• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

FETÖ suçlamasından aklandılar

feto-suclamasindan-aklandilar

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Soruşturması tamamlandı. FETÖ/PDY Terör Örgütü iddialarının yer aldığı soruşturmada, Antalya Muratpaşa Belediye başkanı, yönetici ve çalışanları hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verildi
08 Ekim 2020 Perşembe 14:45

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı sevindiren karar, taraflara tebliğ edildi 

 

FETÖ suçlamasından aklandılar

 İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Soruşturması tamamlandı. FETÖ/PDY Terör Örgütü iddialarının yer aldığı soruşturmada, Antalya Muratpaşa Belediye başkanı, yönetici ve çalışanları hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verildi

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Hepsi temize çıktı

Antalya Muratpaşa Belediyesi yöneticileri hakkındaki İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı soruşturması tamamlandı. İçinde 5 adet FETÖ/PDY Terör Örgütüne ilişkin suçlama ve iddiaların yer aldığı soruşturmada ‘hakkında ön inceleme yapılan’ başkan dahil bir bölümü emekli olan tüm isimler hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı, 2020/40 sayılı 18 Şubat 2020 tarihli Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı kararı Ağustos ayı sonlarında taraflara tebliğ edildi. 8 sayfalık soruşturma raporu sonucu CHP’li Başkan Avukat Ümit Uysal başta olmak üzere suçlanan 24 isimden oluşan belediye çalışan ve yöneticileri aklandı.

 

24 isim suçlanmıştı

Antalya Muratpaşa Belediyesinin CHP’li Başkanı Avukat Ümit Uysal olmak üzere 2016 yılındaki görev ve makamlarına göre Başkan Yardımcısı Erol İşbilen, Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Türe, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Emin Sözen, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Sevil Kalem, Emlak İstimlak Müdürü Cebrail Odak, Zabıta eski Müdürü Tarık Evkuran, Basın Yayın Müdürü Seyfi Ceyhan, Birim Şefi Hasan Kıllıoğlu, Birim Şefi Recep Dede, Mimar Deniz Duğan, Mimar Emel Uygun Bolten, Mali Hizmetler Uzmanı Mesut Asanakut, İnsan Kaynakları Eğitim Sorumlusu Funda Turabay Coşkun, İnsan Kaynakları Eğitim Sorumlusu Özlem Arayancan, Muhasebe Görevlisi Hasan Gündüz Kıllıoğlu, Belediye Personeli Jale Alp, Belediye Teknikeri Zeynep Uysal, Belediye Teknikeri İsmail Bozal, Belediye Teknikeri Mehmet Ali Kurnaz, Belediye Teknikeri Mustafa Ün, Belediye Grafikeri Melike Fovset Toytunç, Zabıta Memuru Murat Toker ile Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Remzi Pehlivanoğlu’ndan oluşan 24 isim hakkında soruşturma izni verilmemesine kararı verildi.

 

5 iddia ele alındı

Soruşturmada 5 adet iddia gündeme alındı. 5 adet iddia “1-FETÖ/PDY’nin belediyeler imamı olarak bilinen Erkan Karaarslan tarafından, Mücahit Doğan ve Fatih Doğan aracılığıyla Falez A.Ş. isimli şirket kurulduğu, söz konusu şirketin Muratpaşa Belediyesine hibe edildiği, bunun karşılığında adı geçen şahıslara ait diğer şirkete (BEKAD İktisadi Teşekkülü) Muratpaşa Belediyesince danışmanlık ihalesi verilip onlara para kazandırıldığı, Belediyeye hibe edilen ve ihale esasına tabi olmayan Falez A.Ş. üzerinden Bambus Koyu ve Teneffüs Park ile ilgili yerlerin tahsis edilerek farklı amaçlar için kullanıldığı, 2-Muratpaşa Belediyesine ait ilanın Zaman Gazetesine verildiği ve Belediyenin yayınladığı ‘1 yıldır Birlikteyiz’ kitapçığının Zaman Gazetesinde bastırıldığı, 3-FETÖ/PDY tarafından daha önce yurt olarak kullanılan binanın kiralandığı, 4-Muratpaşa Belediyesinin Zaman Gazetesine abone edildiği, 5-FETÖ/PDY kapsamında firari olan Avukat Ammar YILMAZ’ın hesabına ödeme yapıldığı” şeklinde sıralandı.

 

Aklandılar

2006 ve 2016 yılları arasının incelendiği soruşturmanın karar bölümünün girişinde “Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca İçişleri Bakanlığına gönderilen 18/02/2019 tarihli ve 2016/70816 soruşturma numaralı yazıda; Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile ihbar ve başvurularda adı geçen diğer şahıslar hakkında Başsavcılıklarınca FETO/PDY silahlı terör örgütüne üye olma ve bu örgüte yardım etme suçundan ayrıca soruşturma yapıldığı belirtilmiş olup, iddiaların görevi kötüye kullanma suçu açısından 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi talep edilmiştir” denilerek 5 adet iddia başlıklar halinde tek tek ele alınarak anlatıldı.

 

Bakan Soylu imzalı

Bu bağlamda, iddialarla ilgili olarak yapılan ön inceleme üzerine düzenlenen 17 Şubat 2020 tarihli ve 90/7 sayılı ön İnceleme Raporu ve eklerinin incelenmesi sonucunda yapılan iş ve işlemlerin mevzuata aykırılık teşkil etmediği, iddiaların sübuta ermediği, soyut ve genel nitelikte olduğu ve bununla kastedilen hususun belli olmadığı, görevi kötüye kullanma suçunun oluşmadığı, soruşturma izni verilmemesine karar verildiği açıklandı. Karar; 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun’un 6’ncı maddesi hükmü uyarınca, tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içinde Danıştay Birinci Dairesine itiraz yolu açık olmak üzere alındı. Soruşturma izni verilmemesine dair kararın altında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzası yer alıyor. 


Haber okunma sayısı: 365Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA