• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Belediye çalışacak Antalya eğlenecek

belediye-calisacak--antalya-eglenecek

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Eskiden Antalya çalışıyordu belediye eğleniyordu. Şimdi belediye çalışacak, Antalya eğlenecek duruma geliyoruz” dedi
20 Ocak 2015 Salı 20:19

  

 

 

BAŞKAN TÜREL GAZETECİLER İLE BULUŞTU

DAVOS’A DAVET EDİLEN İLK BELEDİYE BAŞKANI:TÜRELBelediye çalışacak

Antalya eğlenecek

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Eskiden Antalya çalışıyordu belediye eğleniyordu. Şimdi belediye çalışacak, Antalya eğlenecek duruma geliyoruz” dedi

 

Mevlana trafiğe kapanıyor

Başkan Türel, belediye başkanlığı koltuğuna oturduğu günden bu yana tamamladığı ve devam eden projeleri hakkında Antalya Su ve Atıksu İdaresi’nde (ASAT) bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda önemli konulara değinen Türel, Mevlana Kavşağı’na yapılması planlanan Flyover kavşak için bu hafta sonu yolun trafiğe kapanacağını söyledi.

 

Antalya’nın amelesiyim

 “Bir zamanlar Ankara’nın kapısını çalmam diyenleri iyi hatırlıyoruz” diyen Başkan Menderes Türel, “Eskiden Antalya çalışıyordu belediye eğleniyordu. Şimdi belediye çalışacak Antalya eğlenecek duruma geliyoruz. Ben Antalya’nın hizmetkarıyım. Ben Antalya'nın amelesiyim. Ben Antalya için her şeyi yaparım” diye konuştu.

 

Başbakan ile

Davos’a gidiyor

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla Davos zirvesine katılacağını söyledi. Başkan Türel, “Dikkatinizi çekerim, Davos'a Türkiye'den bugüne kadar kabul edilen ilk belediye başkanı olabilmek gibi bir sıfata da haiz oldum " diye konuştu.

 

 

Hollywood yapımcıları

Antalya’da olacak

 

Antalya'yı dünyanın en önemli film çekim merkezlerinden, platolarından biri haline dönüştürmek istediğini kaydeden Başkan Türel, bu çerçevede Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'le Los Angeles'taki film stüdyolarını ziyaret edip uzunca toplantı dizileri gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

 

Antalya’nın işaret fişeği

 

Başkan Türel, dönemin Antalya Valisi Ahmet Altıparmak tarafından temeli atılan ve kapanan İl Özel İdaresi'nce finanse edilen Tünektepe teleferik projesinin yaz aylarına kadar hizmet sunar hale geleceğini söyledi. Türel, “Halkın günü birlik faydalanabileceği gezi alanları yer alacak" dedi.

 

İŞTE ASAT’TAKİ O TOPLANTININ DETAYLARI…

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Su ve Atık Su İdaresi Genel Müdürlüğü’nde (ASAT) gazeteciler ile bir araya geldi. 2014 yılının genel değerlendirmesini yapan Başkan Türel, 2015 yılında hayata geçirilmesi planlanan projeleri anlattı. Trafik, alt yapı gibi projelerin yanı sıra Antalya’nın marka değerine katkı sağlayacak Cruz Limanı, Konyaaltı Sahili ve Boğaçayı projeleri hakkında bilgi veren Türel gazetecilerin sorularını cevapladı. Başkan Türel, Davos’a Türkiye’den davet edilen ilk belediye başkanı olduğunu açıkladı. 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel basın mensupları ile bir araya gelerek 2014 yılında hayata geçirilen hizmetleri değerlendirdi ve 2015 yılında Antalya’ya kazandırılacak projeleri anlattı. Göreve geldiklerinde hayata geçirilmeyi bekleyen hazır proje bulamadıklarını dile getiren Türel, bu nedenle bir yandan hizmet yaparken diğer taraftan proje hazırladıklarını kaydetti. Kısa süre içinde Antalya’nın önemli sorunlarına çözüm getirecek ve Antalya’nın marka değerini arttıracak projeleri hazırladıklarını aktaran Türel, birçok projenin tamamlanarak ihale aşamasına getirildiğini kaydetti.

 

MEVLANA KAVŞAĞI’NDA ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

Bir ihale sürecinin 6 ay olduğunu hatırlatan Başkan Türel, “Bugün sekizinci ayımızda birçok projenin tamamlanmış olduğunu görüyoruz. Bu ne kadar hızlı hareket ettiğimizi gösteriyor. İlk inşaatı başlayacak proje Mevlana Kavşağı’dır. Büyük bir ihtimalle bu hafta sonu trafiğe kapatılacak. Kavşağın üst kısmı tamamen trafiğe kapalı olacak. Alt geçiş çalışıyor olacak. Mevlana Kavşağı’ndan Evliya Çelebi Caddesi’ne doğru geçen istikamet açık olacak. Yeni trafik planında halkın istediği istikamete gitmesini yan yollar ile sağlıyoruz. Sistem bir tek yer hariç sürücülere kesintisiz ulaşım imkanı sağlıyor. Tek ışık Mevlana çorbacısının önünde sola dönerken olacak. Onun dışındaki geçişler hiç ışıkta beklemeden alternatif yollar ile çözülmüş olacak. Halkın yeni istikametleri tanımasıyla ve uygulamasıyla inşaat süresince bir sorun olmayacak. İnşaat en geç 4 ayda bitecek. Bu ay yer teslimi yaptığımızı düşünürsek, Haziran ayı başında, turizm sezonu öncesinde inşaatı tamamlayacağız. Kavşağı Adnan Menderes Bulvarı-Kızılırmak Caddesi geçişi üstten köprü ile olacak. Kavşak 3 katlı hale gelecek. Mevlana Kavşağı’nı 7 milyon 665 bin TL’lik ihale bedeli ile gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Devamında Kızılırmak Caddesi’nden batarak, Kepez Belediyesi önünden Sakarya Bulvarı’na kadar uzanan 2 kilometrelik yeraltı tünel geçişi yapacaklarını anlatan Türel, “Bu tünelle sola Sakarya Bulvarı’na dönüşü de yeraltından sağlayacağız. Kızılırmak Caddesi’nden batan tünel, Sakarya Kavşağı’na geçtikten sonra çıkacak. Avam projeleri bitti. 2015 senesi içerisinde bu projeyi de hizmete sunacağız” dedi.

İhalesi biten inceleme sürecinde olan projeler bulunduğunu kaydeden Türel, bunlardan birinin de Altınova yolu olduğunu söyledi. Başkan Türel şu bilgileri verdi: “Toptancı Hal’in yanından gelen yol Beşkonak Köprüsü’nün sonra kör nokta idi. Şimdi onun devamını açıp Altınova üzerinden Havaalanı Kavşağı’na bağlayacağız. Antalya-Alanya karayolu üzerinde alternatif oluşturarak trafikteki yoğunluğu hafifletmeyi planlıyoruz. Bu yol ise yaklaşık 25 milyon 231 bin liraya mal olacak. Altınova yolunu tamamladığımızda, Mevlana Kavşağı’nı tamamladığımızda, devamında Varsak’a doğru yer altı tünel geçişi tamamladığımızda trafikte önemli bir rahatlama olacak.”

Antalya’ya Karayolları Bölge Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa planladığı yeni kavşaklar hakkında da açıklama yapan Başkan Türel, 6 kavşağın ihalesinin bittiğini ve inşaatların kısa süre içinde başlayacağını dile getirdi. Başkan Türel şöyle devam etti: “Karayolları ile ortak proje çalışmaları bitti. Bunlar Toptancı Hal Kavşağı, Demokrasi Kavşağı, Altınova sapağındaki kavşak. Devamında Havalananı Kavşağı 4 katlı yonca kavşak şekline dönüşecek. Aksu girişine fly-over üst geçişli bir kavşak planlanıyor.  EXPO’nun önünde de yine üst geçişli kavşak yapılacak. Bu 6 kavşağın Karayolları tarafından ihalesi tamamlandı. Gazi Bulvarı üzerindeki ve bu havaalanı yolu üzerindeki kavşaklar bittiğinde trafikte önemli bir rahatlama ortaya çıkacaktır.  Ayrıca Kadriye girişi dediğimiz Belek sapağı ve Serik girişindeki Belek sapağında da 2 üst geçişli kavşak düzenlemesi daha yapılacak. Toplam 8 kavşak olacak. Bunların da hazırlıkları yapılıyor.”

EXPO MEYDAN RAYLI SİSTEM HATTI

Ulaşım sorunu çözümlerinde en önemli projelerden bir tanesinin de Meydan- EXPO  arasındaki raylı sistem hattı olduğunu kaydeden Türel, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Meydan-Aksu-Expo raylı sistem hattı 18 kilometrelik bir hattır. Havaalanı bağlantısı bu güzergahta sağlanacak. Antalya’ya ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler EXPO’dan şehir merkezine kadar raylı sistem ile ulaşabilecek. Bu çalışmayı Ulaştırma Bakanlığı ile ortak yürütüyoruz. Proje bizim tarafından hazırlandı ve bakanlığa teslim edildi. Ulaştırma Bakanımız, Maliye Bakanımız, Tarım Bakanımız ve Dışişleri Bakanımızın destekleriyle projelerimizin çalışmaları hızlandı. Ulaştırma Bakanımızın bu projeye çok büyük bir destek vermesiyle, projelerimiz belirli bir aşamaya geldi. İhaleye ilişkin projemizi biz bakanlığı sunduk. Bakanlık gereken incelemeleri yaptı. Bakanlar Kurulu kararı da bu hafta alınacak. Çok hızlı bir şekilde ihaleye çıkacağız. Araçları Ulaştırma Bakanlığı ile yapılan protokolle Büyükşehir Belediyesi alacak. Araçların teminine yönelik müşavirlik ihalesine yarın çıkacağız. Araçların teminini en kısa sürede gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 200 milyon liralık bir proje. Antalya için tarihi bir projedir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce bu projenin Antalya’ya kazandırılması noktasında talimatlar verdi. Daha sonra Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu bu projenin bir an önce yapılması için gereken iradeyi koydu. Antalya için çok önemli olan bu projeyi hükümetimiz, bakanlarımız ve yerel yönetimimiz ile ele ele vermek suretiyle gerçekleştireceğiz. Güzergah belli oldu. Ağırlıklı olarak Aksu’ya kadar ortak refüj kullanılacak. Demokrasi Kavşağı, Havaalanı sapağı alttan geçilecek. Aksu’ya kadar orta refüjden giden güzergah, Aksu’da  EXPO’nun bulunduğu kuzey istikametine yer altından bağlanacak. Hat EXPO’da son bulmuş olacak.”

ÜÇÜNCÜ ETAP RAYLI SİSTEM MÜJDESİ

Üçüncü etap raylı sistem hattının müjdesini de veren Başkan Türel projeyi şöyle anlattı: “Yapmayı planladığımız üçüncü etap raylı sistem projesi Varsak’tan başlamak kaydıyla gündemimizde. Bununla ilgili çalışmalarımız ve ihale hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Yine bu projede de güzergah üzerindeki mahallelerde seçim disiplini içinde bir referandum yaparak, projeyi halkımıza soracağız. Halkımız projenin yapılmasını isterse üçüncü etap raylı sistem hattını da yapacağız. Ön çalışmaya göre; güzergah Varsak Belediyesi önünden başlayarak kuzeyden güneye doğru gelecek, Sakarya Bulvarı’ndan sağa dönecek ve Otogar Kavşağı’na bağlanacak. Otogar Kavşağı’nda bir çok kişinin bilmediği bir çalışmayı ilk raylı sistem projesinde gerçekleştirmiştik. Mevcut yeraltı sistemin eksi 2 kotunda bir tünel geçişi şu an hazır bekliyor. İlerde proje yapılırsa diye önünü kapatmış, bugünlere hazırlamıştık. Sakarya Bulvarı’ndan gelen hat Dumlupınar Bulvarı’na devam edecek. Üniversite kampusunun önünden yer altından Meltem Mahallesi’ne geçecek ve Uygulama Hastanesi’ne kadar gelecek. Böylelikle hastanelere, üniversite, otogar ve şehrin her noktasına isteğimiz gibi ulaşacağız. Hasan Subaşı döneminde yapılan raylı sistem güzergahını da üçüncü etap projesine bağlıyoruz. Aktarma sistemi ile Varsak’ta binen bir kişi Işıklar’a kadar, hatta havaalanı ve Aksu’ya kadar gidebilecek. Avam proje çalışmaları devam ediyor. İhale şartnamesine yönelik bir çalışma da yapılıyor. Daha sonra proje göze gelir hale gelince, halka soracağız. Halkımız evet derse, raylı sistem üçüncü etap çalışmasını da 2016 senesi içinde başlatmayı planlıyoruz. Uzunca bir süreci var, bakanlıklar ile takip edilmesi gereken çalışmalar var.”

İLÇERELERE DEV YATIRIMLAR

Menderes Türel, göreve geldiklerinde Antalya’nın özellikle ilçelerinde önemli alt yapı sorunlarının olduğunu hatırlatarak, “Birçok belde belediye inşa ettikleri arıtmaları dahi çalıştıramıyordu. Kapasiteleri dolmuştu, rehabilitasyona ihtiyacı vardı. Geçen seneyi arıtma sorunu noktasında kriz yönetimi yürütmek suretiyle aştık. En büyük sermayemiz denizi temiz tutamadığımızda bindiğimiz dalı keseceğimizden haberdardık. Önemli bir kriz yönetimi ile zorda olsa 2014’ü geçtik. Ancak 2015’i aşamazdık. O yüzden Serik’te 10 bin metreküp, Manavgat’ta 40 bin metreküplük bir arıtma kapasitesini buradaki arıtmalara eklememiz gerekiyordu. Manavgat’taki ihalemizi tamamladık, yer teslimi yapıldı. İhale 33 milyon TL bedel ile neticelendi. Serik ihalesi de ise bu hafta içerisinde yapılacak. Manavgat arıtması yaklaşık 200 bin kişiye hitap edecek şekilde yapılıyor. Serik arıtması ise 50 bin kişiye hitap eden bir arıtma olacak. Her iki arıtma da turizm sektörü tarafından bekleniyor. Bu konuda özellikle 50 milyon TL’lik  bir bütçeyi hükümetimizin ayırması en büyük şanslarımızdan biri oldu. Maliye Bakanımız, Kültür Bakanımız ve Dışişleri Bakanımız Mevlüt Bey’e teşekkür ediyorum. 35 milyon TL’lik bütçe, Dış İşleri Bakanımızın girişimi ile 50 milyon TL’ye yükseltildi. Alanya ve Kemer’deki arıtmalarla ilgili rehabilitasyon yapabilir hale geldik. Destek olan bütün bakanlarımıza  teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İLÇELERE YAĞMUR SUYU MASTER PLANI

İlçelerde yürütülen yağmur suyu drenaj çalışmaları ile ilgili bilgi veren Başkan Türel, şunları söyledi: “Göreve geldiğimizde Manavgat’ta yaşanan sel felaketinde, yağmur suyu drenaj çalışmasının ciddi bir şekilde ele alınması gerekliliği ortaya çıktı. Şimdi ilçelerimizde yağmur suyu master planı yapılması için bir çalışma yaptık. İhalesi tamamlandı. Bu master plan çalışmasıyla ilçelerimizdeki yağmur suyu meselesini çözmek istiyoruz. Manavgat’taki sel felaketinde çukurdaki iki mahallenin yağmur suyu drenaj kanallarının kürdan gibi olduğunu gördük. Bir kısmında hiç yoktu. İki mahallede ciddi sıkıntılar olmuştu. Şimdi bunları tamamlayacağız.  Antalya merkezde de geçmişte 80 km üzerideki yağmur suyu drenaj çalışmasını şimdi ana arterken sonra kılcal damar diye tabir edilen ara sokaklarda yapacağız. Yağmurlu havalarda su baskını olan alanlarda, sıkıntıları alanların tespit çalışması yapıldı. Eskiden ASAT sadece ana caddelerde sorumlu idi, o dönemde 80 km yakın bir drenaj kanalı yapmıştık. Bugünkü yağmurlarda yağmur suyu kanalı yaptığımız caddelerde ne kadar şiddetli yağmur yağarsa yağsın, bir tıkanma olmuyor. Çünkü biz geçmişte o çalışmaları yapmıştık. Bizden sonra yapılmayan caddelerde büyük sorun vardı. Antalya’da bu süreçte ara sokaklardaki, çok eksik kalan ana caddelerdeki çalışmayı tamamlayacağız”.

 

Başkan Türel, kendileri tarafından başlatılan ama deniz otobüslerinde olduğu gibi kaderine terk edilmiş bir başka projelerinin hizmet binası olduğuna dikkat çekerek, “Bu hizmet binası yüzde 80 tamamlanmıştı. 6 ayda hizmete girmesi mümkünken, bizden önceki dönemde bu çalışma yapılmadı. Farklı niyetler ortaya kondu. Üniversite yapılmak istendi, hastane olsun, AVM olsun dendi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin adı büyük ama hizmet birimlerinin barakalarda, faaliyet gösteriyor. Hizmet binasına ihtiyaç varken, farklı tercihleri anlamak mümkün değildi. Biz göreve gelir gelmez, bu konuda gerekli çalışmaları hemen başlattık. Bununla ilgili ihaleyi yaklaşık 18 milyon 792 TL’ye tamamlandık. Hukuki süreçlerin tamamlanmasını bekliyoruz. Bu süreç tamamlanınca, bir iki hafta içinde çalışmalara başlanacak. Antalya’ya yabancı heyetler geldiğinde, Antalya’ya yakışır bir hizmet binası ile karşılaşacak” dedi.

Başkan Türel, mevcut belediye binasının ise eski Büyükşehir Belediye Başkanlarından Bekir Kumbul döneminde yapılan yarışma projesine uygun olarak halka açık bir park olarak düzenleneceğini ifade etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Eski stadyum alanını, Karaalioğlu Parkı ile birleştirerek, halka açık bir park olarak düzenleyeceğiz. Kapalı Spor Salonu’nun kabuğunu koruyacağız. Stadyumun yıkıldığı alanda  konser gibi etkinlikler için açık tribün korunarak bir proje gerçekleştirilecek. Açık tribün alanında yeni bir imalat yapılmayacak, depreme yönelik güçlendirme çalışmaları yapılacak. Kapalı Spor Salonu, Belediye Binası ve Fen İşleri Dairesi Başkanlığı binası gibi binalar korunacak. Mevcut binanın bulunduğu alan açık bir kent müzesi haline dönüşecek. Yeni hizmet binasına belediye taşınınca, teknik konusunda çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar en güzel şekilde değerlendireceğiz” diye konuştu.

LARA’DA CRUZ LİMANI PROJESİ

Bir yandan Antalya’nın eksiklerini hızla tamamlarken diğer yandan da Antalya’yı dünyada marka şehir yapmak için çalışacaklarını söyleyen Türel,  “En çok önemsediğimiz Konyaaltı Sahil Projesi, Boğaçayı Projesi, Cruz Liman projesidir. Liman ile ilgili Bakanlıktaki bütün heyet ile çalışmaları yapıyoruz. Acısu, Kopak çayı ile nehir marinaları ve Fener Mahallesi’nde eski terk edilen Mobil alanının açığında bir marina yapılması konusunu yürütüyoruz. Cruz Liman yeri Lara Birlik tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen alanda yapılacak. Böylelikle bu çalışmalar yapılınca, raylı sistemiyle, cruz limanıyla, Konyaaltı sahil projesiyle en güzel şekilde yaşam merkezi haline dönüştürüldüğünde Boğaçayı projesi ile 40 kilometrelik yeni bir sahil eklendiğinde Antalya fevkalade farklı bir noktaya taşınacak. Bir başka projemiz ise, Antalya’yı dünyanın en önemli film çekim merkezlerinden bir tanesine haline getirmek. Bu konuda Kültür Bakanımız ile ABD’deki film stüdyoları ve yatırımcılar ile toplantı yaptık. Antalya’ya ilgi yüksek. Önümüzdeki aylarda Antalya’yı ziyaret edecekler. Alternatif alanları göstereceğiz. Bu projeyi gerçekleştirdiğimizde Antalya dünya şehri olmanın eşiğindedir. Gelecekteki fotoğrafı göz önüne getirince, bir dünya şehrinde, mutlu Antalyalıların olduğu vizyon şehirde yaşamanın keyfini hep birlikte çıkaracağız” dedi.

DAVOS’A ÇAĞRILAN İLK BELEDİYE BAŞKANI

Vizyon projelerin dünyaya en işi şekilde takdim edilmesi gerektiğine değinen Türel, “Biz burada kendimiz çalıp kendimiz oynadığımızda,  dünyayı bu projelerden haberdar edemezsek  o zaman projenin bir ayağı kısa kalmış olur. Bu yönde de Antalya’yı dünyaya tanıtacak adımları da bir yandan atıyoruz. Bu hafta Başbakanımızla birlikte Davos Zirvesi’ne katılacağım. Ekonomi Zirvesine gelen yatırımcılarla bir araya gelerek projeleri onlarla paylaşacağım. Davos’a Türkiye’den bugüne kadar ilk katılan belediye başkanı ben olacağım.  Bu projeleri dünyaya takdim edeceğiz. Mart ayında Fransa’da çok önemli bir emlak fuarına katılacağız. İstanbul senelerdir bu projeye katılır. Antalya ilk kez fuarda katılımcı olarak katılacak. Sizlerle paylaşılan projelerin görsellerini dünyaya takdim edeceğiz” şeklinde konuştu.

TÜNEKTEPE ANTALYA’NIN İŞARET FİŞEĞİ OLACAK

Menderes Türel Tünektepe’de devam eden teleferik çalışması hakkında da bilgi verdi. Türel “Tünektepe’de teleferik projesini bu yaz ayına kadar hizmete sunmayı planlıyoruz. Burada hepimizin bildiği bir tesis var. Bu tesisi Antalya’nın işaret fişeği olabilecek bir şekle sokacağız. Antalya’nın neresinden bakılırsa bakılsın Tünektepe’deki bu muhteşem eser fark edilecek. Bir kartpostal görüntüsü olacak. ABD’li bir mimarla çalışma yürütüyoruz. Eskiden olduğu gibi bir konaklama tesisi olacak. Teleferikle birlikte halkımızın günü birlik ulaşabileceği, istifade edebileceği bir tesis olarak hizmet verecek” diye konuştu.

KIRSALA 100 MİLYONLUK YATIRIM

Kırsal kesime  büyük önem verdiklerini anlatan Türel şunları söyledi: “İlçelerin bağlanması ile birlikte özellikle kırsal kesimde çok ciddi yol ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Öncelikle bu yol ihtiyaçlarını gidermek en önemli hedeflerimizden biridir. Bütün yatırımlarımızı tamamladık. Yaklaşık 15 milyonluk yeni bir iş makinesi aldık. Merkezdeki asfalt plentinin yanına, Elmalı’da Batı ilçelerine yönelik bir tane, Manavgat’ta doğu ilçelerine yönelik bir tane toplam 2 asfalt plentini 8 milyon liralık yatırımla hizmete sunuyoruz. Tesislerin montajı yapılıyor. Böylelikle kırsal yol hizmetleri için yaklaşık 25 milyonluk demirbaş yatırımı yapıyoruz. 2015 senesi içinde köy yollarına toplam 100 milyon liralık yatırım yapacağız. Bu da 500 kilometre satıh kaplama yolu, 250 bin kilometre sıcak asfalt yolu demek.”

30 YILLIK SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ

Geçmişte İl Özel İdaresi’nin yol, su ve diğer tüm hizmetler dahil kırsal kesime ayırdığı bütçenin 10 milyon lira olduğunu hatırlatan Başkan Türel şöyle devam etti: “Bugün Bütünşehir yasasıyla kırsal kesime 100 milyon liralık yatırım yapabilir hale geldik. Büyükşehir Yasası olmasaydı bunlar olmazdı. Alanya ve Serik’te artıma tesisi yapılamazdı. Merkezde, Manavgat ve Elmalı’da toplam 3 aslfat plenti ile Büyükşehir Belediyesi olarak Antalya’nın en büyük asfalt üreticisi oluyoruz.  Akseki’nin içme suyu sorununu, 6 ayda bitireceğiz dedik. Akseki’ye gittiğimde özür diledim. 6 ayda değil 7 ayda bitirdik. Yaklaşık 18 milyon TL harcadık. Büyükşehir Yasası olmasaydı, 30 senelik bu sorun çözülemeyecekti. Bir başka 30 senelik sorun da Aksu Macun Deresi’nin lağım kokusu sorunuydu. Bu koku sorununu 3 milyon TL maliyetle bitirdik. Bunların hepsi çözülememiş, yılan hikayesi olan sorunlardı. Biz çalışmaya devam edeceğiz.”

“İş bilenin kılıç kuşananın” diyen Türel, “Bu işler için gayret gerekiyor. Eskiden Antalya çalışıyordu, Belediye eğleniyordu. Şimdi iş değişti. Belediye çalışıyor, inşallah Antalya eğlenecek. Bizim işimiz çalışmak” dedi.

YENİ BELEDİYE İMAR KANUNU 

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, çalışma komitesi içinde kendisinin de bulunduğu yeni belediye imar kanunu hazırlık çalışmaları ile ilgili de bilgi verdi. Kanunun çerçevesinin ortaya çıktığını ve Bakanlar Kurulu’na sunulduğunu ifade eden Türel, yeni kanunun neler getirdiğini şöyle anlattı: “Bu kanun çalışmasında, Sayın Başbakan Yardımcımız Ali Babacan başkanlığındaki 5 bakanımız, içinde şahsımın da olduğu birkaç Belediye Başkanımız bu kanun hususunda yapılması gerekenleri paylaştık. Gece saat 2’lere 3’lere kadar süren bu kanun çalışması artık çerçevesi itibari ile ortaya çıktı. Son haline meclisteki görüşmelerle karar verilecek. Bu kanun çalışması ile birlikte özellikle imar kanunu ile ilgili,  şeffaflık hususu, herkesle paylaşılması hususu çok önemlidir. Bu kanunla, biz bunu sağlayacağız. Yani burada imar planının yapılma sürecinin daha saydam ve hesap edilebilir bir hale getirilmesini öngörüyoruz. İmar uygulamalarının daha adil ve hızlı bir şekilde yapılmasını amaçlıyoruz. İmar planı değişiklikleri sonucu oluşan değer artışından da artık belediyeler resmi olarak pay alabilecek. Bundan sonra imar planlarındaki bir yerle ilgili değer artışı olacak şekilde değişiklik yapıldığında, belediye o değişiklikten payını resmen alabilecek hale gelecek. Bugüne kadar bu söz konusu değildi ve farklı tartışmaları da beraberinde getiriyordu. Bununla birlikte bu meseleyi de kökten çözmüş oluyoruz. Bundan sonra tüm imar değişiklikleri belediyelerin sitesinde yer alacak. Herkesin görebileceği bir panoda ilan edilecek, ayrıca muhtarlıklarda ve bir mahalli gazetede bu değişiklikler ilan edilecek. İmar planlarının her aşaması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu amaçla kurulan web sitesinde ilan edilecek. Düzenlemeler konusunda kamuoyu bilgilendirilecek. İmar planı yapılan yerlerin en geç 2 sene içerisinde 18 uygulaması da bitecek. Nüfusu 10 binden az olan belediyeler, imar planlarını, parselasyon planlarını Çevre Şehircilik Bakanlığı kanalı ile İlbank’a ücretsiz olarak yaptırabilecekler. Ayrıca plan notları ile yapılaşma artırılamayacak. Yani imar planlarına bir şekilde kılık giydirme dönemi bitiyor.”


Haber okunma sayısı: 1106Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ