• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Hakkari’de bile var Antalya’da var da yok!

hakkaride-bile-var--antalyada-var-da-yok

Tırmanmada Cem Baba gibi bir Türkiye birincisi çıkartan Antalya merkezde sporcuların çalışması için bir tane tırmanma duvarı var o da üniversite tarafından paralı hale getirildi!
17 Şubat 2019 Pazar 15:31

Hakkari’de bile var

Antalya’da var da yok!

 

Üniversite duy bu sesi! 

Tırmanmada Cem Baba gibi bir Türkiye birincisi çıkartan Antalya merkezde sporcuların çalışması için bir tane tırmanma duvarı var o da üniversite tarafından paralı hale getirildi!

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Tırmanma duvarımız yok

Hakkâri’de doğa sporları etkinlikleri kapsamında belediye binası önündeki yapay duvara tırmanış yapıldı. Haziran 2018’de açılışı yapıldı. 7 buçuk metre yüksekliğindeki seyyar yapay duvara ilgi yoğun oldu. Geçen yıl da Antalya’nın Gazipaşa ilçesindeki Gazipaşa Anadolu Lisesine, Avrupa Birliği Erasmus Programı kapsamında “Boulder” adı verilen yapay tırmanma duvarı yapıldı. Antalya merkezde ise halen bir tırmanma duvarı yok.

 

Yapay duvar olmalı

Dünyanın en güzel doğal tırmanma duvarları ise Antalya Beydağları’nda. Ne var ki Antalya merkezde hiçbir zaman tırmanma yarışması yapılamıyor çünkü bu yarışmalar yapay ortamda gerçekleştiriliyor. Doğal ortamda tırmanma yarışmaları olmuyor. Antalya’ya yapay tırmanma duvarları nizami olarak 13-15 metre yüksekliğinde yaptırıldığı zaman bu tarz yarışmalar da yapılabilecek. Belki kentimize yabancı sporcular ile birlikte daha da çok turist çekilebilecek.

 

Üniversiteye çağrı

Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün tırmanma duvarı yapılması konusunda bir sözü var ancak bu söz yerine getirilmediği için tırmanışçılar mağdur. Tırmanma duvarının devlet veya belediyeler eliyle yapılması bekleniyor. Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Koç, “Akdeniz Üniversitesi’nin Antalya’da sadece bir tane bulunan tırmanma duvarının kullanımını paralı hale getirmesi, Antalya’nın bir başka ayıbıdır. Cem Baba, antrenman yapacak bir tırmanma duvarı bile olmayan Antalya’dan Türkiye birincisi çıkarak Milli Takım oyuncusu oldu. Devletin bu soruna el atması lazımdır” dedi.


Haber okunma sayısı: 147Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ