• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Neyi niye bekliyoruz!

neyi-niye-bekliyoruz

Depreme dayanıksız olduğu tespit edildi. Ne tahliye edildi ne de güçlendirildi. A.Ü. Devlet Konservatuvarı öğrenci velileri: Neyi niye bekliyoruz! Birilerinin ölmesini mi?! Bürokratik yazışmalar arasında çocuklarımız ve biz konservatuvar binasına korkarak giriyoruz. Korkunun olduğu yerde sanat olabilir mi?
21 Kasım 2020 Cumartesi 21:23

Neyi niye bekliyoruz!

 

Depreme dayanıksız olduğu tespit edildi. Ne tahliye edildi ne de güçlendirildi. A.Ü. Devlet Konservatuvarı öğrenci velileri: Neyi niye bekliyoruz! Birilerinin ölmesini mi?! Bürokratik yazışmalar arasında çocuklarımız ve biz konservatuvar binasına korkarak giriyoruz. Korkunun olduğu yerde sanat olabilir mi?

 HABER: Şükrü AĞIRMAN

Müjde bekliyorlar

Akdeniz Üniversitesi’ne (A.Ü.) bağlı Devlet Konservatuvarında çürük bina soruşturması devam ediyor. Bünyesinde Müzik ve Bale İlkokulu ve Ortaokulu, Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi, konservatuarın lisans bölümleri yer alan, 500 kadar öğrenci onlarca personele sahip konservatuar için veliler; Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan’dan bir an önce binanın tahliye edilip yeni binaya taşınmanın müjdesini bekliyor. 

 

Raporla ortaya çıktı

2019 sonunda betonarme 5 katlı, kirişli konservatuvar binasının depreme karşı dayanıklılığı için, 15 karot örneği alınarak Mevcut Bina Taşıyıcı Sistem İnceleme ve Performans Analiz Raporu hazırlandı. Raporda “Mevcut deprem yönetmeliği dikkate alınarak binanın Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı olarak mevcut haliyle kullanılması sakıncalıdır” denildi. Ancak bina tahliye edilmediği gibi güçlendirme de yapılmadı. Arada İzmir depremi de yaşanınca veliler tedirgin oldu. 

 

Korkunun olduğu yerde sanat olur mu!

Bir kısım veli “Raporda, ‘binanın mevcut haliyle kullanılması sakıncalıdır, güçlendirilmesi gereklidir’ yazıyor. İzmir depreminde yaşananları gördük. Neyi niye bekliyoruz! Birilerinin ölmesini mi?! Bürokratik yazışmalar arasında çocuklarımız ve biz konservatuvar binasına korkarak giriyoruz. Korkunun olduğu yerde sanat olabilir mi? Binayı tahliye etmediği gibi güçlendirme de yapmayan eski rektörün suç işlediğini düşünüyoruz. Bu binayla ilgili tahliye ya da güçlendirme yapmayan herkes hukuken sorumludur” diyerek duruma isyan etti.   

 

Eski rektöre ve ekibine suçlama

İddia o ki olay tarihinde konu, üniversitenin rektörü olan Prof. Dr. Mustafa Ünal’a iletildi. İddiaya göre dönemin rektörü Mustafa Ünal konuyla ilgili etkin bir tedbir almadı; akademik ve idari kadro ile öğrenciler 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında aynı binada eğitime devam etmek zorunda kaldı. 500 kadar öğrenci, onlarca personel ise son İzmir depreminden sonra, yıkılma tehlikesi bulunan binaya her gün can korkusuyla girip çıkıyor.

 

Suç duyurusunda bulundu

Olayın varlığı Milliyet gazetesinde ‘Akdeniz Üniversitesi’nde çürük bina soruşturması’ başlıklı 6 Kasım 2020 tarihli bir haberle ortaya çıktı. Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yüksek Okul Sekreteri Hüsnü Gülez’in, depreme karşı sakıncalı ve dayanıksız olan binanın tahliye edilmemesi üzerine başta dönemin rektörü Mustafa Ünal olmak üzere ilgili yöneticiler hakkında, Ünal’ın rektör olduğu dönemde, görevi kötüye kullanma iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Gülez; dönemin Rektörü Mustafa Ünal ile birlikte dönemin rektör yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Eyüp Sabri Topal ile dönemin A.Ü. Genel Sekreteri Ali Serinoğlu, Yapı İşleri Daire Başkanı Ahmet Korkmaz ve Strateji Daire Başkanı Levent Erkekli hakkında şikâyetçi oldu. 

 

Can güvenliğimiz yok iddiası

Gülez, açıklamasında “Deprem performans raporu örtbas edilmeye çalışıldı. Can güvenliğimiz yok. Rektör Ünal ve ilgililer uyarılarımızı duymamazlıktan gelmiştir. Kullanılması sakıncalı mevcut binanın anîden yıkılması sonrasında yok olacak bir canın yanında, bana yaşatacaklarının hiçbir önemi yok. Sayın Ünal ve yetkililer kararlarının bedelini ödemelidir. Yüzlerce insan bilerek ve isteyerek ölüme terk edilmiştir” iddia ve ifadelerini kullandı. Binanın durumunun defalarca yazılı ve sözlü olarak bildirilmesine, raporun Mustafa Ünal’a sunulmasına rağmen konservatuvar binası ile ilgili tedbir alınmayarak, eğitim öğretim için başka bir yer gösterilmeyerek eğitim öğretime devam edilmesine mecbur bırakıldıklarını iddia etti. 

 

Canların kurtulması için

Gülez suç duyurusundan aylar sonra yaptığı bir başka açıklamada da “Öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın hayatları bu kadar ucuz değildir. Muhtemelen bu suç duyurusundan sonra hakkımda idarî soruşturma başlatılacak, birçok kumpas ve mobbinge maruz kalacağımı veya sürgün edileceğimi bilmekteyim. Takdir edersiniz ki kullanılması sakıncalı mevcut binanın aniden yıkılması sonrasında yok olan bir canın yanında Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal ve ekibinin bana yaşatacaklarının hiç önemi yoktur. Her şeyi göze alıyorum ve yüzlerce canın kurtulması için suç duyurusunda bulunuyorum” ifadelerine yer verdi. 

 

YÖK’e bildirildi

Savcılık başvuruyu işleme alsa da Yüksek Öğretim Kurulu Kanunu (YÖK Kanunu) çerçevesinde şikâyete konu olayın ancak Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünün soruşturma görevi içinde kaldığını belirterek görevsizlik kararı verdi. Bu dönemde Akdeniz Üniversitesi Rektörü değişti ve Mustafa Ünal’ın yerine Prof. Dr. Özlenen Özkan atandı. Özlenen Özkan, inceleme başlatırken, edinilen bilgiye göre durumu Eylül 2020’de YÖK’e bildirdi. Dosya böylece Dosya savcılıktan üniversiteye oradan da YÖK’e gitmiş oldu. Her türlü bilgi ve belgeyi YÖK’e gönderdiği öğrenilen Özkan, iddiaya göre ‘Söz konusu fiile ilişkin olarak şikâyet edilenler arasında eski Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal’ın da olması nedeniyle, gerekli işlemlerin YÖK tarafından tesis edilmesi’ yönünde bir talepte bulundu. 

 

Herkes kararı bekliyor

Gözler şu anda YÖK’ün hem sorumlular hem de bina hakkında alacağı kararda. Öğrenciler ile veliler ise isyanda. Personel ise şişli escort sessizliğini koruyor. Bünyesinde Müzik ve Bale İlkokulu ve Ortaokulu, Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi, konservatuarın lisans bölümleri yer alan Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarında 500 kadar öğrenci bulunuyor, onlarca personel göre yapıyor. Veliler ve öğrenciler; Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan’dan bir an önce binanın tahliye edilerek yeni binaya taşınmanın müjdesini bekliyor. 


Haber okunma sayısı: 165Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA