019 günü istifa eden bir isim ortaya çıktı. Bağımsız Kumluca İlçe Belediye Meclis Üyesi Tuncay Dalgıç, geçtiğimiz gün sosyal medyada Twitter’daki “tuncaydalgıç” görünen isimli “@CTuncaydalg” hesabından açtı ağzını yumdu gözünü.

 

Meclis üyesi patladı

Birkaç paylaşımda bulunan Dalgıç, isim vermeden çeşitli sorular yöneltti. Bazı sorularda belediyenin ismini de etiketledi. “Bayrak direği kaç para, PVC makineleri kaç para, arabalardan ne kadar filo indirimi aldın, eşantiyona ne kadar ödendi, bir de bunlar neden ihale değil de doğrudan teminle yapılıyor, 34 TL’ye alınan tişört 4 gün sonra neden başka yerden 99 TL’ye alınır, Kumluca Toptancı Halinin oradaki ticari alan şimdiye kadar neden boş duruyor. Herhangi bir işletme için girişimlerde bulunuldu mu @kumlucabld, Sarnıç Tepesinin muhasebesi neden Kumluca’da tutulmuyor da Antalya’da tutuluyor” sorularını sordu. Bu soruların bazılarına “şeffahbelediyecilik”, “zarar, hırsız, yandaş” etiketlerini koydu. Gelen tepkiler sonrası mıdır bilinmez ama iddiaya göre Tuncay Dalgıç bu paylaşımları sildi. Ardından Twitter’daki “tuncaydalgıç” görünen isimli “@CTuncaydalg” hesabını, görünen ismini değiştirmeden “@tuncaydalg_c” olarak değiştirdi.

 

Köleoğlu ortaya çıktı

Bu paylaşımların ardından Kumluca Belediyesinin sosyal medyada facebook paylaşım sitesinde yer alan hesabında, https://www.facebook.com/KumlucaBelediyesi/videos/876882276141964/?q=mustafa%20k%C3%B6leo%C4%9Flu&epa=SEARCH_BOX linkinde 27 Mayıs 2020 günü akşam saatlerinde “Belediye Başkanımız Mustafa Köleoğlu iftira kampanyasına suç duyurusunda bulundu. Başkanımız Köleoğlu; Kumluca Belediyesi’nin 2 Milyon TL para aldığına dair başlatılan iftira kampanyasına suç duyurusunda bulundu” ifadeleri ile beraber bir video görüntüsü yayımlandı. Çeşitli iddialar ile itham edilen Başkan Mustafa Köleoğlu’nun kendi ismiyle yer alan Facebook hesabında da https://www.facebook.com/mustafakoleoglu/videos/241725200455972/ linkinde aynı dakikalarda “İftira Kampanyasına suç duyurusunda bulunduk. Kumluca Belediyesi’nin 2 Milyon TL para aldığına dair başlatılan iftira kampanyasına karşı suç duyurusunda bulunduk” ifadeleri yer alan bir paylaşımı ve aynı video görüntüsü yer aldı. Video görüntüsünde adliye binası önünde olduğu ve elinde evraklar olduğu görülen Köleoğlu 2 milyonluk rüşvet iddiasını yönelten Yıldıray Sapan ile bir gazete sahibi için sert ifadeler kullandı.

 

Suç duyurusunda bulundu

Köleoğlu bahse konu videoda “Büyük ailem. Biliyorsunuz geçen günlerde, eskiden milletvekilliği yapmış sayın Yıldıray Sapan, bir açıklamada bulundu. Orada bir Rus atasözünden bahsetti. Biz de ona karşılık bir Türk atasözüyle karşılık cevap vermek istiyorum. Lafa bakarım laf mı diye, adama bakarım adam mı diye. 2016’ın Şubat ayında yapmış olduğu davranışlar neticesinde, partiden ihraç edilmesi için, yönetici olarak imza atmıştım. Dolayısıyla bunun, bugünkü husumetini devam ettirip 2 milyon para iddiasıyla şu anda bir iftira kampanyası başlattı. Kumlucamızdaki A Gazetesi, sayın Atilla Demirparmak da bunu, bugüne kadar basmadığı bir şekilde, fazla sayıda gazeteyi basarak,  dükkan dükkan dağıtarak, bu iftira kampanyasının, algı oluşması için birilerinin değirmenine su taşımak için çalışma yürütüyor. Bir algı kampanyası oluşturmak istiyorlar. Tabi, buradaki hem Yıldıray Sapan’ın başlatmış olduğu iftira kampanyasının hem de sayın Atilla Demirparmak’ın Kumluca’yı basın üzerinden yönetme arzusunun karşılığının boş olduğunu ifade edebilmek için Kumluca Adalet Sarayına geldim.  Hem Yıldıray Sapan hem Atilla Demirparmak A Gazetesi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımıza burada şikâyet dilekçesinde bulundum. Ve bunun takipçisiyiz. Şu saatten sonra da adaletimize sığınıyoruz. Hepimize geçmiş olsun” dedi.

 

AK Parti’den ‘yolsuzluk’ etiketi

Günlerdir kazanın fokur fokur kaynadığını gören AK Parti ise burada hamlesini yaptı. Başta AK Parti Antalya İl Başkanı Avukat İbrahim Ethem Taş ile Antalya Milletvekili Atay Uslu olmak üzere partinin çeşitli ilçelerinin eski ve yeni yöneticileri, bazı milletvekilleri, kadın ve gençlik kolları yöneticileri; 28 Mayıs 2020 günü akşamı Twitter’da “#KumlucaBelediyesiveYolsuzluk” etiketiyle Mustafa Köleoğlu’na yönelik yolsuzluk iddialarının sorulduğu paylaşımlarda bulundu. Daha önce de bu iddiaların sorulması için telefonları defalarca aranan, çeşitli iletişim yolları ile ulaşılmaya çalışılan CHP’li Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ise meclis üyesinin iddiaları ve bu iddiaları paylaşan AK Partililer karşısında yine sus pus oldu. Cevap hakkını kullanmadığı gibi tekzip dâhi etmedi.

 

Tweeti kim kaldırdı

AK Parti Antalya İl Başkanı Avukat İbrahim Ethem Taş, Twitter’da @ethemtas isimli hesabından “Kumluca’da olan yolsuzluk iddialarına sessiz kalanlar... Neden toplantı üstüne toplantı yapıyorsunuz Kumluca’da? Kamuoyu sosyal medyada sorulan sorulara cevap bekliyor. Ben sormuyorum, ortağınızın meclis üyesi soruyor. #KumlucaBelediyesiveYolsuzluk” etiketiyle yazarak Tuncay Dalgıç’ın silinmeden önce ekran görüntüleri alınmış olan tweetlerini paylaştı. Bu ekran görüntülerinin üzerine de “İYİ Parti’li meclis üyesi neden yolsuzluk tweeti attı? Kim kaldırması için baskı yaptı? Niçin!” diye yazdı.

 

Belediye ve Köleoğlu’nun maskesi düştü

AK Parti Kumluca İlçe Başkanı Erol Uysal da sosyal paylaşım sitesi Twitter’da @baskaneroluysal isimli hesabından #KumlucaBelediyesiveYolsuzluk etiketiyle “Kumluca Belediyesi ve Köleoğlu’nun maskesi düştü” sözlerini yazdı. Bu sözlerle birlikte “Kumluca Belediyesi maskeyi kaç liraya aldı” ifadeleri ile ölümcül pandemi koronavirüs salgını günlerinde takılan maskelerin birlikte yer aldığı bir resmi paylaştı.

 

Domatesin başkenti böyle anılmamalı

Batı Antalya’dan aday olup seçilen AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ise @atayuslu isimli Twitter hesabından aynı şekilde #KumlucaBelediyesiveYolsuzluk etiketiyle “Domatesin başkenti Kumluca bu şekilde gündem olmamalıydı! CHP’li Kumluca Belediyesinde neler oluyor! CHP ve İP Kumluca’da neden sessiz!” ifadeleriyle beraber çok sayıda sorunun yer aldığı bir resim ile Tuncay Dalgıç’ın paylaşımının ekran görüntülerini yayımladı.

 

İŞTE O SORULAR:

Atay Uslu’nun “CHP'li Kumluca Belediyesinde neler oluyor!” başlığıyla sorduğu sorular ise yenilir yutulur cinsten değil. İşte o sorular:

-Kumluca Belediyesi maskeyi kaç liraya aldı?

-İsraf! Kayıtsız deniz obasına 430 bin lira harcayıp kendine köşk mü yaptı! Köşk yetmedi şimdi 400 bin TL harcayıp konut mu dizayn ediyor!

-Neden sürekli doğrudan temin ile alım yapılıyor! Doğrudan temin alımlarının çoğu neden aynı yerden yapılıyor!

-Antalya’daki oto parçası satıcısı Kumluca Belediyesinin nasıl, neden, niçin genel tedarikçisi oldu!

-İşçi kıyımı: Kaç kişi belediyeden çıkarıldı, kaç kişi belediyeye alındı!

-Bir bayrak direği kaç liraya alındı!

-Asfalt fabrikası neden kuruldu! Neden izin verilmedi! Neden çalışmasına izin veriliyor!

-İYİ Partili meclis üyesi neden yolsuzluk tweeti attı? Kim kaldırması için baskı yaptı? Niçin!

-24.dönem CHP Milletvekili, 2 milyon liralık yolsuzluktan bahsetti, neden sustular!

-Aynı hafta alınan 10’larca araç neden ihale ile alınmadı! Neden tek tek doğrudan temin ile alım yaptı?

-İYİ Parti, CHP neleri kapatmak için toplantı üstüne toplantı yapıyor!

-Bir yılda eşantiyona kaç lira ödendi? Alımı nasıl yapıldı!

-Deve güreşleri ve festival, güreş için kimlerden para alındı!

-Nereye nasıl ödeme yapıldı!

-Kumluca Belediyesi Sarnıçtepe şirketi banka kartını kim kullanıyor! Nerelere harcama yapıldı! Kişisel ihtiyaçlar için ödeme yapıldı mı!

#KumlucaBelediyesiveYolsuzluk


Haber okunma sayısı: 761Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA