• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Aksu’da ittifak kaosu

-aksuda-ittifak-kaosu

Yerel seçimlerde Antalya’nın Aksu ilçesinde cumhur ve millet ittifakı kurulacağı, her ittifakta MHP ve İYİ Parti’den birer ismin aday yapılacağı iddiası siyasi kulisleri kasıp kavuruyor
02 Aralık 2018 Pazar 16:20

 Aksu’da ittifak kaosu

 

Yerel seçimlerde Antalya’nın Aksu ilçesinde cumhur ve millet ittifakı kurulacağı, her ittifakta MHP ve İYİ Parti’den birer ismin aday yapılacağı iddiası siyasi kulisleri kasıp kavuruyor

 

HABER: Şükrü AĞIRMANİttifak iddiası

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaklaşan yerel seçimlere ilişkin hafta sonu Antalya’da bir otelde partililer ile toplantı yaptı. Bahçeli’nin toplantıda ‘nerede millet ittifakı kurulursa orada cumhur ittifakı kurulacağına’ dair sözleri sonrası kulisler hareketlendi. Çünkü iki ittifak da güçlü oldukları yerlerde sadece bir ismi aday çıkartacak.

 

Kulisler karışık

Haliyle Aksu’da da bu ittifakların oluşturulacağı kulislerde dillendirilmeye başlandı.  İttifak iddiaları sonrası ilçede aday adayları arasında bir hareketlilik yaşanıyor. Çünkü iddiaya göre Aksu’da millet ittifakı CHP’den, cumhur ittifakı ise MHP’den aday çıkartacak. Haliyle ittifak üyesi partilerin aday adayları hüsrana uğrayabilir.

 

Kara ismi ön planda

Aksu’da MHP İlçe Başkanı, ulaşım esnafı ve çiftçi Kemal Kara’nın ismi aday olarak ön planda. AK Parti’de ise ilçe başkanı Durmuş Kaan Şahin, Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, iş insanı Emin Bal, mevcut belediye başkanı Eczacı Halil Şahin gibi bir çok isim aday adayı olarak dillendiriliyor. Eğer cumhur ittifakı MHP çatısı altında aday çıkartırsa Kemal Kara’nın adaylığı kesin gibi görünüyor. Kulislerdeki bilgi de bu yönde.

 

Pazarlık iddiası

İYİ Parti’de Eczacı Ramazan Özen’in ismi aday olarak geçiyor. CHP’de ise eski belediye başkanı da olan; AK Parti, CHP, MHP, BBP ve bir dönem de bağımsız olarak siyaset yapan İsa Yıldırım için bastırılıyor. Ancak Cemali Coşkun ismi de CHP’den aday adayı olarak başvuru yaptı.  Millet ittifakının İYİ Parti çatısı altında aday çıkarması durumunda, şu anda annesinin tedavisiyle ilgilenen eski başkan İsa Yıldırım’ın aday gösterilememesi gündeme gelecek. İYİ Parti’nin Aksu’yu ısrarla istediği kulislerde dillendiriliyor. İttifaklar bu şekilde gerçekleşirse Aksu’da İYİ Parti ve MHP yerel seçimlerde yarışmış olacak. Benzer durumun Serik’te de yaşanabileceği öne sürülüyor. Kulislerde İYİ Parti’nin CHP’ye ‘Size Büyükşehir ve 17 ilçede destek verelim, bize Büyükşehir’den meclis üyeliği, Aksu ve Serik’i verin’ dediği, bu konuda pazarlıkların gündeme geldiği ileri sürülüyor.

 

Yıldırım nede dedi:

Konuyla ilgili görüştüğümüz İsa Yıldırım bir çok yolsuzluk iddiasında bulunduğu açıklamasında özetle “Seçimi kazanmaya en yakın kişi benim. Partiler arasında, tepedeki isimler birbiriyle ittifak konusunda görüşüyor. Aksu’da ittifak da çatı da siyasetin dengesi de İsa Yıldırım’dır. Ben CHP’den aday olmak için gelmedim; hepimizin geleceği tehlikede olduğu için aday oldum. Aday gösterilmezsem bir kenara çekilirim ve çiftçilik yaparım. CHP’de olmaya devam ederim. Oyumu CHP’ye veririm, çiftçiliğe devam ederim. Aksu’yu ya ben yönetirim ya da yönetecek kişiye oy veririm” dedi. Millet ittifakının CHP çatısı altında kurulması gerektiğini belirtti.

 

Kara nede dedi:

MHP İlçe Başkanıyken Aksu Belediye Başkan Aday Adayı olarak ismi geçen Mehmet Kara ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaklaşan yerel seçimlere ilişkin hafta sonu Antalya’da bir otelde yaptığı toplantıda nerede millet ittifakı kurulursa orada cumhur ittifakı kurulacağına dair sözlerini hatırlattı. Parti yönetiminin ittifak görüşmelerinin devam ettiğini, son kararı haliyle parti yönetiminin vereceğini anlattı. “İsa Yıldırım beni çok sever. Aday olmam durumunda eminim o da benim yanımda olacaktır” dedi.

 

Son yerel seçimde ne olmuştu:

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Halil Şahin AK Parti’den aday olarak 12 bin 50 oy ile başkan seçilmiş, o dönem MHP’den aday olan şimdinin İYİ Parti adayı Ramazan Özen 10 bin 718, BBP’den aday olan eski başkan İsa Yıldırım 8 bin 43, CHP adayı Cengiz Aldemir 6 bin 553, HDP adayı İhsan Nergiz 1259, DP Adayı Hüseyin Çiçek 1151, DYP Adayı Alaattin Yıldırım 226, SP adayı Yusuf Hatip 221, BTP adayı Fatih Armağan 213, MP adayı Yasin Yılmaz 76, DSP adayı Demet Daşik ise 53 oy almıştı.

 

Son genel seçimde ne olmuştu:

2018 genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde Aksu’da 48 bin 961 seçmenden yüzde 84.4’ü seçime katılmıştı. Başkanlık seçiminde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 48.4 ile 20 bin 21 oy alırken CHP adayı Muharrem İnce 11 bin 114, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 7 bin 753, HDP’nin tutuklu eski genel başkanı Selahattin Demirtaş 2 bin 215, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu 173, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğru Perinçek ise 66 oy almıştı. Milletvekili seçimlerinde ise AK Parti ve MHP’den oluşan cumhur ittifakı 20 bin 960 oy alırken İYİ Parti-CHP ve SP’den oluşan millet ittifakı 17 bin 186, HDP ise 2 bin 801 oy almıştı.


Haber okunma sayısı: 498Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ