• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Narenciye’de ağaçlar kuruyor

narenciyede--agaclar-kuruyor

2018 Eylül ayında sessiz sedasız Hamidiye Vakfına devredildiği ortaya çıkan Antalya’nın göbeğindeki 203 dönümlük ünlü narenciye bahçesi iddiaya göre gün geçtikçe kuruyor!
29 Haziran 2019 Cumartesi 14:41

 Arazinin niteliğini ve kullanış amacını değiştirecek bir girişim olup olmadığı merak uyandırıyor

 

 

Narenciye’de

ağaçlar kuruyor 

2018 Eylül ayında sessiz sedasız Hamidiye Vakfına devredildiği ortaya çıkan Antalya’nın göbeğindeki 203 dönümlük ünlü narenciye bahçesi iddiaya göre gün geçtikçe kuruyor! 

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Sessiz sedasız devir

2018 yılı sonlarında basındaki haberlerde de yer aldığı üzere; 84 yıllık tarımsal üretim merkezi olan Narenciye alanı Hamidiye Vakfına devredilmişti. Bu haberlerde, Antalya’da 1934 yılından bu yana tarımsal araştırmalar yapılan Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün (BATEM) kullanımındaki 203 dönümlük Narenciye bahçesinin; Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 7 Haziran 2018’de sessiz sedasız Hamidiye Vakfına devredildiği ifadeleri yer almıştı.

 

Vatandaş kuruyor iddiasında

Bitkisel üretim alanında çalışmalar yürüten Antalya Muratpaşa Demircikara’daki kurumun narenciye bahçeleri, fidanlıklar ve bahçe kültürleri istasyonlarını kapsayan arazinin sessiz sedasız Hamidiye Vakfına devredilmesi ise kentte tepkiyle karşılanmıştı. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) konuyla ilgili dava açacaklarını duyurmuştu. Narenciye çevresinde oturan bir kısım vatandaş ise bahçenin gün geçtikçe kuruduğunu, Vakıflar’a şikâyette bulunmalarına rağmen bir girişim yapılmadığı gibi kendilerine de bilgi verilmediğini öne sürdü.

 

Bu fotoğraflar ne anlatıyor

Vatandaş, “Narenciye bahçesindeki portakal ağaçları, limonlar, narenciyeler tek tek kuruyor ve yetkililer sadece bunu seyrediyor. Biz de Narenciye’ye bakan apartmanlarda oturuyoruz ve burayı sürekli fotoğraflıyoruz. Birilerinin Narenciye’nin kurumasına seyirci kaldığını düşünüyoruz” dedi. Kentin büyümesiyle birlikte çevresi apartmanlarla dolan BATEM’in portakal ve limon ağaçlarıyla dolu büyük arazisi, bölgeye ‘Narenciye Caddesi ve Portakal Çiçeği Bulvarı gibi adların verilmesine neden olmuştu.

 

KUTU-1:

Üzerinde neler var

Antalya kent merkezinde betonlaşmadan korunmuş az sayıdaki yeşil alandan biri olarak kalan BATEM arazisinin büyük bir kısmının, 7 Haziran 2018 tarihinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Hamidiye adlı vakfa devredildiği öne sürülmüştü. Vakfa devredilen 447 ada 4 parselin tapu kaydına göre; üzerinde bahçe kültürleri istasyonu, 2 gübre evi, 1 fidan ambalaj evi, 4 adet depo ve 8 adet kargir ev bulunan 203 dönümlük arazinin dışında ayrıca narenciye bahçeleri ve BATEM'in idari birimleri yer alıyor. Söz konusu parselin bitişiğinde bulunan ve BATEM'in kullanımındaki 60 dönümlük arazinin mülkiyetinin de Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait olduğu belirtiliyor.

 

KUTU-2:

Yeni sahip Hamidiye

O dönem BATEM arazisinin kentin betonlaşmadan korunabilmiş son yeşil alanlardan biri olduğuna değinilen ZMO’nun açıklamasında, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün yaptığı devir işleminin kent kamuoyunda kaygılara neden olduğu belirtilerek “Vakıflar Bölge Müdürlüğü, kendi tasarrufunda olan 447 ada 3 parseli, 5737 sayılı Vakıflar Kanunu kapsamında, bu arazinin esas sahibi olan ve kurucuları hayatta olmadığı için kurumlarınca yönetilen Hamidiye Vakfı adına 7 Haziran 2018 tarihinde tescil ettirmiştir. Ancak tescil işlemi 3 numaralı parselle sınırlı kalmamış, BATEM kullanımındaki 4 numaralı parseli de kapsamıştır. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 4 numaralı parselin sahibinin de Hamidiye Vakfı olduğu belirtilmektedir” denilmişti.


Haber okunma sayısı: 140Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ