• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Neler anlattı neler

neler-anlatti-neler

Eski Antalya Emniyet Müdürü Hasan Kocadağ’ın oğlu, Susurluk kazasında ölen eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Kocadağ’ın da yeğeni olan eski polis memuru Mehmet Kocadağ; Antalya FETÖ/PDY Telekulak Davasında müşteki olarak dinlendi
02 Temmuz 2019 Salı 15:05

 Neler anlattı neler

 

Eski Antalya Emniyet Müdürü Hasan Kocadağ’ın oğlu, Susurluk kazasında ölen eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Kocadağ’ın da yeğeni olan eski polis memuru Mehmet Kocadağ; Antalya FETÖ/PDY Telekulak Davasında müşteki olarak dinlendi

 

HABER: Şükrü AĞIRMANÇatı davasının müştekisi

Antalya’da Telekulak Davası olarak başlayan, daha sonra FETÖ/PDY davasıyla birleştirilerek çatı davasına dönüşen Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması davasında yeni bir gelişme yaşandı. Antalya eski Emniyet Müdürü Hasan Kocadağ’ın oğlu, Susurluk kazasında ölen İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Kocadağ’ın da yeğeni olan eski polis memuru Mehmet Kocadağ; Antalya FETÖ/PDY Telekulak Davasında müşteki olarak dinlendi. Mehmet Kocadağ Antalya’da KOM Şube’de de görev yapmıştı.

 

Kimleri dinlememişler ki

Hatırlanacağı üzere 2009-2013 yılları arasında aralarında ünlü siyasetçiler ve kamu görevlilerinin de bulunduğu 130 kişiyi yasa dışı dinledikleri gerekçesiyle dönemin Antalya İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz 15 sanıkla beraber yargılanmıştı. Telekulak Davası olarak başlayan bu yasa dışı dinleme davası daha sonra FETÖ/PDY davasıyla birleştirilerek çatı davasına dönüşmüştü. Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kaydetmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, suç uydurma, suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçlarından 45 yılla yargılanan Yılmaz, bu davadan beraat etmiş ancak hakkındaki karar bozulmuştu. Diğer sanıklara ise onlarca yıl hapis cezası yağmıştı. Dönemin siyasetçi, iş adamı ve kamu personelinin de bulunduğu 130 kişinin usulsüz bir biçimde FETÖ/PDY’nin amaçları doğrultusunda dinledikleri iddiası ile yargılanan istihbaratçı polisler ise ceza üstüne ceza almıştı.

 

Ceza yağmıştı

Antalya 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen FETÖ/PDY Telekulak Davasında yargılanan isimler daha sonra hapis ve para cezalarına itiraz etmişti. 81 yıl ceza alan dönemin İstihbarat Şube Müdürü Yavuz Bölek’in yanı sıra, İstihbarat Şube personeli polislerden Gökhan Tayuk’a 79 yıl, Şenol Oral’a 45 yıl, Nihat Yalçındağ’a 15 yıl, İsa Başar’a 15 yıl, Rüştü Çetinkasap’a 33 yıl, Süleyman Çark’a 20 yıl, Adem Tiyekli’ye 44 yıl, Sunal Sevindik’e 15 yıl, Erol Çomak’a 15 yıl, Abdullah Sungur’a 16 yıl, Ali Koçak’a 6 yıl ve Mehmet Kara’ya 8 yıl 10 ay hapis cezası verilmişti. Karar sonrası mahkeme savcısı ile yasa dışı dinlenen katılan CHP eski Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, emekli polisler Hikmet İskender, Zeki Kılınç ile sanıkların tamamı yerel mahkemenin kararına karşı üst mahkemede itiraz etmişti. İşte bu davada Eski Antalya Emniyet Müdürü Hasan Kocadağ’ın oğlu, Susurluk kazasında ölen eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Kocadağ’ın da Antalya’da bir dönem polis memuru olan yeğeni Mehmet Kocadağ müşteki olarak dinlendi.

 

Kocadağ müdahil oldu

Antalya 9. Ağır Ceza Mahkemesinde 2019/149 esas numarasıyla görülen davanın 11 Haziran 2019 tarihli ikinci duruşmasında Kocadağ’ın suçtan zarar görme ihtimaline binaen duruşmaya müşteki olarak müdahilliği kabul edildi. Duruşmaya müşteki Mehmet Kocadağ, eski polis memuru katılan Hikmet İskender ve katılan Mehmet Ömür Saka müdafisi Avukat Serap Ertuğrul katıldı. Açık yargılamada gizli tanık Toprak’ın hazır edilmediği görüldü. Antalya İl Emniyet Müdürlüğünün birden fazla ‘Toprak’ kod isimli gizli tanık bulunduğundan ilgili koruma karar sayısının, tarihinin vs bilgilerinin talep edildiği cevabi yazısı okundu. Duruşmada müşteki Mehmet Kocadağ; tümü firari olan emniyetteki yönetici ve polis memuru sanıklar Asım Demirel, Bülent Elaldı, İsa Yıldırım, Mehmet Erdil, Mehmet Fatih Baştuğ ve İl eski Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam’dan şikâyetçi olduğunu, davalara da katılmak istediğini beyan etti.

 

Himmet ve reyting

Kocadağ 2005-2017 yılları arasında Antalya Emniyet Müdürlüğü bünyesinde (o dönem narkotik ile mali şubeyi de içinde barındıran) Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele isimli KOM Şube Müdürlüğünde çalıştığını, 2009 yılına kadar herhangi bir olumsuzluk olmadığını, Ali Yılmaz’ın aynı yıl yaz aylarında emniyet müdürü olarak atanması sonrasında emniyet içinde Fetöcü yapılanma başladığını iddia etti. Kocadağ, sanık Mehmet Erdil'in KOM Şube Müdürlüğünden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı yapıldığını ardından Erdil’in KOM Şubede Fetöcü yapılanmanın alt kadrolarını oluşturduğunu öne sürdü. “İlk yapılan işlerden birisi, benim gibi Fetöcü olmayan polis memurlarını uzaklaştırmaktı. KOM Şube Müdürlüğünde usulsüz işlemlerle özellikle Narkotik Şube bünyesinde taltif ikramiyeleri alınmaya başlandı ve bu ikramiyelerden; bekâr olanlardan yüzde 20, evlilerden ise yüzde 10 himmet parası kesilerek KOM Şube Müdürlüğünde idari büro görevlisi olan ve halen Doğubeyazıt’ta Fetö üyeliğinden tutuklu olduğunu öğrendiğim Aydın Coruk aracılığı ile örgüte aktarıldı. Planlı ve kapsamlı operasyonlarda Cihan Haber Ajansı (CHA) ve Zaman gazetesi haricinde diğer basın yayın kuruluşlarına haber verilmezdi. Bu şekilde her iki örgüte bağlı kurumun reytingleri arttırılırdı” iddialarında bulundu.

 

Glock silah dağıtıldı iddiası

Mehmet Erdil'in çocuklarından bir tanesinin polis kolejine örgütçe sorular verilmek suretiyle sokulduğunu bildiğini öne süren Kocadağ, kendisinin ve babasının da dinlendiğini iddia etti. Babasının da bu konuda TEM’e ifade verdiğini anlattı. “Fetöcü ekip beni iki kez KOM Şubeden gönderdi, iki kez de mahkeme kararı ile geri döndüm. 2012 Mart ayında KOM görevlilerine glock marka silah dağıtıldı, ben bu durumun sakıncalı olduğunu ileride herhangi bir darbe girişiminde kullanılabileceğini öngördüğümden ta o zaman karşı çıktım, bunun üzerine sürekli üzerime gelindi, Alevi inancına sahip bir insanım. KOM Şube müdürlüğünde hiçbir zaman aktif görevlerde görevlendirilmedim. Ya nöbetçi amirliği bünyesinde çevre güvenliğinde görevlendirildim ya da bir ara oluşturulan yaya-devriye adı verilen ekip bünyesinde okul önlerinde görev yapan ekipte görevlendirildim” iddialarında bulundu.

 

Alevilerle muharrem iftarı iddiası

Kocadağ mahkemede iddialarını şöyle sürdürdü: “Mustafa Sağlam, Antalya İl Emniyet Müdürlüğüne atandıktan sonra Mehmet Erikoğlu İzmir KOM Şube Müdürlüğüne tayin ettirildi, öyle ki bu kişi İzmir askeri casusluk davasında başrol oynamıştır… Mustafa Sağlam emniyet müdürü olduktan sonra Gezi olaylarında örgütten aldığı talimatlar doğrultusunda göstericilere aşırı şiddet uygulayarak tepkinin büyümesini sağladı. Yine Mustafa Sağlam döneminde KOM Şube Müdürlüğü bünyesinde Zeytinköy’deki Alevi vatandaşlara yönelik muharrem iftarı yapıldı. Bu iftarın yapılma amacı da o dönem Zeytinköy semtinde kamulaştırma faaliyetleri olduğundan bu vatandaşların evleri ve arazilerinin Fetöcü şirketlere verilmesini sağlamaktı. Bu vatandaşlar bu konuda hem teşvik edildiler hem de baskıya maruz kaldılar. Dilekçemde de belirttiğim tüm sanıkların cezalandırılmalarını isterim. Ayrıca Mustafa Sağlam’ın Diyarbakır Emniyet Müdürü olduğu dönemde uyuşturucu operasyonları için hayali bir ihbarcı eleman üretip alınan ikramiyenin yüzde 50'sini sanki bu elemana veriliyormuş gibi alınarak örgüte aktarıldığını duydum. Hatta bu durum müfettiş raporuyla da tespit edilmiştir. Geri kalan para da Fetöcü polisler arasında pay edilip himmet olarak örgüte aktarılıyordu.”

 

Kırmızı bülten kararı beklenecek

Duruşma sonunda sanıklar Asım Demirel, Bülent Elaldı, İsa Yıldırım, Mehmet Erdil, Mehmet Fatih Baştuğ ve İl eski Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam hakkında çıkarılan yakalama emirlerinin infazının beklenilmesine, sanıklardan Mustafa Sağlam hakkında düzenlenen kırmızı bülten ve iade talepnamesinin sonucunun beklenilmesine, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesine vazılan müzekkerenin tekidine, gizli tanık Toprak’ın tanık koruma programı çerçevesi içerisinde ifadesinin aldırılabilmesi için işlem yapılmasına karar verildi. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliğine yazılacak müzekkerede müşteki Mehmet Kocadağ’ın Kırıkkale ilinde herhangi bir dinleme işlemine konu edilip edilmediği hususunda mahkemeye bilgi verilmesinin istenilmesine, müşteki Mehmet Kocadağ'ın silahlı terör örgütüne üye olma suçundan davaya katılma hakkı bulunmadığından sanıklara isnat edilen diğer suçlar yönünden katılma talebinin gelecek cevabi yazıya göre değerlendirilmesine karar verildi. Sanıkların 2009-2017 yıllarını kapsar şekilde HTS kayıtlarının gönderilmesi için BTK'ya müzekkere yazılmasına, kendisinden elde edilen dijital materyallere ilişkin inceleme raporu dosyaya gönderilen tanığın, dijital materyallerinde sanık Mustafa Sağlam'ın isminin neden yer aldığı bu kişiyi tanıyıp tanımadığı hususunda dinlenilmesi için gerekli işlemlerinin yapılmasına da karar verilen duruşma 12 Aralık 2019 günü saat 09:40’a bırakıldı.


Haber okunma sayısı: 333Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ