• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

İndirim beklerken şok oldular

indirim-beklerken-sok-oldular

Kolejde yüz yüze eğitim için yıllık 40 bin lira kadar ücret ödeyen veliler isyanda. Pandemi nedeniyle dersler yüz yüze yerine online görüleceğinden indirim bekleyen velilerden; bırakın indirimi, online eğitim uygulaması için de ücret talep ediliyor
03 Eylül 2020 Perşembe 11:54

 İndirim beklerken

şok oldular

 

Kolejde yüz yüze eğitim için yıllık 40 bin lira kadar ücret ödeyen veliler isyanda. Pandemi nedeniyle dersler yüz yüze yerine online görüleceğinden indirim bekleyen velilerden; bırakın indirimi, online eğitim uygulaması için de ücret talep ediliyor

 HABER: Şükrü AĞIRMAN

İndirim yerine ekstra ücret talebi

Özel kolej eğitimi için bir yıllığına yaklaşık 40 bin lira ödediler. Koronavirüs pandemisi yüzünden yüz yüze eğitim veremediği halde indirim yapmadığı öne sürülen kolej yönetimi; Milli Eğitim Bakanlığının EBA Programına benzer bir uygulamayla online eğitim vermek için de 1050 lira talep etti. Veliler ise bu duruma isyan etti.

 

Kaynak kitap iddiası

Antalya Kolejinden veliler “Bu platformun; okulun uzaktan eğitim için kullandığı bir platform olduğu, zaten uzaktan eğitim sonucunda okulların pek çok imkanından yararlanamayan veli ve öğrencilerin mağdur olduğu düşünülürse, bu uygulama oldukça garip durmaktadır. Okul yönetimi bu platformu kitap gibi bir kaynak görmektedir” dedi.

 

Veliler tepkili

Kolej velileri; “Kamuoyunda; özel okullarda uzaktan eğitime gereğinden fazla yardım verilmesinden kaynaklı hoşnutsuzluklar sıkça gündeme gelmektedir. Devlet de konuya kayıtsız kalmamış, KDV ile ilgili bir düzenleme yapmıştır. Bu tür indirimlerin talep edileceği bugünlerde, çocuklarımızın bulunduğu Antalya Koleji dahil başka kolejler de uzaktan eğitimde online video ders vermek için kullandıkları platform adına velilerden ekstra ücretler istiyor. Bizden 1050 lira ücret talep edilmiştir. Okul yetkilileri, uzaktan eğitim için RAUNT isimli online video ders uygulamasına ücret alınmasını sorduğumuzda ‘Bunu kaynak kitap gibi görün’ diyorlar. Madem kaynak kitaptı da bugüne değin yıllardır niye kullanılmıyordu. Bu uygulama ile bizden dönemlik mi yıllık mı ne kadar sürelik para istiyorlar bilmiyoruz. Biz ödediğimiz ücretlerde hem indirim hem de KDV’nin yüzde 8’den 1’e düşmesi nedeniyle KDV iadesi beklerken bizden ekstra ücretler talep ediyorlar. Tüm dersleri bu uygulama üzerinden göreceklerini söylüyorlar. Bu uygulamaya sahip olmayan veya almak istemeyen öğrenci; eğitim ücreti için yıllık 40 bin lira ödemiş dahi olsa da eğitim alamayacak mı merak ediyoruz” diye konuştu. 


Haber okunma sayısı: 140Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA