• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Tahliye skandalı

tahliye-skandali

6 işletme ve 3 katlı yeraltı otoparkı olan alanda kiracı 3 milyon lira kirayı ödemeyince tahliye edildi. Belediye, alt kiracıya tahliye davası açtı. Belediye şirketi ise dava sürerken aynı yeri davalık alt kiracıya yeniden kiraladı! “ASMEK’e kiralanacak” yazısıyla sözleşmesi feshedilen alanın ENSAR Vakfına kiralandığı ortaya çıktı
01 Ağustos 2019 Perşembe 11:23

 

Tahliye skandalı

 

6 işletme ve 3 katlı yeraltı otoparkı olan alanda kiracı 3 milyon lira kirayı ödemeyince tahliye edildi. Belediye, alt kiracıya tahliye davası açtı. Belediye şirketi ise dava sürerken aynı yeri davalık alt kiracıya yeniden kiraladı! “ASMEK’e kiralanacak” yazısıyla sözleşmesi feshedilen alanın ENSAR Vakfına kiralandığı ortaya çıktı 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Down sendromlu çocuklar çalışıyordu

İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı; Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Yüksekalan Mahallesi 13168 ada 2 parselde bulunuyor. 4 bin metrekareden büyük alan, CHP’li Mustafa Akaydın’ın 2009-2014 arasında yaptığı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, Kasım 2013’te ihale edildi. İçinde 3 katlı yeraltı otoparkı ve üstünde 6 işletmenin bulunduğu yaşam alanını 3 Aralık 2013’te 5 yıllığına 7 milyon liraya Sunflower Turizm İşl. ve Tic. Ltd firması kiraladı. Firma, kiranın ilk bölümü olan 4 milyon lirayı ihaleyi kazanınca belediyeye peşin ödedi. Akaydın döneminde kiralarını tıkır tıkır ödeyen firma iddiaya göre 2014’te belediye yönetimi el değiştirdikten sonra hiç kira ödememeye başladı. Bu arada Sunflower firması otoparkı işletmeye devam ederken, üst yapıdaki 6 adet kafe işletmesini 2 Eylül 2016-2 Aralık 2018 tarihleri arasında işletilmek üzere Cesem İnşaat sahibi iş insanı Bekir Çakal’a kiraladı. Çakal burada Musiki Park isimli bir işletme açtı, 30 kadar down sendromlu çocuk çalıştırarak onlara gelir sağladı, kültür ve sanat faaliyetlerine imza attı. Sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdi.

 

Firmaya tahliye 

28 Aralık 2017’de belediye yönetimi, sözleşmeye konu ikinci 30 aylık dilime ait kiraları ödemediği gerekçesiyle, alandaki kiracısı olan Sunflower firmasına tahliye emri gönderdi. Firma iddiaya göre belediyeye yaklaşık 3 milyon liralık kira borcu takınca aynı tarihte tahliye edildi. Sözleşme gereği belediye tarafından, Sunflower firmasının alt kiracısı Bekir Çakal’a ait Cesem firmasına da tahliye emri gönderildi. Kaymakamlığa yazı yazılarak bu firmanın tahliye edilmesi istendi. Çakal buna karşı 21 Şubat 2018’de Antalya 4. İdare Mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı aldı. Sözleşmesinin 2 Aralık 2018’e kadar sürdüğünü açıkladı. Belediye ve kaymakamlığın tahliye işlemine karşı da yürütmenin iptalini istedi, belediye ve kaymakamlığa karşı dava açtı. Dava devam ederken, Sunflower firmasının tahliye edilmesinden dolayı, alanda yaşanan boşluk üzerine belediye meclisinde bir karar alındı.

 

Yeni şirket AHB Antalya Hayvancılık

6 işletme ve 3 katlı yeraltı otoparkı; meclis kararıyla 22 Mart 2018’de belediye bünyesinde kurulan AHB Antalya Hayvancılık Ticaret Anonim Şirketine kiralandı. Şirketin başına dönemin Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Birol Ekici getirildi. Belediye şirketi AHB Antalya Hayvancılık, 28 Aralık 2017’deki tahliyeden beri “kimin işlettiği öğrenilemeyen” atıl durumdaki otoparkı Mart 2018’den itibaren hemen işletmeye başladı. Görgü tanıkları ise boşluğun yaşandığı tarihte otoparkı işleten konuyla ilgisiz bir isim verdi ancak bu da teyit edilemedi.

 

Aynı firmaya kiralandı

Bu sırada Cesem firmasının tahliyesi için belediyeyle arasında süren dava da devam ediyordu. Belediye, firmanın tahliyesi için bir yandan davaya taraf olurken belediye şirketi tarafından da üst yaşam alanındaki 6 kafe işletmesi; bölgede belediyenin eski kiracısı olan Sunflower firmasının alt kiracısı, davanın tarafı da olan, belediye tarafından tahliye edilmek istenen Cesem firması ve Bekir Çakal’a 1 Mayıs 2018’de aylık KDV dahil 9 bin 512 liraya 35 aylığına kiralandı. Bekir Çakal, belediyeyle tahliye davası devam ederken 1 Mayıs 2018 tarihi itibariyle yine belediye şirketi AHB Antalya Hayvancılık A.Ş. firmasının da kiracısı oldu. Böylece Çakal, 6 işletmede yasak olmasına rağmen kendi ve eşinin iddiasına göre süzme saat de kullanılan yaşam alanında; 6 kafeyi aylık 9 bin 512 liraya işletmeye devam etti.

 

Mahkemelik firmayla sözleşme

Tahliye davası devam ettiği sırada davanın tarafı olan, tahliye edilmek istenen kişiye aynı yerin “yeniden kiralanmasının sebebi” ise öğrenilemedi. Ancak tam da bu sırada Cesem firması ve Bekir Çakal, tahliyenin iptali için belediye ve kaymakamlığa karşı açtığı davada hüsrana uğradı. 18 Mayıs 2018 günü verilen kararda, Cesem firması ve yetkilisi Bekir Çakal tarafından istenen yürütmenin durdurulmasının iptali talebi reddedildi. Firmanın tahliye edilmesi için hazırlıklar başladı. Belediye yönetimi bundan haberdarken, belediye genel sekreteri ile belediye şirketinin yönetim kurulu başkanı da aynı isimken; belediye şirketi ile firma arasındaki 1 Mayıs 2018 tarihli kontrat ise işlemeye devam etti. Aynı tarihlerde Bekir Çakal, Cesem firması olarak İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanını işletirken bir cezasının infazından dolayı cezaevine girdi. Eşi Tülay Çakal vasisi oldu.

 

Skandallar zinciri

Bu sırada Mayıs ve Haziran aylarının kirası ödenmediği, sözleşmeye konu peşin ödenecek 25 binlik bedel yatırılmadığı ve yer teslimi yapılamadığı iddiasıyla, belediye şirketi AHB Antalya Hayvancılık firmasının 26 Haziran 2018 tarihindeki yönetim kurulu toplantısında; Cesem firması ve sahibi Bekir Çakal ile AHB Antalya Hayvancılık arasındaki akdedilen sözleşme tek taraflı feshedildi. Yürütmenin durdurulması talebi reddedilen firma sahibi ikinci kez hüsrana uğradı. Tüm bunlardan bihaber olduğu düşünülen Muratpaşa Kaymakamlığı ise 18 Mayıs 2018 tarihli yürütmenin durdurulmasının iptaline ilişkin mahkeme kararına dayanarak, sözleşmenin belediye şirketince feshinden 3 gün sonra yani 29 Haziran günü İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanına gelerek firmayı mahkeme kararına dayanarak tahliye etmek istedi. Firmanın o dönemde müdürü olan bir şahıs, belediye şirketi ile 1 Mayıs 2018 tarihinde yapılan, ancak iptal edilen ve henüz fesih tebligatı kendilerine yapılmayan sözleşmeyi sununca kaymakamlık yetkililerince tahliye işlemi yapılamadı. Kaymakamlık belediyeye yazı yazarak yeni sözleşme yapıldığı için tahliye yapılamadığını, yeni sözleşmenin iptali sonrasında tahliye yapılabileceğini bildirdi!

 

Yine tahliye emri

Haziran ayı biter bitmez tahliye süreci daha da hızlandı. Belediye emlak istimlak biriminin yönetimi, 3 katlı yer altı otoparkı ve 6 üst işletmeden oluşan alanın belediye tarafından ASMEK’ler için kullanılacağını gerekçe göstererek ve sözleşmesinin ilgili tahliye maddelerine dayanarak, belediye şirketi AHB Antalya Hayvancılık ile arasındaki sözleşmesini belediye adına 5 Temmuz günü tek taraflı olarak feshetti. Belediye birimi, belediyeye ait firmadan; 6 adet kafe ve 3 katlı yer altı otoparkının belediyeye tesliminin ivedilikle yapılmasını istedi. 26 Haziran’daki yönetim kurulu kararıyla firmayla arasındaki sözleşmeyi fesheden AHB Antalya Hayvancılık A.Ş. yetkilisi olarak Genel Sekreter Birol Ekici de belediyeden bağımsız şekilde aynı gün yani 5 Temmuz’da Cesem firmasına, “edimlerini yerine getirmediği gerekçesiyle” sözleşmeyi feshettiğine dair tahliye emri gönderdi. Birkaç gün sonra da bu kez belediye Cesem firmasına; üst alanda 6 kafede belediyenin ASMEK kurslarının açılacağı gerekçesiyle sözleşmenin tümden feshedildiğini anlatan bir tahliye emri gönderdi. Cesem firması ise bu tahliye emirlerine karşı yeniden dava açtı.

 

Otoparkı belediye firması çalıştırdı

Hemen ardından belediye yönetimi tarafından 6 kafenin ve otoparkın ASMEK için kullanılmasıyla ilgili karar alındı. Ancak burası asla ASMEK’e sergi için teslim edilmedi. Belediye şirketi ise iddiaya göre otoparkı işletmeye devam etti. Bunun üzerine 10 Ağustos 2018 tarihli belediye meclisinde alandaki 3 katlı yer altı otoparkı işletmesi, aylık 225 bin artı KDV artı yüzde 1 hazine payı ödenmesi şartıyla belediye şirketi AHB Antalya Hayvancılık şirketine yeniden kiralandı. Çakal direndi. 31 Ağustos 2018 günü tekrar tahliyeye gidildiğinde bu kez de yeni bir yürütmeyi durdurma kararı alındı. Aynı tarihlerde, yazıyla ASMEK’e kiralanacağı belirtilen alanın bir süre sonra ENSAR Vakfına kiralandığı “üzerinde tarih olmayan” ancak 31 Aralık 2018 tarihinde bir üst yazıyla belediye meclisine gönderildiği öğrenilen bir protokolün varlığıyla ortaya çıktı. Çakal bu belgeyi görünce belediyeye defalarca gitti geldi ancak haklılık iddiasını ve mağduriyetini anlatamadı. Tahliyeye direnince hatta iddia o ki kim olduğu bilinmeyen şahıs ya da şahıslar tarafından Çakal’ın işletmesine ait su saati söküldü, kaçak su kullanıldığı gerekçesiyle hakkında dava açıldı ve şahıs cezaevinde bir başka suçtan hapis yatarken yeniden bir hapis cezası aldı.

 

“ASMEK” denildi ENSAR’a kiralandı

Çakal 31 Ağustos günü yürütmeyi durdurma kararı almıştı ancak itiraz üzerine mahkeme sözleşmedeki maddelere dayanarak bir süre sonra yürütmenin durdurulması talebini reddetti. Bu arada alanın tamamı 19 Kasım 2018 tarihinde kaymakamlık vasıtasıyla tahliye edildi. ‘ASMEK’e kiralanacak’ ve ‘edimlerini yerine getirmedin’ diyerek sözleşmeyi iki kez fesheden AHB şirketinin yetkilisinin ise üstteki 6 işletmeyi 10 yıllığına bedelsiz olarak kullanılmak üzere ENSAR’a kiraladığı hatta 6 kafe işletmesinden birini, belediyenin bir diğer şirketi olan ve AHB firmasının hissedarı olduğu Ekdağ’a da kiraladığı ortaya çıktı. Ekdağ’ın ise burayı daha önce belediyenin başka bir işletmesinde mağdur olan bir esnafa kiraladığı öğrenildi. Çakal ise hukuk mücadelesini bırakmadı. Sökülen su saati için, su saatinin odasında çıktığını öne sürdüğü bir bürokrat ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Yürütmenin iptali davaları ise halen devam ediyor.

 

Medrese de ENSAR’a verilmiş

Kendisiyle cezaevinden telefonla görüştüğümüz iş insanı Bekir Çakal “Bizi mağdur ettiler. Aslında hem otopark için hem de 6 işletme için binlerce lira para ödedim. Paramı vermediler, beni de yerimden ettiler. Ben tazminat peşinde değilim. Yeni belediye yönetiminden böyle bir talebim yok. Mağduriyetimiz giderilsin. Biz orada kültür ve sanat faaliyetleri icra ediyorduk. Down sendromlu çocukları çalıştırıyor, topluma kazandırıyor, onlara bir gelir sağlıyorduk. ASMEK diyerek bizi aldattılar, Ensar Vakfına kiraya verdiler. Hatta bir işletmeyi belediye şirketi, bir başka belediye şirketine kiraya veriyor. Bu süreçte bizi aldatan bir çok kişi oldu. Onlar ile de tek tek hesaplaşacağım. Böyle bir şeyin olacağını nereden bilebilirdim. Keşke genel sekreterin makamına bir avukatla giderek sözleşmedeki her şeyi imzalamadan önce inceleseydim. Ben aynı zamanda Karatay Medresesinde Vakıflar Bölge Müdürlüğünün de kiracısıydım. Karatay Medresesini de bir protokolle Büyükşehir’e verdiler. Büyükşehir Belediyesi, Karatay Medresesini de Ensar Vakfına kiralamış. Belediyeden bazı isimler beni buradan tahliye etmek için hemen her yolu denediler. Tahliye emri üzerine tahliye emri gönderdiler. Davayı kazanıyorum bu kez de ‘ASMEK yapacağız’ diye firmalarıyla olan sözleşmeyi feshediyorlar. Sonra ENSAR’a veriyorlar. Kira ödemedi diyorlar, hapisteyim buna rağmen kiraları ödüyordum” dedi.

 

‘Bu işletmecinin üzerine çok gelindi’

Görgü tanıkları da “Sunflower firması buradan tahliye edilince Cesem firması sahibini de tahliye etmek için dava açtılar. Dava devam ederken şahsı çağırıp tahliye etmek istedikleri yerle ilgili belediye şirketiyle alelacele sözleşme imzalattılar. Bu sözleşme sonrası tahliye davalarının düşürülmesi gerekirken davaya da devam ettiler. Hem dava açılıyor hem de şahısla sözleşme imzalıyorlar bu nasıl iş. Bir yandan belediye tahliye edilmesini istiyor öte yandan belediye şirketi aynı şahısla aynı yerle ilgili kiralama sözleşmesi imzalıyor. Ardından belediye Cesem firmasına karşı olan tahliye davasını kazanıyor. Ardından kendi şirketi AHB ile arasındaki sözleşmesini ‘Buraları ASMEK sergi alanı yapacağız’ diyerek feshediyor. Belediye hem iptal ettiği sözleşmeden dolayı hem de kazandığı davadan dolayı iki nedenle tahliye istiyor. Belediye şirketi AHB ise hem belediyenin kendileriyle olan sözleşmeyi fesih kararı üzerine hem de Cesem firmasının edimlerini yerine getirmediği iddiasıyla sözleşmesini feshediyor. Üstüne üstlük ASMEK yapılacak denilen yerdeki otoparkı yine belediye şirketi işletiyor. 6 kafeden birini ise ASMEK’e değil yine belediye şirketi olan Ekdağ firmasına, bu firmada bir şahsa kiralıyor. Diğer 5 kafe mekansızların mekanı durumunda ve atıl bekliyor. Ayrıca bu esnada ortaya ENSAR Vakfı ile yapılan bir sözleşme çıkıyor. Kimse bu sözleşmeye açıklık getiremiyor. Bu işletmecinin üzerine çok gelindi. Ne güzel down sendromlu çocuklarla güzel projelere imza atıyordu” diye konuştu.


Haber okunma sayısı: 265Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ