• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Kepez Meclisi gergin başladı

-kepez-meclisi-gergin-basladi

31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra Antalya Kepez Belediyesinin ilk Meclisi 13 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirildi. Mecliste ‘melek’ tartışması yaşandı
15 Nisan 2019 Pazartesi 17:29

 Kepez Meclisi gergin başladı

 

31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra Antalya Kepez Belediyesinin ilk Meclisi 13 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirildi. Mecliste ‘melek’ tartışması yaşandı

 

HABER: Şükrü AĞIRMANAkaydın ile de uyumlu çalıştım

Avukat Hakan Tütüncü üçüncü dönemde yeniden belediye başkanı seçildikten sonra ilk meclisini gerçekleştirdi. Antalya Kepez Belediyesinin Meclisi, yerel seçimlerin ardından ilk kez toplandı. Hakan Tütüncü’nün başkanlığında yapılan meclis toplantısında yeni dönemin divan katipleri, başkan vekilleri, komisyon üyeleri, belediye encümeni belirlendi. Çok az sayıdaki imar maddesinin görüşüldüğü mecliste konuşan başkan Tütüncü, önceki dönemde meclisin uyum içinde çalıştığını belirterek, Kepez Meclisinin bu konuda Antalya’da örnek olduğunu vurguladı. Eski ve yeni üyelere tek tek teşekkür etti. Yeni dönemde de meclis üyeleriyle Kepez için önemli işler başaracaklarını söyledi. CHP’li Akaydın’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de kendisiyle en iyi uyum içerisinde çalışan başkanın kendisi olduğunun Akaydın tarafından bir çok kez dile getirildiğini hatırlattı.

 

Türel yok melekleri burada

Mecliste izleyicilere çay, baklava, meşrubat ikram edildi. Başkan Tütüncü izleyiciler dahil herkes ile tek tek tokalaştı. Meclis toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Tatlı başlayan meclis kısa süre sonra CHP Grup Sözcüsünün ifadeleri sonrası gerildi. Meclis toplantısında söz alan CHP Grup Sözcüsü Eren Kurt, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşine ait olduğu öne sürülen ve seçimden önce sosyal medyada yer alan ses kaydıyla ilgili Türel’in şikayeti üzerine geçtiğimiz gün 6 CHP’linin gözaltına alındığını anlattı. Eski başkan Türel’in eşi Ebru Türel’in seçim dönemindeki tutumunu eleştirdi. Hakan Tütüncü’ye doktor olan eşi için teşekkür ederek, eşinin Kepez’de siyasette hep başkan Tütüncü’nün arkasında durduğunu ancak işlerine müdahale etmediğini belirtti. Ayrıca Türel döneminde Büyükşehir Belediyesi nedeniyle meclis kararlarında tıkanıklıklar yaşandığını iddia ederek CHP’li Muhittin Böcek’in Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde böyle olmayacağını, Kepez Belediyesine gerekli desteğin verileceğini söyledi.

 

Tütüncü: Mesele yargıda

Başkan Tütüncü bu eleştiriler üzerine söz alarak “Bu ilk meclis toplantısı için çok siyasi bir konuşma oldu. Daha naif bir toplantı olmasını umuyordum. Ama bu açıklamanız üzerine ben de açıklama yapmak istiyorum. Büyükşehir Belediyesi bize destek vermedi diyemeyiz böyle bir ifadeyi kabul edemeyiz. Geçen 5 yılda hiçbir kararımız beklememiştir. Bizim oralarda bir söz vardır, ‘kendisi yok melekleri burada’ derler. Sayın Menderes Türel burada yok ama melekleri burada. Geçmiş dönemde hiçbir olumsuz yaklaşımı olmadı. Tam tersine 5 yılda çok iyi mesafe kat etmiştik. Daha önce Akaydın’la da gayet uyumlu çalıştık. Bizlerden beklenen her zaman Kepez’e beklediği hizmeti etmektir. Siyaset de seçim gibi 5 yılda bir yapılmalıdır. Halkımızın da teveccühünü gördü bu yaklaşımımız. Bize oy veren, vermeyen tüm hemşerilerimize hizmet noktasındadır yaklaşımımız... Önümüzdeki 5 yıl boyunca Muhittin Böcekle de uyumlu çalışmaya özen göstereceğiz” dedi.  Ebru Türel’in ses kaydı ile ilgili olarak ise Başkan Tütüncü “Mesele yargıya intikal etmiştir. Yargı olayı aydınlatacaktır” ifadesini kullandı. MHP Grup Sözcüsü de “ … normalleşmek lazım, germemek lazım…” dedi.

 

Encümen isimleri

Öte yandan seçimlere AK Parti ile birlikte Cumhur İttifakı kapsamında giren MHP’nin AK Parti’den ayrılarak 5 kişilik bir grup oluşturduğu görüldü. 45 üyeden oluşan mecliste AK Parti’nin 22, CHP’nin 18, MHP’nin ise 5 temsilcisi bulunduğu görüldü. Konuşmaların ardından üyeliklerin seçimlerine geçildi. Divan Katipliğine iki yıl süre ile görev yapmak üzere Fatma Tutan ve Süleyman Acar, birinci başkan vekilliğine Süleyman Acar, ikinci başkan vekilliğine Hatice Sütcü 28’er oyla seçildi. Encümen üyeliklerine;  aynı zamanda AK Parti Grup Sözcüsü de olan Avukat Serhat Demir, Mehmet Emin İlhan, İsa Sarpdağ seçildi. 

 

Komisyonlara üyeler

5 kişiden oluşan Plan Bütçe Komisyonu’na 1 yıl süre ile görev yapmak üzere AK Parti’den Yusuf İşeri, Ali Fidan ve Ali Kök, CHP’den ise Cafer Turgay ile Yılmaz Yıldız oybirliği ile seçildiler. Yine 5 kişiden oluşan İmar Komisyonu’na ise AK Parti’den Murat Menzilcioğlu, Necat Ateş ve Elif Derya Canbulut, CHP’den ise Eren Kurt ile İbrahim Yılmaz 1 yıl süre ile geçerli olmak üzere oy birliği ile seçildi.  Mülkiyeti Değerlendirme Komisyonu kurulmasına oy birliği ile karar verildikten sonra bu komisyona da AK Parti’den Ramazan Poyraz, Ramazan Çakır ve Halil Oya, CHP’den ise Halil Yurtsever ile İbrahim Velican oy birliği ile seçildi. Siyasi partilerin ilçe başkanlarının da izlediği mecliste AK Parti’li üye Eşref Ural’ın isminin gerçekte ve kimlikte ‘Eşraf Ural’ olması da esprilere neden oldu.


Haber okunma sayısı: 872Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA