• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Nasıl oluyor da oluyor!

nasil-oluyor-da-oluyor

Türkiye’nin sebze ve meyve fabrikası Antalya Toptancı Halinin belediye internet sitesinde yayımlanan ürün fiyat listeleri bir anda siteden kayboldu. Tekrar yayımlanınca pazarda kilosu 5 lira olan kiraz 20 liradan, 50 kuruş olan karpuz 3 lira 80 kuruştan, 4 liralık kokteyl domates 15 liradan listede yer buluverdi
03 Temmuz 2019 Çarşamba 15:08

Yaz ortasında sebze ve meyvenin bol olduğu Antalya’nın Toptancı Halinde fiyatlar bir anda uçuverdi!


Biri bunu açıklamalı

 


Nasıl oluyor da oluyor! 

Türkiye’nin sebze ve meyve fabrikası Antalya Toptancı Halinin belediye internet sitesinde yayımlanan ürün fiyat listeleri bir anda siteden kayboldu. Tekrar yayımlanınca pazarda kilosu 5 lira olan kiraz 20 liradan, 50 kuruş olan karpuz 3 lira 80 kuruştan, 4 liralık kokteyl domates 15 liradan listede yer buluverdi

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Fiyatları kim belirliyor

Bu iddia sosyal medyada yer aldı. Bu fiyatlara göre enflasyon çok ciddi şekilde yükseliyor. Yol kontrolünde vergiden ve rüsumdan kaçmak için 2 lira gibi düşük gösterildiği öne sürülen kirazın Hal’de nasıl 20 lira olduğu muamma. Pazarda beşte bir fiyatına satılan karpuz, kiraz, kabak ve domatesin fiyatlarının toptancı halinde bir anda nasıl yükseldiği merak ediliyor. Yaş sebze ve meyveyi 20 liraya alan market veya pazarcının da kâr edebilmek için bunu en az 30 liraya satması gerekiyor. 21 hal bulunan Antalya’da her toptancı halinin ‘müstahsiller için işlenmemiş ürünlerin günlük fiyat listesi’ de Antalya Büyükşehir Belediye internet sitesinde yer almıyor.

 

Hal’de neler oluyor

Sitede fiyat listelerinin altında 18 Haziran öncesi “Bu fiyat listesi Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksimizin açık olduğu her gün Derneklerce oluşturulan komisyon tarafından öngörülerek yayınlanır”; listelerin kaybolup tekrar yayımlandığı 26 Haziran 2019 sonrası ise bunun yerine “Bu fiyat listesi Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksimizin açık olduğu her gün T.C Ticaret Bakanlığı Hal Kayıt Sisteminden alınan fiyatlardır" ibaresi yer alıyor. Ancak bakanlık toptancı hal kayıt sisteminde ürün fiyatları yer almıyor. Sistemde sadece malın türü, miktarı, geldiği ve gittiği yer kayıt altında tutuluyor. Geçtiğimiz yıl da yazın listelerin siteden kaybolup Eylül’de yayımlanmaya başladığı öne sürülüyor.

 

Fiyatlar bir anda uçmuş!

Örneğin 27 Haziran’da Serik Toptancı Halinde domates 60-80 kuruş, aynı anda Antalya halinde 4 lira, kokteyl domates Serik’te bir lira Antalya’da önce 4 sonra 15 lira, sivri biber Serik’te 3 aynı gün Antalya’da 12 buçuk lira, patlıcan Serik’te 80 kuruş, Antalya’da 4 lira. Bir kısım üretici ve esnaf “Fiyatları Ticaret Bakanlığı belirlemez. Ticaret Bakanlığı enflasyonu düşük göstermek için rakamların düşük çıkmasını ister. Örneğin kirazın kilosunun 20 lira olması yüksek enflasyon demektir. İktidar, yüksek sebze ve meyve fiyatlarından dolayı birkaç ay önce bazı kişileri terörist ilan etmişti. Pazarda 3-5 lira olan ürünlerin fiyatını kim 20 liraya çıkarıyor. Haldeki fiyatları Ticaret Bakanlığı belirlemiyor aksine bakanlık bu bilgileri Toptancı Halinden alıyor” diyor.

 

Türkiye’nin sebze ve meyve fabrikası Antalya Halinin belediye internet sitesinde yayımlanan ürün fiyat listelerinde manipülasyon olup olmadığı iddialarına açıklık getirilmesi gerekiyor. Siteden geçen yıl olduğu gibi fiyat listelerinin bir anda 8-10 günlüğüne ya da birkaç aylığına kaybolarak tekrar ortaya çıktığında bazı ürünlerin hal fiyatlarında uçuk rakamların yer alması, açıklanmaya değer bir konu olarak karşımızda duruyor.  Bu yıl da fiyatlar siteden kaldırıldı ancak iddiaya göre sosyal medyada bu durum sorgulanınca 26 Haziran’da tekrar yayımlanmaya başlandı.


Haber okunma sayısı: 329Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ