• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Sosyal medyada atıp tutanlara kötü haber

sosyal-medyada-atip--tutanlara-kotu-haber

Sosyal medyada kişilik haklarına saldırı, hakaret ve benzeri davranışlarda bulunanlar, paylaşımlarını silseler dahi e-tespit uygulamasıyla yargı önünde hesap verecek
21 Kasım 2020 Cumartesi 21:31

 Sosyal medyada atıp 
tutanlara kötü haber

 

Sosyal medyada kişilik haklarına saldırı, hakaret ve benzeri davranışlarda bulunanlar, paylaşımlarını silseler dahi e-tespit uygulamasıyla yargı önünde hesap verecek

 HABER: Şükrü AĞIRMAN

Yasalardan kaçış yok

Sosyal medya yasası kapsamında gerçekleştirilen düzenleme, TBMM'de kabul edilerek yasalaştı. Yasa 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girdi. İçeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi ile özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi ve benzeri talepler daha kolay ele alınacak. Herkes, kişilik haklarının ihlal edilmesi halinde İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun ilgili maddelerine göre hakkını arayacak. 

 

İspat sorunu bitti

Ancak burada ispat sorunu ortaya çıkıyordu. Sosyal medyada aleyhinize olan bir durumu hukuk önünde ispatlamak sorun yaratıyordu. Oysa ki 4 yıldır bu ispat sorunu aşılabiliyor. Türkiye Noterler Birliği 1 Mart 2016’da elektronik ortamda tespit (e-tespit) uygulamasına geçti. Bugüne değin 10 bin tespit yapıldı. Sosyal medyada hakaret, yanlış ve yanıltıcı paylaşımların silinmesine karşı tespit edilip hukuki delil olarak kayıt altına alan sisteme başvuru her geçen gün artıyor. 

 

Yasal tespit

Noterlik İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yapılması Hakkında Yönetmelik sayesinde noterler, elektronik ortamda tespit uygulamasıyla sosyal medyadaki bir paylaşımı kayıt altına alabiliyor. E-tespit işlemi her türlü veri için, bilgisayar, tablet, cep telefonu ve bunlar gibi her türlü donanım kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Ancak işlemi bilgisayarda yapmak daha kolay. Mağduriyetlerin önüne geçilmesini amaçlayan düzenleme sayesinde, paylaşımların silinerek yok edilmesi önleniyor. Sosyal medyada yaşanan hakaret, kişilik haklarına saldırı gibi mağduriyetlerin yargı sürecine taşınması halinde e-arşive kayıt sayesinde, tespiti gerçekleştirilen veriler yargı sürecinde kullanılabilir hale getiriliyor.


Haber okunma sayısı: 270Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA