• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Kaza geliyorum diyor

kaza-geliyorum-diyor

Yayalar karşıdan karşıya geçmek için yaya geçidi yerine hemzemin geçidi kullanıyor. Her an bir kaza yaşanabilir
07 Mayıs 2019 Salı 18:06

 Antray tramvayı 5 dakikada bir çift yönlü çalışıyor. Hemzemin geçidin yakınında bulunan yaya geçidinde ise trafik ışığı yok

 

Kaza geliyorum diyor

 

 Yayalar karşıdan karşıya geçmek için yaya geçidi yerine hemzemin geçidi kullanıyor. Her an bir kaza yaşanabilir 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Hemzemin sıkıntısı

Burası Antalya Muratpaşa’da Kazım Özalp Caddesinin kuzey girişi. Yoldan Şarampol Caddesi ve Markantalya AVM istikametine giden-gelen vatandaş, karşıdan karşıya geçmek için ışıksız yaya geçidi yerine yaya geçidine 20 metre uzaklıktaki Antray tramvayına ait hemzemin geçidi kullanıyor. Aslında bunu yapmaları yasak. Sürücüler ise bu durumda, yaya geçidini kullanmamakta direnen yayalara ya yol veriyor ya da yol vermek zorunda kalıyor. Çünkü bölgede çok yoğun bir yaya trafiği söz konusu. Trafiğin zaten sıkışık olduğu bölgede, hemzeminin başında trafik ışıklarında bir buçuk dakika kadar tramvayın geçmesi için bekleyen bazı sürücüler ise hemzemine atlayan yayalara yaya geçidini kullanmalarını işaret ederek bazen yol vermiyor. Tahılpazarı Mahallesi ve Fahrettin Altay Caddesi istikametinden gelen araçların kullandığı 466 Sokakta bir trafik ışığı bulunuyor. Işıktan sonra çift yönlü çalışan Antray isimli tramvayın geçtiği hemzemin geçit yer alıyor. Hemzemin geçidin bitiminde ise ileride yaya geçidinin olduğuna dair bir uyarı tabelası, bu tabelanın 15 metre kadar ilerisinde de yaya geçidi bulunuyor.

 

Felaket yaşanabilir

Sürücüler yayalara yol vermek isterken ya da yayalar tarafından önleri kesilirken, yoğun bir yaya sirkülasyonu olan hemzemin geçitte kaza yaşanmaması için kesinlikle önlem alınması gerekiyor. Her 5 dakikada bir gelen tramvay ile hemzemin üzerinde yayalar geçsin diye bekleyen araçlar ve yayalar sürekli karşı karşıya geliyor. Bir aracın veya tramvayın yayaya çarpması ya da bu iki aracın birbirleriyle çarpışmaları ise bir felaket doğurabilir. Zaten tramvay vatmanları da bu bölgeden geçerken defalarca veya aralıksız alarm çalıyor. Sürücüler ile yayalar arasında yol verme yüzünden ağız münakaşaları yaşanıyor.

 

Sürücüler de mağdur

Bir sürücü “Hemzemin geçidin tam önünde trafik ışığı var. Bu ışık yandığında araçlar duruyor, sürücüler tramvayın geçmesini bekliyor, bu arada yayalar hemzemin geçidin diğer yanındaki yaya geçidinden zaten geçiyor. Bölgede yoğun trafik var, yol dar. Trafik ışığı da çift taraflı çalışan tramvay güzergâhı nedeniyle biraz uzun yanıyor. Ancak tramvay geçer geçmez yeşil ışık yandığında sürücüler doğu-batı aksındaki yoldan hareket eder etmez, ışıktan birkaç metre sonra yayalar kuzey-güney aksında yürüyebilmek için hemzemin yola atlıyor. Çünkü tramvay kuzey-güney istikametinde yani Kapalı Yol-Markantalya AVM istikametinde onların da yaya geçişini engellemiş oluyor. Yaya geçidi hemzeminden sonra yer alıyor. Aslında yaya geçidinin olduğu yerde de hemzemin önündeki ile eşzamanlı çalışan bir trafik ışığının bulunması gerekiyor. Ancak bu yapılmadığı için yeşil ışığı gören sürücü gaza basar basmaz karşısına hemzemin geçide atlayan vatandaş ile biraz ileride yer alan yaya geçidini kullanan ve doğru bir davranış sergileyen vatandaş çıkıyor. Yaya öncelikli trafik diyoruz da trafik ışığı zaten var. Işık yanar yanmaz hareket ediyoruz ama 20 metre ilerideki yaya geçidinde tekrar durmak zorunda bırakılıyoruz. Bu durum tam bir saçmalıktır. Bu durum, araç trafiğinin ilerlemesini de engelliyor bölgede trafik geriye doğru Doğu Garajı bölgesine kadar tıkanıyor. Çünkü bölgede yoğun yaya akışı var” dedi.

 

Esnafın isyanı

Bölge sakinlerinden bir esnaf ise “Yaya geçidinden geçene karşı değilim ancak geçtiğimiz gün yayaların yaya geçidini kullanmaması nedeniyle hemzemin geçitte aracımla durmak zorunda kaldım. İki yönden de aynı anda tramvay geldi ve alarm şeklinde korna çalıyor. Ben hemzemin geçitteyim. Orada durmak da yasak. Durursam canımdan olacağım ya da para cezası yiyeceğim. Tepemde MOBESE kamerası da var. Gaza basmaya çalışıyorum ancak yayalar bir türlü yol vermiyor. O gün hafta sonuydu, Kazım Özalp Caddesi ve Markantalya AVM bölgesi arası gidip gelen çok yoğun bir insan kalabalığına sahipti. Bildiğiniz insan seliydi. Karşıdan karşıya geçenin haddi hesabı yoktu. O anda korna çalarak, seslenerek, el kol işaretleriyle rica ederek ve dörtlülerimi yakarak yayaların arasından geçebildim yoksa tramvay bizi ezecekti. Tüm bunlara rağmen bazı yayalar benim bu davranışım üzerine bana hakaret etti. Ben bu yolu iş yerim bu bölgede olduğu için her gün kullanıyorum ve her geçişimde aynı olaya tanıklık ediyorum. Laf duymaktan yoruldum artık canıma tak etti” diye isyanını dile getirdi.

 

Yayalar da mağdur

Bir çevre sakini ise “Ben bu hemzemin geçide birkaç metre uzaklıktaki Tahılpazarı Mahallesinde oturuyorum. Her gün buradan geçmek zorunda kalıyorum. Bir UKOME yetkilisi ya da emniyet yetkilisi gelip görsün artık bu durumu. Kapalı Yol denilen Kazım Özalp Caddesi ile Muratpaşa Camisi arasında ya bizim için üst geçit yapılmalı, ya var olan yaya geçidi kaldırılmalı ve yeni bir yol belirlenmeli, ya hemzemin sonrasındaki yaya geçidinin bulunduğu yere hemzemin öncesi yapılan trafik ışığı ile eşzamanlı çalışan bir trafik lambası konulmalı ya da yayalara hemzemin geçitten geçmelerinin yasak olduğu belirtilerek yaya geçidinden geçmeleri sağlanmalı. Yoksa birisi yakında ezilecek ve yazık olacak. Yayalar olarak mağduruz. Sürücüler haklılar ancak yayalar da mağdur. Benim de ehliyetim varama bu yolu yaya olarak aştığım zaman yayaların hemzemin geçidi kullanarak yaptıkları suistimalleri görüyorum. Ben canımı sokakta bulmadığım için yaya geçidini kullanıyorum. Araçla buradan geçerken ise dakikalarca sıkışık trafikte bekledikten sonra bir de hemzemin geçidin önünde kırmızı ışıkta bekliyoruz. Tam hareket ettiğiniz anda önünüze yayalar atlıyor. Onlar olmasa yaya geçidinden geçen yok yoğun bir insan kalabalığı oluyor. Burada bir çözüm bulunmalı. Özellikle hafta sonları, Cuma Pazarının olduğu gün ve Cumhuriyet Meydanında ya da Markantalya AVM’de büyük bir etkinlik olduğu zaman bu bölge insan seli oluyor” diye konuştu.


Haber okunma sayısı: 490Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA