• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Başkan Böcek’e seslendi

baskan-boceke-seslendi

CHP Gazipaşa eski İlçe Başkanı turizmci Bülent Kocabaş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e seslendi. İlçenin plajlarını betonlaşmaya açan imar planıyla ilgili bir yanlış algılanma ve algılatma söz konusu olduğunu söyledi
26 Mart 2020 Perşembe 17:10

Kocabaş: Yatırımcıya ait denize uzak, dağın dibindeki arsalar CHP’li belediye tarafından planda denize nazır tek bir paftada birleştiriliyor!

 

Başkan Böcek’e seslendi

 CHP Gazipaşa eski İlçe Başkanı turizmci Bülent Kocabaş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e seslendi. İlçenin plajlarını betonlaşmaya açan imar planıyla ilgili bir yanlış algılanma ve algılatma söz konusu olduğunu söyledi 

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Kocabaş muhalefeti

Açıklamalarında Gazipaşa Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Ali Yılmaz’ı da ağır bir dille eleştiren, çeşitli suçlama ve iddialarda bulunan Kocabaş; Antalya’nın her şey dahil sisteminden ve kitle turizminden uzak ilçesi, sessiz cennet diye bilinen Gazipaşa’nın üç plajından iki ünlü plajını betonlaşmaya açacak imar planlarına karşı çıkıyor. Halk da Selinus ve doğal havuzlarıyla ünlü Koru plajlarını betonlaşmaya açan imar planına tepki gösteriyor. CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz ise bu konuda kararlı görünüyor. Bıçkıcı, Selinus ve Koru isimli 3 plajından son ikisinin koruma alanı ve turizm bölgesi ilan edilmesiyle başlayan imar plan süreci ise tamamlandı.
 
Oteller ile dolacak iddiası
18 uygulaması adı verilen arsaların plana uygun hale getirilmesi çalışması tartışma konusu. Ortada 150 dönüm civarında yer kapatmış büyük bir yatırımcı olduğu öne sürülüyor. Otel yatırımcısının dağın dibindeki çeşitli ada ve parsellerdeki arazisinin, plan üzerinde oynama yapılarak otel yapımı adı altında denize yakın bir paftaya toplandığı ileri sürülüyor. Kıyı kenar çizgisi dahil 100 metre ve halen mevcut 10 metre civarında genişliği olan yol dışında dağ ve kıyı arasındaki arazi; 50 dönümden yüksek mülk sahipleri olan inşaat firması ve belediye için yüzde 80 emsal, geri kalanı ise yüzde 60 emsalle ve 4 katlı oteller ile dolacak.
 
Platform kuruldu
Planda dağ eteklerinde denize paralel 15, bu paralel yoldan denize dikine 13’er metrelik yollar var. Çekiş mesafesi 3 metre. Bu dikine yolların kıyı yolu ile buluştuğu yerlerde kapasitesi düşük olan otoparklar var. Yine planda bir miktar yeşil alan ve ticari alan da yer alıyor. Sosyal medyada Facebook’taki Gazipaşa Hepimizin Platformu ise bu plana ‘dur’ demek için kuruldu. 55 bin nüfusa sahip ilçede 2 bin üyeli siyaset üstü olan platformun amacı; Gazipaşa’ya uymayan Koruma İmar Planı ve 18 Uygulaması yerine Gazipaşa’ya özgü bir turizm planı uygulanmasını sağlamak.
 
Talana ve yağmaya karşı
Platformun tanıtım bölümünde “…‘Gazipaşa’ya turizm getireceğiz, iş olacak, aş olacak’ kandırmacasının aslını anlatmak için kurulduk. Bu plan uygulanırsa Gazipaşa’ya gelmesi gereken turizmi engelleyecektir. Gelen turiste değil, gezen turiste talibiz. Yalnızca otel sahibinin kazandığı değil, çiftçinin, esnafın, tüm Gazipaşa’nın kazandığı bir turizm modelinden yanayız. Dünyanın terkettiği miladını doldurmuş betonlaşmış bir turizm anlayışı yerine, doğallığını koruyan ancak tropikal meyveleri, yaylaları, köyleri, yöresel lezzetleri, Yörük kültürünü içinde barındıran, herkesten farklı bir marka olan ‘Gazipaşa Turizmi’ olmasından yanayız. Bundan 20 yıl sonra eski Gazipaşa sahilleri resimlerine bakarak hüzünlenmek istemiyoruz. Hem doğallığını koruyan hem de dünyanın bütün turistlerini Gazipaşa’ya getirebilecek alternatiflere sahibiz. Kültürümüzü ve değerlerimizi koruyabileceğimiz, bize özgü bir turizmi Gazipaşamızda yaşatabiliriz. Gazipaşa sahillerini talandan ve yağmadan korumaya kararlıyız. Bu güç bu yörenin insanlarında var. Biz buna inanıyoruz” ifadeleri yer alıyor.

 

Kişiye rant sağlayan plan iddiası

Konuyla ilgili olarak en ciddi muhalefeti ise hem sosyal medyadan hem de her türlü platformdan CHP Gazipaşa eski İlçe Başkanı turizmci Bülent Kocabaş yürütüyor. Kocabaş cep telefonunda whatsapp uygulamasından ve sosyal medyadan itirazlar yağdırdığı ve herkesi bilgilendirdiği gibi aynı zamanda belediyeye giderek itirazlar yapıyor ve plana çıkan insanları bir araya getiriyor. Daha önce; bir otel yatırımcısının dağın dibindeki çeşitli ada ve parsellerdeki arazisinin, otel yapımı adı altında denize yakın bir paftaya toplanmak suretiyle usulsüzlük yapıldığını öne süren Kocabaş, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza konu aktarılmıştır. Kendisinden bu konuyu mercek altına almasını ve bu kanunsuz planı onaylamamasını istedik" demişti.

 

Temel sorun gözden kaçırtılıyor

Kocabaş son olarak sosyal medyadan ve whatsapp uygulaması üzerinden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e seslendi, uyarılarda bulundu. “Sayın Muhittin Böcek başkanım, konuda bir yanlış algılanma ve algılatma söz konusu. Bu önemli konuyu  otel yapılsın mı yapılmasına mı çevirdiler bazı  uyanıklar ve size o şekilde  sundular...Temel sorunu gözden kaçırtıyorlar ve dertleri rant sağlatmak…Niye  acaba?!” diye yazan Kocabaş sözlerini ve uyarılarını şöyle sürdürdü:

 

Otel yapmasın demiyoruz…

“Bu AKP’nin ampul amblemini sahiplenen yatırımcıya ait arkadaki, sağdaki, soldaki, uzaktaki arsalarının, bizim CHP’li belediye tarafından tek bir paftada, bir yerde birleştirilmesi temel sorundur. Bu nedenle beton yoğunluğu oluşuyor. Ve sizin araziniz arkaya itilse siz razı olur muydunuz başkanım... Öndeki arazi değeri ile arkadaki arazi değeri bir mi! O kişinin arazileri; niye uzaktaki parça araziler öne getiriliyor da emekli öğretmenlerin arazileri tam tersi yol kenarından çay kenarına gönderiliyor *(Öğretmenler Evinin bir kısım arazisi) . O yatırımcı otel yapmasın denilmiyor. Gitsin arazisi nerede ise orada otel yapsın diyoruz. Beton yoğunluğu oluşturmadan, konu bu… Başkanım büyük bir rant söz konusu! Ve hiç bir şey bu ranta ilgili göz ardı edilmemelidir… Halk, siyasiler, hukuk her şeyi sorgulamalıdır; sorgulayacaktır da. Bu yanlışa da devam etmemelidir Gazipaşa Belediyesi, siz de müsaade etmeyiniz. Yani esas konunun özü ortada ve siz bunu Büyükşehir olarak sorgulamalısınız; dur demelisiniz. Mesele otel yapılsın mı yapılmasın mı değil! Ayrıca burası muz cumhuriyeti değil. Gazipaşalıyı iyi tanıyınız, hakkını yedirtmez. Saygılar selamlar. Bülent Kocabaş, Gazipaşa.”


Haber okunma sayısı: 288Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA