• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Esnaf odası başkanı, dolandırıcılık sanığı

esnaf-odasi-baskani--dolandiricilik-sanigi

Antalya’da esnaf odası başkanı Bülent Kaplan, katlı kapalı pazaryeri yapan sebzecilere ait kooperatifin başkanı olduğu dönemdeki yönetimiyle birlikte; dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanmak suçlamalarıyla sanık olarak hâkim karşısına çıkıyor
23 Eylül 2019 Pazartesi 14:58

 Yatırım yapayım derken mağdur edilen vatandaş, kendisine satılan ama hiç kullandırılmayan pazar tezgâhlarının hesabını soruyor

 

Esnaf odası başkanı,

dolandırıcılık sanığı

 Antalya’da esnaf odası başkanı Bülent Kaplan, katlı kapalı pazaryeri yapan sebzecilere ait kooperatifin başkanı olduğu dönemdeki yönetimiyle birlikte; dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanmak suçlamalarıyla sanık olarak hâkim karşısına çıkıyor

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Tezgâhtan sanık sandalyesine

Akdeniz Manşet gazetesinin 1 Ocak 2014’te ‘Kızıltoprak’ta neler oluyor’, 8 Nisan 2016’da ‘Pazar tezgâhının böylesi’ başlıklarıyla gündeme getirdiği pazaryeri satış skandalında sona gelindi. Antalya’da Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Esnaf Odasının kooperatif yönetimince, bir şirket üzerinden, pazarcı esnafı olsun olmasın herkese 2010’da fahiş fiyatlarla pazar tezgâh yeri satılmış; sonrasında ise “Sizin burada pazar tezgâhınız yok” denilmişti.

 

Gazete haberleri delil oldu

2010’da “Kızıltoprak’a sosyete pazarı yapıyoruz” diye piyasada ortalama 5-6 bin lira eden pazaryerlerinin; esnaf ve vatandaşa metrekaresi 3 bin liradan ortalama 30’ar bin liraya satıldığı ileri sürülünce iddialar ayyuka çıkmıştı. Akdeniz Manşet’in özel haberlerle gündeme taşıdığı Muratpaşa Kızıltoprak Katlı Kapalı Pazarına ilişkin iddialara nihayet savcılık el attı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu; haber ve şikâyetleri dikkate aldı.

 

Dava ağır cezada görülecek

28 Mart 2019 tarihli iddianame sonrası 7.Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davanın ilk duruşması 20 Eylül sabahı gerçekleştirilecek. O dönem kooperatif başkanı olan şimdinin Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Odası Başkanı Bülent Kaplan ve yönetimi; dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla yargılanacak. Dava dosyasına gazete haberleri de delil olarak girdi. Bu haberlerde pazar tezgâhlarının birden fazla kişiye satıldığı, para alınmasına rağmen tezgâh yeri verilmediği, kooperatif ve odanın pazar yapma yetkisi olmadığı gibi bir çok iddia yer almıştı.

 

5 sanık hakim karşısında

20 Eylül’de Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kaplan ve yönetim kurulundaki Arif Üstündağ, Koray Alptekin, Sadık Özgen, Sefa Pamuk’tan oluşan 5 isim; kamu kurum ve kuruluşları vb. tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık ile görevi kötüye kullanma suçlamasıyla sanık olarak hakim karşısına çıkacak. O dönem kooperatif başkanı olan Bülent Kaplan şu anda Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Odası Başkanlığı görevini yürütüyor. İddianamede davacı kamu hukuku (K.H.) ile birlikte Antalya ve çeşitli illerde ikamet eden Şebnem Firuzan Erdoğan, Aydın Erman, Ayşe Güneş, Ayşe Güliz Elbi, Emel İkiz, Fatih Kundu, Mehmet Bilgiç, Mehmet Taşkıran, Melahat Deş, Nazan Kırkaya, Şahin Savaş Sezer, Şevkiye Gedikli, Şule Göysal isimli 13 müşteki yer aldı.

 

10’ar yıl hapis isteniyor

2016/68938 soruşturma, 2019/9712 esas no, 2019/987 iddianame no’lu iddianamede; Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kaplan ve kooperatif yönetim kurulu üyeleri Arif Üstündağ, Koray Alptekin, Sadık Özgen, Sefa Pamuk isimli 5 şüphelinin, Türk Ceza Kanununun suça iştirakı açıklayan 37/1 maddesi delaleti ile 158/1.d, 257/1, 53’üncü maddelerinden cezalandırılması talep ediliyor. Mahkemede 10 yıla kadar hapis ile yargılanacak olan sanıklar, ceza alırsa aynı zamanda seçme ve seçilme gibi bir çok haktan da mahrum kalacak.

 

Para da yok tezgâh da!

Suç tarihi 2008-2015 yılları arası, suç yeri Antalya merkez olarak belirtilen iddianame; Cumhuriyet Savcısı Nihat Erol tarafından hazırlandı. Dosyada deliller arasında Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Başmüfettişi tarafından hazırlanan 05/10/2018 tarihli soruşturma raporu, dağıtılan el ilanları, gazete haberleri, tahsilat makbuzları, Antalya Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün yazısı, kooperatife ortaklık kaydının yapıldığına dair belge, hak sahipliklerinin iptal edildiğine dair Muratpaşa Belediyesinin yazısı da yer alıyor. İddianameye göre müştekiler, yatırım amacıyla pazar yeri tezgâhı satın almak için; pazar yerinin yapımını üstlenen inşaat şirketi Öge firması hesabına çeşitli miktarlarda paralar yatırdı. Ancak bu kişiler; pazar yeri tezgâhlarını hiç kullanamadan hak sahiplikleri iptal edildi. Vatandaş, bunun üzerine dolandırıldığını iddia ederek basın mensuplarına başvurdu, ayrıca savcılığa da şikâyette bulundu. Ardından yıllardır süren soruşturma başladı. 13 Ocak 2009 günü temeli atılan 320 esnaf kapasiteli, 3 bin 600 metrekarelik, 2 katlı kapalı pazarın açılışı gecikmiş, 8 ayda bitmesi gereken pazar Eylül 2009 yerine 27 Mayıs 2011’de CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından açılabilmiş ama 2016’ya kadar faaliyete geçememişti. Kooperatifin eksik kura çektiği, sosyete pazarı adı altında farklı ve fahiş fiyatlara pazaryeri satıldığı, pazarcı ya da kooperatif üyesi olmayana da yer satıldığı, 250’yi aşkın pazaryerinin hukuka aykırı olarak alacağa mahsuben firmaya satıldığı, kooperatif kanununa aykırı davranıldığı, kamunun zarara uğradığı ile sürülmüştü.

 

NE OLMUŞTU:

İddianamedeki ifadelere göre; bahse konu alan Muratpaşa Belediyesi mülkiyetindeki imar planında pazar yeri olarak ayrılan Kızıltoprak Mahallesi 11068 ada 1 parsel sayılı taşınmaz olarak biliniyor. Bu alanda pazar yeri yapımı için belediye ile Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Esnaf Odası arasında 2008’de protokol yapıldı. Protokol ile pazarın yapım işi bu esnaf odasına verildi. Oda yönetimi de kapalı pazar yeri yapım işini 7 Kasım 2008 tarihinde Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Toplu İşyeri Yapı Kooperatifine verdi. Kooperatif ise pazar yeri yapım işini 15 Ocak 2010 tarihli sözleşme ile Öge Emlak Yat.İnş.Yap.Malz.Tur.San. Ltd. Şti (eski ismi Proçelik) isimli şirkete verdi. Odanın 23 Kasım 2010 tarihli yazısı ile inşaatın tamamlandığı belediyeye bildirildi. Belediye yetkilileri tarafından düzenlenen tutanağa göre 27 Mayıs 2011 tarihinde pazar yeri törenle hizmete açıldı. Hatta açılışı CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal yaptı.

 

Tezgâhları pazarı yapan firmaya sattılar

Oda yönetimi kooperatife birden fazla kez yazı yazdı. Yazılarda; tezgâh yerlerinin çizilmesi, tezgâh yerleri için kuraların çekilmesi ve listelerin gönderilmesini istedi. Ancak kooperatifin en son 23 Aralık 2011 tarihli yazısında listelerin belli olmadığı ve tezgâh yerlerinin netleşmediği belirtildi. Ardından, kooperatif tarafından 12 Aralık 2011’de pazar yeri sergi kuralarının noter huzurunda çekildiği ve belediyeye bildirdiği öğrenildi. Ancak belediyeye bildirilen kura listesinde; pazar yerinin üst katında bulunan tuhafiye tezgâhlarının yer almadığı görüldü. Kooperatif yönetimi, tuhafiye tezgâhları için esnaftan talep gelmediğini öne sürdü. Ayrıca pazarın yapım işini üstlenen şirkete karşı ödeme güçlüğü çekilmesinden dolayı, bu şirket yetkililerini kooperatif ortağı yaptıkları, tuhafiye tezgâhlarını numara bazında bu kişilere özgülenerek sattıkları ortaya çıktı. Daha sonra oda ve belediye armalarının bulunduğu el ilanlarında pazar tezgahlarının herkese satılacağı ilan edildi. Bu ilanlardan haberdar olan vatandaş; kooperatif başkanı Bülent Kaplan’ın ‘pazarcı olmamalarının bir sorun teşkil etmeyeceğini’, ‘yatırım amacıyla tezgah yeri alıp kiraya verebileceklerini’ deklare etmesi üzerine, kooperatife üye olarak Öge İnşaat firmasına on binlerce lira para yatırdı.

 

Yerleri tek tek iptal edildi

Şirket yetkilileri ise kooperatif ortaklık paylarını ve kendi adlarına özgülenen tezgahları; müştekilere 2010 yılı içerisinde yetkililerin kooperatife ödedikleri bedelden daha yüksek bedellerle devretti. Pazarın resmi açılışının yapıldığı 28 Mayıs 2011 tarihinden itibaren müştekilerin pazar yeri tahsislerinde iptaller yapıldı. Yarım yamalak yapılıp açılan pazarda 24 Kasım 2015 tarihine dek fiziki koşullar tezgah açmaya ve işletmeye uygun olmadı. Daha sonra pazar yerinin açılmasına rağmen kendilerine tezgâh yerlerinin verilmemesi üzerine müştekiler belediyeye başvurdu.  Yap-işlet-devret modeliyle yapıldığı için belediyede 5 yıllığına bir şey yapamadı. Ancak Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelikte pazar yeri yapma yetkisinin sadece belediyelerde veya sadece yüzde 50’sinden fazlasına sahip olduğu iştiraklerinde yer alıyordu.

 

Her şey kooperatifin bilgisinde

Müştekilerin 2015 yılına kadar satın aldıkları tezgâhlarının yerlerinin belli olmadı. 2015’te Bülent Kaplan ile yaptıkları görüşmede yerlerinin Belediye Encümen Kararıyla iptal edildiklerini öğrendi. Ancak iptal sürecinin başladığı 12 Kasım 2015 tarihine dek oda veya kooperatif tarafından, tezgah yerleri tahsis ve sınırlı ayni hak tesislerinin yapılması için gerekli listenin belediyeye ulaştırılmadığı ortaya çıktı. Müştekilere pazar yeri hisse devirleri her ne kadar Öge İnşaat şirket yetkilisi tarafından yapılsa da bu tarihte kooperatif yönetim kurulu üyesi olan şüphelilerin bilgisi dahilinde ilanlar yapıldı, devir işlemleri gerçekleşti. Kooperatifin mevzuata göre pazar yeri yapma ve işletme yetkisi olmamasına rağmen hukuka aykırı olarak pazar yeri yaptığı, pazar yerinin işletilmesi ile ilgili işlemler yaptığı ortaya çıktı.

 

Suçlamaları kabul etmediler

Yatırım amacıyla pazar yerinden tezgâh almak isteyen müştekilerden; kooperatife üye yapıldıkları söylenerek, ‘pazar yeri tezgahı satma’ adı altında yüksek miktarda paralar alındı. Ancak müştekiler bu tezgâhları hiçbir şekilde kullanamadan, hak sahiplikleri kendilerine bildirilmeden iptal edildi. Müştekiler yönetim kurulu kararıyla da kooperatif ortaklığından çıkarıldı. Ancak bu kararın onaylı örneği, müştekilere de tebliğ edilmedi. Ortaklıktan çıkarılan müştekilerin ortaklık payları ise kendilerine ödenmedi. Bu paylarına karşılık yeni ortaklar alındı. Bunun üzerine kişiler bu durumdan şikâyetçi oldu. Soruşturma sürecinde şüpheliler ise suçlamaları kabul etmedi.


Haber okunma sayısı: 315Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA