• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Ulaşımda HES dönemi başladı

ulasimda-hes-donemi-basladi

Ölümcül koronavirüsten korunmak için yeni önlemler bugünden itibaren devrede. Antalya’da toplu taşımada HES kodu ile binişler başladı. ‘hes.antalyakart.com.tr’ adresinden işlemler yapılabilecek
13 Kasım 2020 Cuma 21:03

Sistem; karantinada veya izolasyonda olması gerekenleri anında polise bildirecek

 

Ulaşımda HES

dönemi başladı 

Ölümcül koronavirüsten korunmak için yeni önlemler bugünden itibaren devrede. Antalya’da toplu taşımada HES kodu ile binişler başladı. ‘hes.antalyakart.com.tr’ adresinden işlemler yapılabilecek

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

HES yoksa ulaşım hizmeti yok

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı; ölümcül pandemi koronavirüsün (Covid-19) yayılmasını önlemek için entegrasyon çalışmalarını tamamladı. HES (Hayat Eve Sığar) kodu olmayanlar veya HES kodunda koronavirüs pozitif olan izolasyondaki kişiler ya da karantinada olması gerekenler; bugünden itibaren kartın kullanıldığı tramvay, raylı sistem, otobüs, minibüs, tekne gibi toplu ulaşım araçları ile teleferik ve benzeri hizmetlerden faydalanamayacak.

 

Karta entegre edildi

Toplu taşımada para yerine kullanılan Antalyakart, genelgeler doğrultusunda Sağlık Bakanlığı ile entegre hale getirildi. HES kodlu binişler için çalışmalar bitti. ‘hes.antalyakart.com.tr’ adresinden işlemler yapılabilecek.  Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, karantinada bulunması gereken vatandaş böylece tespit edilecek. Sağlık Bakanlığı tarafından ölümcül salgın dönemi için hazırlanan HES kodu uygulaması Antalya’da toplu taşıma hizmetinde kullanılan Antalyakart’a tamamen entegre olduktan sonra karta tanımlı HES’i olmayanlar, hizmet alamayacak.

 

Yoğun tempoyla çalışıldı

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 29 Eylül 2020 tarih ve 15993 sayılı Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Sorgulaması konulu genelgesinin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı harekete geçmişti. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve Antalyakart sistemini yöneten belediye şirketi Antalya Ulaşım A.Ş. bu konuda yoğun bir şekilde çalışmıştı.

 

Polise anında bildirim

Yeni sistemde HES kodunu Antalyakart ile eşleştirmeyen kart sahipleri ve koronavirüs hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan riskli vatandaşa ait Antalyakartlar; izolasyon süresi boyunca ulaşım araçlarında geçersiz olacak. Covid-19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle izolasyonda olması gerektiği kendisine bildirilmesine rağmen şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri, gerekli idari yaptırımların uygulanması için İçişleri Bakanlığına emniyet üzerinden otomatikman bildirilecek. Cezai müeyyideler uygulanacak. Sistem, karantinada olması gereken temaslı şüpheliyi ya da izolasyonda olması gereken hastalık taşıyan virüslüyü anında polise bildirecek. Dijital bir filyasyon sistemi uygulanmış olacak.

 

Nasıl yapılacak

Antalyakart ve HES Kodu tanımlama işlemi yalnızca hes.antalyakart.com.tr internet sitesi üzerinden yapılacak. Bulaş riskinin engellenmesi ve yoğunluk olmaması için işlemler kart merkezlerinde yapılmayacak. Koronavirüs tanısı konulmayan ve temaslı olmayan ancak bugüne kadar HES kodu almamış vatandaş; toplu taşıma araçlarını kullanmak istediğinde öncelikle HES kodu alacak. Akıllı telefonları olan vatandaş, HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasını telefonlarına indirerek, uygulama aracılığıyla HES kodu alabilecek. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu İşlemleri bölümüne girilecek. HES Kodu Oluştur butonuna tıklanarak kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturulacak. Kısa mesajla HES kodu almak isteyen vatandaşların HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini gün sayısı olarak yazmaları ve 2023’e kısa mesaj atmaları halinde HES Kodları telefonlarına kısa mesaj olarak iletilecek. E-Devlet üzerinden ise HES Kodu Üretme ve Listeleme bölümüne girerek kimin adına üretileceği seçilir ve devam et butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilerek kod oluşturulacak.

 

2 ayrı genelge

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Sorgulaması ve Konaklama Tesislerinde HES Kodu Zorunluluğu konulu iki ayrı genelge göndermişti. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, şehir içi toplu ulaşım araçlarında, kişiselleştirilmiş akıllı seyahat kartı kullanılan şehirler ile ülke genelindeki kamu, özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildiği vurgulanmıştı.

 

Genelgede neler var

29 Eylül tarihli genelge neler getiriyor: Şehir İçi Toplu Ulaşımda Hes Kodu Sorgulama Genelgesi kapsamında; şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına entegre olacak. Entegrasyon ile Covid­19 tanılı ya da temaslısı olanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak. Covid­19 tanılı ya da temaslısı olan ve izolasyonda olması gerektiği halde toplu ulaşım aracı kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak. Konaklama Tesislerinde Hes Kodu Zorunluluğu genelgesi kapsamında da kamu ve özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi. HES kodu sorgulaması, müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak ve sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan (tanılı ya da temaslı olmayan) kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek. Sorgulamalarda Covid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşteriler, “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulaması gereği oluşturulan “misafir izolasyon odalarına” yerleştirilecek. HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerinin konaklamasına izin veren tesisler 10 gün süre ile faaliyetten men edilecek. Misafir izolasyon odalarının sayıca yetersiz kaldığı durumlarda ise Vali/Kaymakamlarca gerekli tedbirler alınacak.

  


Haber okunma sayısı: 211Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA