• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Artçı şoklar kapıda

-artci-soklar-kapida

İYİ Parti Antalya’da gece yarısı yaşanan depremin artçı sarsıntıları devam ediyor. Kulislerden edinilen bilgilere göre öğleden sonra ve önümüzdeki günlerde diğer ilçelerde de büyük çaplı istifalar bekleniyor
15 Şubat 2020 Cumartesi 20:43

 Artçı şoklar kapıda

 

İYİ Parti Antalya’da gece yarısı yaşanan depremin artçı sarsıntıları devam ediyor. Kulislerden edinilen bilgilere göre öğleden sonra ve önümüzdeki günlerde diğer ilçelerde de büyük çaplı istifalar bekleniyor

 

Haber: Şükrü AĞIRMANGece yarısı istifası

Kongre sürecindeki İYİ Parti Antalya’da; 12 Şubat 2020 günü saat 19 sıralarında İl Divan Kurulu Toplantısı sonrası Muratpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gönenç ile Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut geçici olarak görevden uzaklaştırılarak görevden alındı. Kumluca Meclis Üyesi ve Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Toprak’a da kınama cezası verildi. Atama ile gelen ve Antalyalı olmayan İl Başkanı Yavuz Temizer yönetimindeki alınan bu kararlar sonrası istifalar peş peşe gelmeye başladı. İlk istifa Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece, Perşembe saat 00.40 sıralarında Kumluca Meclis Üyesi ve Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Toprak’tan geldi.

 

Art arda istifalar

Ardından saat 01.00 sıralarında İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal; İyi Parti STK’larla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, GİK üyeliği, Kurucu İlçe Başkanı olarak göreve başladığı İYİ Parti üyeliği görevlerinden istifa etti. Bir saat sonrasında Gençlik Kolları eski İl Başkanı ve partinin il yönetim kurulu üyesi Neman Asgari istifa etti. İstifacılar ardı ardına açıklama yaparken görevden alınanlar ise susmayı tercih etti. Konuyla ilgili görüştüğümüz Mustafa Gönenç, akşam saatlerinde veya yarın açıklama yapacağını duyurdu.

 

Zorlama bir başkanın ikbali uğruna…

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Yavuz Temizer başkanlığında toplanan divanın ardından kınama cezası verilen İyi Parti Kumluca Belediye Meclis Üyesi ve Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Toprak istifa ederken Facebook hesabından yaptığı açıklamada “Türk Milliyetçilerini iktidara taşımak adına çıktığımız İYİ Parti yolunda Türk Milliyetçilerinin değersizleştirildiğini görmekteyiz. Meral Akşener’in en iyi oy potansiyeline sahip olduğu Antalya’yı; Antalyalının yönetemeyeceğine olan inancı, atadığı kayyum görünümlü il başkanıyla ortadadır. Değerli arkadaşlarımızı zorlama bir başkanın ikbali uğruna değersizleştiren ve teşkilatlarda katliam yapan önüne gelene küfredenin, hakaret edenin ve iftira atanın yönetim kademelerini işgal ettiği bu partide Türk Milliyetçiliği yapamayacağımız anlaşıldığı için İYİ Parti üyeliğimizden istifamızı veriyoruz... Daha sonra kapsamlı olarak röportajımızı vereceğiz. En büyük sorumluluğumuz önce Türk Milletine sonra Antalyalı hemşerilerim ve Kumlucalı kardeşlerimedir. Tanrı Türk’ü Korusun ve Yüceltsin...” dedi.

 

Dağdan gelenlerin önünü açıyoruz

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Voral Çokal istifasında “…Ben İYİ Parti’nin bütün gönüllülerinin, emek verenlerinin değerli olduğuna inandım. Eğer emekler kişisel hırs ve egolara ezdirilir, değersizleştirilmeye çalışılırsa ve bu durum siyasi bir partide alışkanlık haline geldiyse ne yazık ki ülkeye ümit olamaz! Yol arkadaşlarım ve şahsım da uzun zamandır değersizleştirmeye ve tacizlere maruz kalmaktadır. Antalya’da kongre sürecine gidilirken, Antalya’nın iki büyük ilçe başkanın görevden alınması da bu durumun bir sonucu olduğu gibi, demokrasi vurgusu yapan bir partinin kendi kongre sürecinde adil ve eşit bir ortamı sağlayamadığının da bir göstergesidir. Hal böyle iken, yol arkadaşlarımın, dava arkadaşlarımın birçoğu görevden alınırken, değersizleştirilirken, benim bu görevi sürdürmem siyasi rüşvet görüntüsü vermektedir. Antalya il başkanlığı, en çalışkan ilçelerden ikisine yönelik uzun süreli bir itibarsızlaştırma ve tezvirat kampanyası yürütürken şahsımızı da hedef almıştır. Ekip arkadaşlarımız her türlü iftira karşısında sessizce ya istifa etmiş ya da hakaretleri görmezden gelmiştir. Ancak buna rağmen daimi surette hedef alınmışlardır. Türk Milliyetçiliğini daha etkin kılmak ve Türklerin iktidar yürüyüşüne Meral Akşener’in önderliğinde ulaşmak adına çıktığımız bu yol beklentileri karşılayamamıştır. En önemlisi şahsımı Antalya Seçmeni seçmiştir. Antalya dışından zorlama bir siyasetin Antalya’ya dayatıldığı bu siyasal durumun adı üzüm yemek değil bağcı dövmektir. Bağban olarak çekiliyor, dağdan gelenlerin önünü açıyoruz...” diyerek sert ifadeler kullandı.

 

Acizlikten öte değildir…

İYİ Parti Antalya Kurucular Kurulu Üyesi İç Mimar Neman Asgari de Antalya İl Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa ettiğini açıklarken “İYİ Parti Antalya İl Başkanlığının bugün aldığı karar ile Muratpaşa İlçe Başkanımız Mustafa Gönenç, Kepez İlçe Başkanımız Osman Bulut’un görevden alındığını, Kumluca Belediye Başkan Yardımcımız Mehmet Toprak’ın kınama cezası aldığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım. Kongre sürecinde bu kararın partimize faydasının olacağını düşünmek acizlikten öte değildir. Kişisel hesaplar ve egolar ile hareket edilmesi kabul edilemez bir durumdur. İYİ Partinin bütün gönüllülerinin, emek verenlerinin olduğuna inandım her zaman. Bu partiye emeği büyük olan yol arkadaşlarımızın kongre sürecinde böyle bir adımın atılması demokrasiyi savunan bir yönetimin kongre sürecinde adil ve eşit bir ortamı sağlayamadığının da bir göstergesidir. Bu nedenle İYİ Parti Antalya İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevimden istifa ediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Diğer ilçelerde de istifalar bekleniyor

Partililer ise “Eski İl Başkanı Ahmet Aydın’ın yerine kayyım atanmasını talep edenler şu anda partiyi yönetiyor. İstemeyenler ise birer ikişer lağvediliyor. Parti Antalya dışından yönetilmek isteniyor. Mevcut Elazığlı İl Başkanı atamayla geldi ve Antalya’yı dışarıdan yönetmek istiyor. Buna karşı çıkanlar direniyor, ya istifa ediyor ya da görevden alınıyor” dedi. Öte yandan öğleden sonra Antalya merkez ilçelerde, Kumluca, Elmalı, Manavgat Belediye Meclis Üyeleri ile bu ilçelerin yönetim kurulu üyelerinden çok sayıda ismin istifa edeceği öğrenildi. Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut’un görevden alınması sonrası, Bulut’un arkasına aldığı Yörüklerden dolayı da partide Kepez ilçe teşkilatında bine yakın sayıda üye istifası olacağı konuşuluyor. Diğer ilçelerde de istifaların yaşanması bekleniyor.

 

Yeni isimler atandı

Kumluca’da yaşanan krizin ardından Ankara’ya giden Teşkilatlardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Neşe Toker’in Ankara dönüşü ayağının tozu ile kararlara ön ayak olduğu da gelen iddialar arasında. İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Temizer başkanlığında toplanan İl Divan Toplantısı sonrasında görevden alınan Gönenç ve Bulut'un yerlerine de yeni isimler görevlendirildi. Muratpaşa İlçe Başkanlığına Semih Tayfur, Kepez İlçe Başkanlığına ise eski CHP’li Şükriye Karaben getirildi.


Haber okunma sayısı: 350Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA