• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

‘Dinleniyorum’ dedi, dinlettiği ortaya çıktı

dinleniyorum-dedi--dinlettigi-ortaya-cikti

Telekulak davasının müştekisi eski CHP’li milletvekili Sapan, ortam dinlemesi yapmaktan yargılanacak
06 Şubat 2019 Çarşamba 16:32

 Telekulak müştekisi eski vekil

ortam dinlemesi sanığı oldu

 

İddiaya göre boşanma davasına delil için karısının telefonla yaptığı her şeyi kayıt altına aldı, ortam dinlemesi dahi yaptı

 ‘Dinleniyorum’ dedi,

dinletmekten yargılanacak!

 

Telekulak davasının müştekisi eski CHP’li milletvekili Sapan, ortam dinlemesi yapmaktan yargılanacak

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Müştekiydi sanık oldu

Antalya’da 130 kişinin dinlendiği FETÖ/PDY Telekulak Davası’nın müştekisi eski milletvekili; bir başka olayda ortam dinlemesi yapmaktan sanık oldu. CHP Antalya eski Milletvekili Yıldıray Sapan; boşanma davası süren karısı ve karısının avukatını ortam dinlemesi yoluyla dinlemek, yıllarca günün 24 saati karısının telefonla yaptığı her şeyi kayıt altına almak, fotoğraf, iletişim, konum, sosyal ağ, whatsapp vb uygulamalarını casus yazılımla takip etmek iddiasıyla sanık olarak hakim karşısına çıkacak.

 

Dava başladı

İddianame geçtiğimiz günlerde kabul edildi, dava başladı. Eski CHP milletvekili sanık Yıldıray Sapan kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, kayda alınan konuşmaları yayımlamak, özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek, bilişim sistemindeki verileri bozmak-yok etmek, erişilmez kılmak, sisteme veri yerleştirmek suçlamasıyla hakim karşısına çıkacak. Sapan’ın karşılıklı boşanma davası süren karısı Başak Sedef Sapan ve karısının avukatı Haldun Halit Kepez davanın müştekisi oldu.

 

Duruşma günü verildi

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim, Sahtecilik ve Dolandırıcılık Suçları Soruşturma Bürosu 2019/2508 sayılı iddianameyi 23 Ocak 2019 günü mahkemeye gönderdi. Antalya 27. Asliye Ceza Mahkemesi; Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Hür’ün iddianamesini kabul etti. Eski vekil Sapan’ın karşılıklı boşanma davası süren karısı Başak Sedef Sapan ve karısının avukatı Haldun Halit Kepez davanın müştekisi oldu. Eski CHP milletvekili sanık Yıldıray Sapan; kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, kayda alınan konuşmaları yayınlamak, özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek, bilişim sistemindeki verileri bozmak ve yok etmek, erişilmez kılmak, sisteme veri yerleştirmek suçlamasıyla hakim karşısına çıkacak. İlk duruşma 10 Eylül 2019 günü sabahı görülecek. Mahkeme, 28 Ocak tarihli tensip zaptında Ankara 42. Asliye Ceza Mahkemesinin 12/06/2012 tarihli bir hükmünün de dosyaya dahil edilmesine karar verdi. Dosyada müşteki beyanları, şüpheli ifadesi, şüpheliden ele geçen dijital materyal içeriklerinde yapılan incelemeye dair düzenlenen bir rapor delil olarak kabul edildi.

 

Avukat da şikâyetçi oldu

İddianamede Başak Sedef Sapan’ın avukatı olan müşteki Haldun Halit Kepez’in Kasım 2018 tarihli şikayet dilekçesine yer verildi. Kepez; diğer müşteki Başak Sedef Sapan’ın avukatı olduğunu, müvekkilinin Yıldıray Sapan ile evli olmasına rağmen ailevi sorunları bulunduğunu, bu nedenle müşteki Başak’ın bürosuna gelip kendisiyle görüştüğünü anlattı. Büroda boşanma süreciyle ilgili Başak Sedef Sapan’a bilgi verdiğini, gelişen süreçte boşanma davası açılmadan evvel aile mahkemesine başvurularak şüpheli hakkında 6284 sayılı kanun kapsamında koruma tedbiri talep ettiklerini vurguladı. Koruma tedbiri için müracaatta bulundukları esnada Yıldıray Sapan’ın müşteki Başak Sedef Sapan aleyhinde koruma tedbiri talepli boşanma davası açtığını öğrendiklerini anlattı. Bu davanın Antalya 2. Aile Mahkemesinin ilgili sırasına kayıtlı olduğunu, şüpheli Yıldıray Sapan’ın dava dosyasına müşteki Başak ile avukatlık ofisinde yapmış olduğu özel görüşmelerin kaydının sunulduğunu, izinsiz yapılan bu kayıt nedeniyle şikâyetçi olduğunu beyan etti.

 

İddia: Ortam dinlemesi yapmış

Kepez; savcılıktaki ifadesinde de Başak Sedef Sapan ile 2018 yılı Eylül ayında bürosunda görüşme yaptığını, bu görüşmenin kayda alınıp Yıldıray Sapan tarafından dava dosyasına sunulduğunu, şüpheli Yıldıray Sapan’ın müşteki Başak Sedef Sapan’ın cep telefonuna yüklediği yazılım sayesinde ortam dinlemesi yaptığını, şikâyetçi olduğunu anlattı.

 

İddia: Vekillere tahsis cihaza yüklemiş

Başak Sedef Sapan ise ifadesinde; Yıldıray Sapan ile 2009’da evlendiklerini, şahsın 2011’de milletvekili seçilince bu nedenle kendisine bir cihaz ve hat tahsis edildiğini anlattı. Şüpheli Yıldıray Sapan’ın da bu cihaz ve hattı kullanması için kendisine verdiğini, telefonu kendisine vermeden önce yüklediği bir yazılım sayesinde bütün görüşmelerini kayıt altına aldığını öğrendiğini, görüşmelerin Yıldıray Sapan tarafından boşanma dava dosyasına delil olarak sunulduğunu anlatarak şikâyetçi oldu.

 

Sapan’dan ortam dinlemesi itirafı

Şüpheli Yıldıray Sapan savcılıktaki ifadesinde; Başak Sedef Sapan ile aralarında boşanma davasının sürdüğünü, müşteki Başak’ın telefonuna internetten indirmiş olduğu bir uygulamayı yüklediğini itiraf etti. Aslen casus yazılım olan bu uygulama ile bir kişinin telefonla yaptığı her şey takip edilebiliyor hatta ortam dinlemesi bile gerçekleştirilebiliyor. Sapan; uygulamayı yüklemesi sonrası eşinin yapmış olduğu bütün telefon görüşmeleri, telefonuyla beraber bulunduğu ortamdaki konuşmaları, çekmiş olduğu fotoğrafları, girdiği internet sitelerini kayda aldığı itirafında bulundu. Takip sonucu eşinin kendisini aldattığını öğrendiğini, bu nedenle boşanma davası açtığını, eşinin avukatıyla olan görüşmesini de kayda aldığını, bu görüşmede avukatın eşini usulsüz darp raporu alması için yönlendirdiğini iddia ederek eşini ve onun avukatını suçlamayı tercih etti. Suçlamayla ilgili tüm itiraflarına rağmen suçlamaları da kabul etmediğini beyan etti.

 

“Ortam avkt” diye kaydetmiş

Yapılan incelemede Yıldıray Sapan’a ait dizüstü bilgisayarın hard diski içerisinde soruşturmayı ilgilendiren 50 ayrı ses dosyası tespit edildi. Raporda listelendiği gibi müşteki Başak Sedef Sapan’ın farklı kişilerle yapmış olduğu görüşmelerle beraber, avukatı Haldun Halit Kepez ile olan konuşmasının “ortam avkt” ismiyle kayıt altına alındığı belirlendi.

 

İddia: Karısının her anını dinleyip kaydetmiş

Savcılığın iddianamesinde 'hukuki nitelendirme' bölümünde Yıldıray Sapan’ın

müştekinin telefonuna yüklemiş olduğu uygulama sayesinde müşteki Başak Sedef Sapan’ın telefonuyla gerçekleştirdiği bütün görüşmeleri, telefonuyla beraber bulunduğu ortamdaki konuşmaları, telefon üzerinden gerçekleştirilen diğer bütün işlemleri kayıt altına aldığı anlatıldı. Müştekinin her anının kayıt altına alınmasının ve bu kayıtların ifşa edilmesinin makul bir davranış olmadığı vurgulandı. Kişinin; kendisine yönelik ani gerçekleşen, suç unsuru taşıyan bazı durumlarda başka suretle delil elde etme imkanı bulunmadığı takdirde bir başkasıyla arasında geçen görüşmeleri kayda almasının, yerleşik Yargıtay içtihatlarıyla benimsendiği üzere suç oluşturmayacağı anlatıldı. Şüpheli Sapan’ın, boşanma sürecini etkileyip etkilemediğine bakmaksızın eşi olan müştekinin her anını takip altına alması eyleminde hukuka uygunluk nedeninin bulunmadığı vurgulandı.


Haber okunma sayısı: 266Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ