• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Turistlerin gözlerinin önünde silahlı çatışma

turistlerin-gozlerinin--onunde-silahli-catisma

Çevresinde 30 kadar, hemen önünde ise 2 bin yataklı bir otelin yer aldığı turistik pazar yerinde yine silahlar konuştu. Tescilli kaçak Orion Bazaar’da turistler silahlı çatışmayı birebir canlı izledi
10 Ekim 2019 Perşembe 18:20

 Milyonların döndüğü turistik pazar yerinde turistlerin canlı canlı silahlı çatışma izledi!

 

Turistlerin gözlerinin

önünde silahlı çatışma

 Çevresinde 30 kadar, hemen önünde ise 2 bin yataklı bir otelin yer aldığı turistik pazar yerinde yine silahlar konuştu. Tescilli kaçak Orion Bazaar’da turistler silahlı çatışmayı birebir canlı izledi

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Polis havaya ateş açtı iddiası

Akdeniz Manşet gazetesinin son olarak 10 Haziran 2019 günü “Devlet nerede” başlığıyla duyurduğu Antalya Aksu’daki Orion Çarşı ve Pazar Yerinde (Orion Bazaar) yine silahlar konuştu. Aksu’da turistik Kundu-Kemerağzı bölgesinde 9 dönüm alan üzerinde kaçak olan Orion Çarşı Pazar Yerinde silahlar bir türlü susmak bilmiyor. 7 Ekim akşamı yaşanan silahlı çatışmanın AK Parti Kemer İlçe Belediyesi eski Meclis Üyesi Yunus Nergiz’in dükkanında tartaklanması sonrası başladığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre polis olayları yatıştıramayınca havaya ateş etmek zorunda kaldı.

 

Kaçak pazar yeri

Bölgedeki 30 kadar otelde konaklayan turistler olayı camlardan izlerken, Orion Bazaar’ın hemen yanındaki Delphin İmperial Lara müşterileri silahlı çatışmaya birebir tanık oldu. Bazı turistler kaldırımdan olayları izledi. Daha önce de silahların konuştuğu, kan dökülen, kaçak durumdaki çarşı ve pazarı; mahkemenin verdiği karara rağmen hâlâ yerinden kımıldatabilen yok! Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) dedektifleri 26 Eylül günü kapalı pazar yerine operasyon yapmıştı.

 

Savcılık soruşturması sürüyor

Dedektifler, bir şikayet üzerine turistik pazar binasının sahipleri sahibi Süleyman Vural Varol ve kardeşi Kenan Varol gözaltına almış, ofislerde arama yaparak bir çok evrağa da el koymuştu. Varol kardeşler ise bu gelişme sonrası denetimli serbestlik kararıyla bırakılmıştı. 2019 Ekim ayının ilk günlerinde de operasyon sonrası, Aksu Belediyesi’nin bazı bürokratları polis tarafından gözaltına alınmış, bir kısmının da Cumhuriyet Savcılığına ifade vermeye çağrıldığı öğrenilmişti.

 

9 dönümlük işgal

Pazar yerinde bulunan 216 kaçak iş yerine, işyeri açma ruhsatı verilerek görevi kötüye kullanma iddiasından dolayı, ilçenin mülki amiri olan Aksu Kaymakamı soruşturma açılması izni vermişti. 6 dönümlük okul alanının boş durduğu gerekçesiyle yıllık 825 bin lira karşılığı kiraya verilmesi sonrası yaşanan devasa sorun halen çözülebilmiş değil. Araziyi alan şahıs şu anda 9 dönümlük alanı işgal ediyor.

 

Milyonlarca lira rantın kavgası

Üzerinde 216 dükkan yer alan Orion Bazaar’da dükkanların en küçüğünün kirası aylık 5 bin Euro. Kiralar dükkanın durumuna göre 30 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor. Ayrıca her dükkandan aylık 400 lira aidat alınıyor. Sadece aidatlardan elde edilen gelir yıllık 1 milyon lirayı aşıyor. Aksu Belediyesine ödenen yıllık 825 bin liralık kira sadece aidatlardan çıkarılıyor. Dükkanların kirasından elde edilen gelir ise yaklaşık 15 milyon lira dolayında.

 

Gazeteci de nasibini aldı

Turistik pazar alanı ve çarşı olarak peşkeş çekilen alan ile ilgili 2017’de 50 kişi arasında silahlar konuşmuş, 2 kişi vurulmuş, kaçak pazar skandalını gündeme taşıyan Ergin Çevik isimli gazeteci de 21 Mayıs 2019 günü üç kişinin saldırısına uğramıştı. Aksu ilçesinde belediye meclis kararıyla turistik Kundu-Kemerağzı’nda kurulan Orion Çarşı ve Pazar Yeri (Bazaar) ile ilgili hukuk sürecini, Avukatı Murat Erdoğan ile birlikte Aksu Belediye Meclis üyesi Mustafa Poyraz sürdürüyor.

 

Danıştay kararı var

Bu alanla ilgili belediyenin Süleyman Vural Varol ile yaptığı kiralama ihalesi ve ihalenin dayanağı olan encümen kararı Antalya 2.İdare Mahkemesinde iptal edildi. Orion Bazaar’ın sahibi Varol da Danıştay’a temyiz başvurusu yaptı. Danıştay 13 Dairesi ise 11 Aralık 2017’de temyiz başvurusunun yerinde olmadığına karar vererek Antalya 2. İdare Mahkemesinin iptal kararını ‘karar düzeltme yolunu kapatarak’ onayladı. Danıştay’ın kararı kesinleşti, pazarın kaçak oluşu tescillendi

 

Neden tahliye başlatılmıyor

Karar sonrası gecikmeli de olsa belediye, 2018 yılı sonlarında yüklenici firmayla olan sözleşmeyi tek taraflı feshetti ve tahliye istedi. Feshetti ama sözleşmede 6 dönüm olan alan yerine 3 yıldır yaklaşık 9 dönümlük alan halen işgal altında. Pazar ise aylardır kaçak durumda ve yıkılması gerekiyor. Tahliye kararını tebliğ eden Aksu Belediyesi, kaçak ve işgalci durumdaki pazarda tahliye işlemlerini bir türlü başlatmıyor, işgal tazminatı almıyor. Bunun sebebi ise bilinmiyor zira başkan açıklama yapmıyor.

 

Tüm bunlara rağmen…

Silahlı çatışmalara, dökülen kanlara, pazarın kaçak olmasına, mahkeme kararıyla ihalenin iptal edilmesine, KOM Şube dedektiflerince yapılan polis operasyonuna, belediyede gözaltına alınan, emniyete ifadeye götürülen isimlere, savcılık ifadeye çağırdığı isimlere, mülki amirin verdiği soruşturma iznine, belediyenin tahliye emrini tebliğ etmesine rağmen turizm bölgesindeki pazar halen yerinde duruyor ve hâlâ turistlerin gözü önünde silahlar konuşuyor.

 

Pazar yeri değil aslında okul alanı

Her yıl yaklaşık olarak 15-20 milyon lira kira toplanan pazarda korkunç bir rant yer alan pazar yeri Turizm Bakanlığının imar planları doğrultusunda okul alanı olarak resmiyet kazanmıştı. Yani pazar yeri aslında bir okul alanı. Peşkeş iddiaları almış başını gidiyor. 80 bin nüfuslu Aksu’da belediye yönetimi ve alanı işgal edenler hakkında suç duyurusunda bulunulmuş ve İçişleri Bakanlığına başvururda da bulunulmuştu.

 

Şahin Başkan neden susuyor

Aksu ilçesindeki yerel gazetelerde ve internet sitelerinde ise Orion Bazaar’ın mahkeme kararına rağmen kaçak olarak faaliyetini sürdürdüğünü, hiçbir gücün de buna engel olamadığı yazılıyor. Pazar yerinde gerginlik halen artarak devam ediyor. Pazar yeri esnafı ise turistler gibi tedirgin. Esnaf, turistik pazarda dövmeli silahlı kişilerin kol gezdiği, esnaf ve çevreye korku saldığı iddiasında ısrar ediyor. Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin ise konuyla ilgili sessizliğini koruyor.


Haber okunma sayısı: 172Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ