• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Nicola Garcia, geçmişinin peşinde

nicola-garcia-gecmisinin-pesinde

Ayten Garcia, kendisini evlât edinerek Nicola Garcia ismini veren ABD’li çifti 30 yıldır arayıp bulamayınca devlet yetkililerinden yardım istedi
04 Eylül 2020 Cuma 11:59

Nicola Garcia,

geçmişinin peşinde

 

Ayten Garcia, kendisini evlât edinerek Nicola Garcia ismini veren ABD’li çifti 30 yıldır arayıp bulamayınca devlet yetkililerinden yardım istedi

 HABER: Şükrü AĞIRMAN

Evlatlık verildiler

Adana İncirlik Üssünde pilot olarak görevli Jay Cesar Garcia ve eşi Iris Lydıa Garcia evlât edinmek istedi. Eşini kaybeden Mustafa Eriş de 5 çocuğundan ikisi olan Emine ve Ayten Eriş’i 1985 yılında henüz 10 ve 11 yaşındayken bu aileye evlâtlık verdi. İşlemler, pilotun bir dönem görevli olduğu Ankara’da Elmadağ Sulh Hukuk Hâkimliği ile Elmadağ Noterliğinde gerçekleştirildi. Emine Eriş, Marina Garcia; o dönem 10 yaşındaki Ayten ise Nicola Garcia ismini aldı.

 

Çalmadık kapı bırakmadı

Garcia çifti ve evlâtlıkları Adana İncirlik’te yaşamaya başladı. Ancak bir yıl sonra Garcia çifti; ailenin ısrarlı talebi üzerine çocukları geri vermek zorunda kaldı. 2 yıl sonrasında ise çocukların babası yüksek tansiyondan vefat etti. Öksüz ve yetim kalan evlâtlık çocuklara diğer kardeşleri baktı. Ancak 3 yaşındayken annesini ardından babasını kaybeden Ayten’deki aile hasreti bir türlü dinmedi. Kendisini evlât edinen, ona sıcak bir yuva veren aileyi aramaya başladı. Çalmadık kapı bırakmadı ancak tüm kapılar yüzüne kapandı.

 

‘Sesimi duyun’

Ayten Garcia “Şu an Antalya’da yaşıyorum. 45 yaşındayım. Beni evlât edinen ailemi, kendimi bildim bileli, yıllardır arıyorum. İncirlik Üssüne gittim. Askeri üstekilere mektup yazdım. ABD Konsolosluğuna başvurdum. Ancak tüm kapılar yüzüme kapandı. Devletin ilgili kurumlarından yardım talep ediyorum. Bizi evlât edinen çift, ailemize teslim edildikten sonra bir avukat aracılığı ile gelip bizi uzun süre aramışlar ancak ulaşamamışlar. Biz de onlara ulaşamıyoruz. Onların kayıtlarında ismim Nicola Garcia, kimlikte Ayten Garcia olarak görünüyor. TV programlarına bile çıkmayı düşündüm. Ne yapacağımı, nereye başvuracağımı bilmiyorum. Lütfen sesimi duyun” dedi. 


Haber okunma sayısı: 137Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA