• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Yıl dönümüne 2 gün kala karar

yil-donumune-2-gun-kala-karar

Mahkeme, Antalya’da 5 polisimizin vefat ettiği helikopter kazasının 14’üncü yıl dönümüne 2 gün kala kararını verdi
22 Temmuz 2020 Çarşamba 09:15

HABER: Şükrü AĞIRMAN
Tören yapıldı
Antalya’da 19 Temmuz 2006 yılındaki helikopter kazasında şehit düşen 5 polis için yıl dönümünde anma töreni düzenlendi. Tören; kazada şehit düşen Pilot Emniyet Amiri Hakan Kaya, Emniyet Amiri Ramazan Can, Başkomiser Kudret Çalık, Komiser Adem Vurucu ve Polis Memuru Osman Karadağ için helikopterin düştüğü eski Antalya stadı yanındaki alanda yer alan anıtta gerçekleştirildi. Törene Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, emniyet müdür yardımcıları, şube müdürleri ile şehitlerin yakınları katıldı. İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun ardından şehitlerin özgeçmişlerinin okunduğu törende Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan'ın konuşmasının ardından anıta karanfil bıraktı. Törenden 2 gün önce ise kazayla ilgili davalardan birinde daha bir karar verildi. Gerekçeli karar yakın zamanda açıklanacak.

Çok sayıda dava açıldı
Bilindiği gibi Antalya'da düşen helikopterde şehit olan 5 polisin yakınları; helikopterin düşmesinde bilirkişi raporlarına göre kusurlu oldukları belirtilen ABD’li 4 teknik personel hakkında açılan ceza davasının bir an önce sonuçlanıp adaletin yerini bulmasını istiyordu. Kazayla ilgili çok sayıda dava açılmıştı. Şehit yakınları ise bu süreçte ‘kusursuz sorumluluk’ ilkesine göre müracaatlarını yaparak devletten bir kısım ödemeler almıştı. İçişleri Bakanlığı da şehit yakınlarına ödediği bu tazminatları sorumlu firma ve kişilere rücu ettirmişti. Şehit Pilot Emniyet Amiri Hakan Kaya’nın kardeşleri Dilay Şimşek, Nihal Aydın ve babası Mehmet Kaya da 2011 yılında Antalya 1.Asliye Hukuk Mahkemesinde açtıkları davada helikopteri üreten, bakımını yapan, satan ve satan firmayı satın alan firma olmak üzere çok sayıda firmaya dava açmıştı.

Tazminat istediler
Davacılar dilekçelerinde özetle; Emniyet Genel Müdürlüğünde pilot emniyet amiri olarak görev yapan Hakan Kaya’nın 19 Temmuz 2006’da kontrol ve gözetleme görevi ifa etmek amacıyla içinde bulunduğu Emniyet Genel Müdürlüğüne ait EM 0063 kuyruk numaralı helikopterde meydana gelen arıza sebebiyle kaza kırıma uğraması sonucu şehit olduğunu, meydana gelen kazada şehit Hakan Kaya’nın hiç bir kusuru olmadığını, tüm kusurun satıcı ve imalatçı firmalarda bulunduğunu, düşen helikopterde yapılan incelemede yakıt kontrol ünitesinde olmaması gereken bir madde tespit edildiğini, kazaya helikopterin üretimi sırasında yakıt kontrol ünitesine giren küçük parçanın sebep olduğundan üretici firmasının, helikopter daha önce arızalanmasına rağmen yeterli kontrol yapılmadığından Goodrich Engine Control System firmasının, sözleşmeye aykırı olarak ayıplı mal satan MD Helicopters Inc firmasının ve bu firmayı satın alan The Boeing Company firmasının sorumluluğu bulunduğunu, bu nedenle 155 bin lira manevi tazminat ile fazlaya ilişkin haklar saklı kalmak kaydıyla 3 bin lira maddi tazminata karar verilmesi gerektiğini iddia, talep ve dava etmişti. Karara bağlandı Dava açıldıktan kısa süre sonra üretici firma; şehit yakınlarına ödeme yaparak ibraname imzalandı, bu davadan düştü. Diğer davalı firmalar yönünden ise dava bugüne değin devam etti. Davanın açıldığı 2011 yılından bu yana tam 9 yıl geçti. Çeşitli bilirkişi raporları sonrası Antalya 1.Asliye Hukuk Mahkemesi; 5 polisimizin vefat ettiği helikopter kazasının 14’üncü yıl dönümüne 2 gün kala kararını verdi. 17 Temmuz 2020 günü yapılan 29’uncu celseye davalı Boeing ve Goodrich vekilleri olan avukatlar geldi. Davalı firmalar MD Helicopters, Boeing ve Goodrich vekilleri; davanın reddine karar verilmesi istedi. Mahkeme; davacı vekilinin, mazeret dilekçesinde ekinde herhangi bir mahkeme duruşma dosya zaptı gönderilmediğini, bir önceki celse duruşma gününün usulüne uygun tebliğ edildiğini vurgulayarak davayı sürüncemede bırakmak amacıyla mazeret gönderildiği kanaatiyle mazeret talebinin reddine karar verdi.

Tazminat talepleri bu kez reddedildi
Davanın; davalı Boeing firması yönüyle taraf sıfatı yokluğu nedeniyle usulden reddine, maddi tazminat talepleri yönüyle Boeing Company dışında kalan diğer davalılar yönünden davanın reddine, manevi tazminat talepleri yönüyle Boeing Company dışında kalan diğer davalılar yönünden davanın reddine karar verildi. Gerekçeli kararın taraflara tebliğinden itibaren yasal süre içerisinde taraflar Antalya Bölge Adliye Mahkemesinde istinaf yoluna başvurabilecek. Bu kararla; diğer şehit yakınları gibi kendilerine bakanlıktan ve üretici firmadan olay sonrası ödemeler yapılan Hakan Kaya’nın yakınlarının, sorumlu tuttukları diğer firmalardan maddi tazminat istemleri reddedilmiş oldu.


Haber okunma sayısı: 56Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA