• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Kepez-Santral’de kira yardımı yok!

kepez-santralde--kira-yardimi-yok-

İnşaat zamanında bitirilemedi. Sözleşmede ‘inşaat bitene kadar kira yardımı verilecektir’ ibaresi olmadığından Kepez-Santral bölgesindeki hak sahiplerinin kira yardımı kesildi. Mağduriyet halen devam ediyor
22 Kasım 2020 Pazar 21:36

Kepez-Santral’de 

kira yardımı yok!

 

Mağduriyet devam ediyor! 

İnşaat zamanında bitirilemedi. Sözleşmede ‘inşaat bitene kadar kira yardımı verilecektir’ ibaresi olmadığından Kepez-Santral bölgesindeki hak sahiplerinin kira yardımı kesildi. Mağduriyet halen devam ediyor 

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Halk mağdur 

Antalya’nın Kepez ilçesinde Kepez ve Santral mahalleleri sınırları içerisinde yürütülen kentsel dönüşüm projesi inşaatı zamanında bitirilemedi. Müteahhit inşaat firması Sur Yapı tarafından yapıların zamanında bitirilememesi nedeniyle hak sahiplerine kira yardımı yapılamayacağı ortaya çıktı. 460 hak sahibinin konutu 28 Temmuz 2020’de teslim edilebildi. 

 

Mağdur çok

2 bin 658 hak sahibinin 7 aylık kira alacağı ödenmedi. Hak sahipleri mağdur. Sözleşmede ‘inşaat bitene kadar kira yardımı verilecektir’ ibaresi olmadığından 36 ayı dolan hak sahipleri kira yardımı alamıyor. CHP Antalya Milletvekili Avukat Cavut Arı, mağduriyeti 1 Eylül 2020’de TBMM’ye taşıyarak Çevre ve Şehircilik Bakanına hitaben yazılı soru önergesi vermişti. 

 

Arı çözüm istiyor

Gelen cevabi yazıyı değerlendiren Arı, “ ‘…konutların fiili teslimini yapamayan yüklenici firmaya Aralık 2020 tarihine kadar süre verildiği, 36 ayı dolan hak sahiplerinin kira yardımı ödemelerini yüklenici firmanın üstlendiği Bakanlığımıza bildirilmiştir diye yazılmasının kira yardımı bekleyen hak sahiplerinin ortada kaldığını bize söylemektedir” dedi. Arı önergesinde; “Vatandaşımızın başında zaten bir salgın belası var. Bu yetmezmiş gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yaptıkları yönetmelik değişikliğiyle riskli ve rezerv yapı alanlarında kira yardımı süresini 36 aydan 48 aya çıkarmalarına rağmen 7 aydır hak sahiplerinin ne kiralarını ödüyor ne de evlerini zamanında teslim ediyor. Konuyla ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesinin 6 Mayıs 2020 tarihli yazısına da cevap vermiyor. Alacağına aslan kesilen hükümeti, vatandaşa ödemesi olunca ara ki bulasın, kapı duvar. Kentsel dönüşüm mağduriyeti artıyor. Vatandaş çaresiz. Bakanlık kayıtsız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığını bir kez daha zaman kaybetmeden vatandaşın mağduriyetini gidermesi için harekete geçmeye davet ediyorum ve burada esas olanın inşaatın zamanında bitirilmesi olduğunu tekrarlıyorum” demişti. Arı önergede Bakan’a “Kira yardımı süresinde yapmış olduğunuz uzatmaya rağmen Antalya Kepezaltı ve Santral mahalleleri kentsel dönüşüm projesi kira yardımı ödemeleri neden yapılmamaktadır? Kira yardımı ödemeleri için Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce Bakanlığınıza yazılan yazıya cevap verilecek midir? Verilecekse ne zaman verilecektir? Bahse konu kentsel dönüşüm projesi neden zamanında bitirilememiştir? Projenin bir an önce bitirilmesine yönelik alınacak denetim ve önlemlere ilişkin bir çalışmanız var mıdır?” sorularını yöneltmişti. Kentsel dönüşüm projesinin 2019 yılı sonunda bitirilip konutların teslim edilmesi gerekiyordu. Ancak sadece 460 hak sahibinin konutu 28 Temmuz 2020’de teslim edilebildi. Hazlihazırda 2 bin 658 hak sahibinin 7 aylık kira alacağı ödenmedi. 


Haber okunma sayısı: 278Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA