• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Hem de kuş cennetine sıfır noktada!

hem-de-kus-cennetine-sifir-noktada

Belediye logolu araçlar, bir başka belediyenin alanından taş çalarken suçüstü yakalandı…
26 Ağustos 2020 Çarşamba 21:43

Aksu Belediyesi logolu araçlar, bir başka belediyenin alanından taş çalarken suçüstü yakalandı…

 

Hem de kuş cennetine sıfır noktada!

 

Antalya’da Muratpaşa Belediyesinin Güzeloba Mahallesinde, koruma altındaki Yamansaz kuş cennetine sıfır noktadaki alana; üzerinde Aksu Belediyesi yazan ekskavatörler ile taş kırma makineleri girdi. Kuş cennetine ve yola sıfır noktada doğa ve coğrafik yapının tahrip edilmesi kafalarda soru işaretleri yarattı! 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Aksu logolu araçlar Muratpaşa’da

Aksu Belediyesi logolu iş makinelerince, Antalya Muratpaşa Belediyesinin sınırları içerisindeki kuş cennetine sıfır noktadaki alana girilerek kazı çalışması yapılıyor, taş çıkarılıyor. Ermenek Mahallesi ile Kemerağzı-Karaçallı Mahallesindeki ‘davalık’ 1056 dönümlük arazinin içinde, arazinin güney cephesindeki, yola sıfır alan içerisinden kepçe ve ekskavatörlerle kırılarak taş alınıyor. Bu taşlar kırılıp öğütülmek üzere konkasör makinelerine götürülüyor. Makinelerde öğütülen taşların nerede kullanılacağı ise bilinmiyor. Bölge aynı zamanda uzun süredir işgalci vatandaşın saldırısı altında.

 

Kafalarda ilginç sorular

Böylece iddiaya göre hem belirli yerler kazılarak başka belediye sınırlarından taş alınıyor, hem kuş cenneti yanında çalışma yapılıyor, hem coğrafik yapı ve doğaya zarar veriliyor hem de birilerine adeta zemin düz hale getirilip ve/veya kazılarak inşaat temel yeri açılmış oluyor. Bölge sakinleri ise asıl amacın taş almak değil birilerine belediye eliyle inşaat yeri ve inşaat temel yeri açmak olduğunu öne sürüyor. Muratpaşa Belediye Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine kendi belediye sınırlarındaki olay yerinde 21-24 Ağustos günü konuyla ilgili fotoğraflarla tespit yapıp, araç plakalarını tespit ederek tutanak yazdı ve cezai işlemler uyguladı.

 

Vatandaş yaşananları izliyor

Yaşanan olayların tanığı olan bir vatandaş “İş makinelerinin, kırıcıların üzerinde Aksu Belediyesi yazıyor. Logolar da belediyeye ait. Kırıcıların 2 kilometre ilerisinde ise yine belediyeye ait olduğunu düşündüğümüz konkasör makineleri var. Burası Muratpaşa Belediyesi sınırları içerisinde kalan Ermenek Mahallesi ile Kemerağzı-Karaçallı Mahallesindeki 1056 dönümlük davalık durumdaki arazinin güney bölümüdür. Lara Hill konutları ile Maraş Mezarlığı bu 1056 dönümlük arazinin kuzeyinde kalmaktadır. Arazinin güneyinde ise kuş cenneti olan Muratpaşa Belediyesi Güzeloba Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Yamansaz sazlığı vardır. 21 Ağustos 2020 günü Yamansaz’a sıfır noktadaki alana öğlen saatlerinde gelen ekskavatör diye bilinen kırıcılar burada taş kırmaya başladı. Ekskavatörlerin üzerinde Aksu Belediyesi yazıyordu. Belediye ile Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün yasağına rağmen burada inşaat faaliyeti yürütülüyor. Koskoca Antalya’da kırarak taş elde edecek başka bir yer yokmuş gibi kuş cennetinin dibinde, asfalt yola sıfır noktada taş kırma çalışması yapılıyor. Yola ve kuş cennetine sıfır noktada yapılan kırarak taş elde etme çalışmasının altında başka nedenler yatabileceğini düşünüyoruz. Taşları kırıp kamyonlara yükleyip Maraş Mezarlığı yanındaki konkasör isimli taş kırma ve öğütme makinelerine götürdüler. Bu olaylar cereyan ederken işçilerin yanında Karaçallı Mahalle Muhtarı Haydar Kara vardı. Muhtar da yaşananları gördü ancak olumsuz bir tepki vermedi. Hatta 22 Ağustos günü de Rozet Kooperatifinden, Muratpaşa sınırlarındaki Ermenek Mahallesi 2272 Sokak üzerinden elektrik santraline giderken yolun sol tarafında kırım çalışması yapıyorlardı. Operatörler, mesaileri dolunca iş makinelerini kırım yaptıkları alanın 100 metre kadar yakınına koyuyor. Burası Muratpaşa Belediyesinin sınırları içerisindedir. Aksu Belediyesi logolu iş makineleri, Muratpaşa Belediyesi sınırları içerisinde hem de kuş cennetinin dibinde, koruma alanı içerisinde ne arıyor. Buraya bir sera yapılmasına, bir tane ağaç dikilmesine dahi izin verilmiyorken burada birilerine arsa açar gibi taş kırım işlemi nasıl yapılabiliyor. Adeta doğa ve coğrafik yapı katlediliyor. Burası 13374 ada 2 parseldir. Yetkililer bunu görsün diye bekliyoruz. 1056 dönümlük bu araziye yönelik işgaller, saldırılar, taş alma, arsa çevirme, kaçak ev yapma olayları ne zaman bitecek” dedi.

 

1056 dönüm sorunu nedir?

Bilindiği üzere Antalya’da Muratpaşa ve bir kısmı Aksu ilçeleri sınırları arasında kalan, Ermenek Mahallesi ile Kemerağzı-Karaçallı Mahallesindeki 1056 dönümlük devlet arazisi paylaşılamıyor. 1989 yılından bu yana davalık. Dava ise aynı Meltem davası gibi neticelenmemiş ve devam ediyor. Tapuda ‘Hazine Mülkiyeti’ olarak kayıt düşülmediği için de kimse orada zilyetlik veya tahliye yönünden işlem yapamıyor. Sadece ASAT gelip abonelikleri kesiyor, yerel belediye tarafından imara aykırı yapılar yıkılıyor. Dozer veya kepçe çalıştırılması bir inşaat faaliyetine giriyor. Belediye buna da müdahale ediyor, ceza kesiyor, Milli Emlak Müdürlüğü ise çalıştırılan dozer, kepçe, iş makinesi ile çalıştıranlar hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Ancak arazilere tel çekilmişse; tel, yapı statüsünde olmadığı için de o tel kaldırılamıyor. Bahse konu alan, tapulama tutanağından itibaren ‘davalı’ durumda. Tapu kütüğüne gidip baktığınızda tapu sahibi olarak sadece ‘davalı’ yazıyor. Davaya baktığınızda ise 26 vatandaşın, tapu yerine geçmeyen tapulama tutanağına yani idari işleme karşı 1989’dan beri açtıkları dava olduğu görülüyor. Milli Emlak da bu davaya müdahil olmuş durumda.

 

Sahiplik konusu muamma?

Bahse konu alanda tapulama çalışması yapılırken, tapulama tutanağında alan devlet adına kaydediliyor. 1989’da konu tapulama tutanağı aşamasında iken, yani tapu henüz çıkmamışken 26 vatandaş ‘tapulama tutanağına’ dava açıyor. Daha sonra tapuda malik hanesinde ‘davalıdır’ ibaresi yazılıyor. Böylece bahse konu alan; kayden bir nevi sahipsiz kalıyor, fiiliyatta ise paylaşılamıyor. Davalık olan bölgede hak sahibi olduğunu iddia eden 26 isim dışında bir de dışarıdan gelerek hak sahibi olduğunu iddia edenler var. İki grup arasındaki çatışma ise sürekli basına yansıyor. Milli Emlak bölgede direkt davalı yani hak sahibi olmadığı için 3091 sayılı Kanun veya 2981 sayılı kanuna göre bir müdahale de yapılamıyor. Böylece ne ilginçtir ki kimse bölgenin mal sahibi değil. Tapuda mal sahibi olarak kimsenin ismi yazmıyor. Tapuda ‘tapu sahibi’ bölümünün karşısında ‘davalıdır’  ibaresi yazmaya devam ediyor.  Konuyla ilgili dava ise 1989’dan beri sürüyor ve ne zaman biteceği belli değil. Herkes mahkemenin neticesini bekliyor. Yetkililer, tapulama tutanağına değil de tapuya iptal davası açılmış olsaydı şu anda bölgede kuş uçurtulmayacağını belirtiyor.
 
 


Haber okunma sayısı: 346Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA