• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Halk nerede denize girecek!

-halk-nerede-denize-girecek

Antalya Gazipaşalılar, sahillerinin her şey dahil sistemiyle çalışan 5 yıldızlı oteller tarafından işgal edilmemesi için platform kurdu
28 Şubat 2020 Cuma 21:51

 Halk nerede denize girecek!

 

Antalya Gazipaşalılar, sahillerinin her şey dahil sistemiyle çalışan 5 yıldızlı oteller tarafından işgal edilmemesi için platform kurdu

 

HABER: Şükrü AĞIRMANBaşkanı da eklediler

Gazipaşalılar; sahillerinin Kemer ilçesi, Serik ilçesine bağlı Belek ve Kadriye ile Aksu ilçesine bağlı Kundu sahilleri gibi olmasına karşı çıktı. Denize sıfır otellerin yapılıp plajları işgal etmesinin önünü açan imar planlarının uygulanmasına karşı Facebook’ta platform kurdu. Ardından, Gazipaşa Hepimizin Platformu’na belediye başkanını da üye yaptı. Sosyal medyadaki platformda, yapılan planları savunan belediye başkanı ile diğer platform üyeleri uzun uzadıya tartıştı.

 

6 Mart son gün

55 bin nüfuslu ilçede platformun üye sayısı şu anda 2 bin civarında. Platform üyeleri 15 Mart 2020 günü saat 14.00’te Kızılin mevkisinde prostesto  mitingi  düzenleyecek. Şimdiden tüm Antalya milletvekilleri ve il başkanlarına çağrıda bulunuldu. Platform Başkanı  Mustafa Akkoca bu yönde çağrıda bulunmaya devam ediyor. Gazipaşa Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Ali Yılmaz ise tüm tepkilere rağmen  planı askıya  çıkardı. Plan 6 Martta askıdan inecek.

 

Butik oteller olmalı

Tepkili olan halk bölgede çok katlı ve binlerce yatak kapasiteli oteller yerine butik oteller açılmasından yana. Böylece beton yığınları oluşmayacağını belirtiyor. Turistin betona değil çevreye geldiğini; planların gerçekleşmesi halinde Antalya’nın huzur ve doğa ile iç içe geçmiş ilçesinde halkın denize girecek yer bulamayacağını, yol ve otoparkların yetersiz kalıp otellerin çevreyi kirleteceğini, ilçenin kültürel ve doğal yapısının bozulacağını belirtiyor.

 

Partiye de kızgınlar

Gazipaşalılar ilçeyi yöneten belediye başkanının partisi CHP’ye de kızgın. Keza CHP milletvekilleri ile il ve ilçe yönetiminin Serik’te, Gündoğmuş’ta plaj ve  doğa işgallerine tepki  göstermesine rağmen sırf kendi partilisi olduğu için Gazipaşa’daki Selinus Plajı ve Kahyalar Plajındaki kıyak ve rant iddialarına tepkisiz kaldığını iddia ediyor. Temmuz 2019’da askıya çıkarılan Koruma Amaçlı İmar Planının halktan sivil toplum kuruluşlarından gizlenerek askıya çıktığı öne sürülüyor. Halk, STK’lar, siyasi partiler, plan uygulama sahasındaki mülk sahipleri; imar planına karşı iptal davası açmaya hazırlanıyor.

 

Lobi faaliyetleri yapılıyor

İmar Planına karşı iptal davası açma konusunda bir süre yok ancak 18 imar uygulamasına karşı dilekçe verme süresi 6 Mart günü, dava açma süresi de 6 Mart gününden itibaren 60 gün sonra sona eriyor. Bu arada Antalya merkezde yer alan Gazipaşalılar Derneği ve ülke genelinde yaşayan Gazipaşalılar; bu planın iptali için belediye başkanına, Antalya Büyükşehir Belediyesi yönetimine, CHP Genel Merkezine baskı yapıyor. İçişleri ile Çevre Şehircilik Bakanlığına başvuruda bulunuyor.

 

İddialar ve suç duyuruları

İlçede ise belediyeye bakanlıktan müfettiş geldiği, soruşturma  sonucunda bir suç bulunduğu takdirde başkanın görevden alınacağı ve belediyeye kayyum  atanacağı söylentisi dolaşıyor. CHP Gazipaşa eski İlçe Başkanı Bülent Kocabaş, ilçeyle ilgili imar planları konusunda çok ciddi bir mücadele veriyor. Kocabaş partilisi Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz hakkında otel arazisinin imar planıyla ilgili ağır iddialarda da bulunmuştu. Kıyak ve rant suçlamasında bulunan Kocabaş yanlıştan dönülmezse savcılığa suç duyurusunda bulunacağını da belirtmişti.

 

Araziler taşındı idddiası

Antalya Gazipaşa’da Selinus Plajını kapsayan 18 İmar Uygulamasında çok ciddi hatalar yapıldığını iddia eden Bülent Kocabaş; kamuoyu, basın, halk ve meclis üyelerinin yanlış bilgilendirildiğini öne sürüyor. Bir otel yatırımcısının dağın dibindeki çeşitli ada ve parsellerdeki arazisinin, otel yapımı adı altında denize yakın bir paftaya toplanmak suretiyle usulsüzlük yapıldığını öne süren Kocabaş, kamuoyu oluşturarak lobi faaliyetlerine devam ediyor.


Haber okunma sayısı: 442Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA