• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Eski müdüre şok

eski-mudure-sok

Bölge İstinaf Mahkemesi, Antalya eski İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz’ın FETÖ/PDY Telekulak Davasında 45 yılla yargılanırken delil yetersizliğinden aldığı beraat kararını bozdu
02 Temmuz 2019 Salı 15:02

 Eski müdüre şok

 

Bölge İstinaf Mahkemesi, Antalya eski İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz’ın FETÖ/PDY Telekulak Davasında 45 yılla yargılanırken delil yetersizliğinden aldığı beraat kararını bozdu

 

HABER: Şükrü AĞIRMANBeraat etmişti ama…

2009-2013 yılları arasında aralarında siyasetçi ve kamu görevlilerinin de bulunduğu 130 kişiyi yasa dışı dinledikleri gerekçesiyle 15 sanıkla beraber yargılanan Ali Yılmaz 45 yılla yargılanırken bu davadan beraat etmişti. Yılmaz, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kaydetmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, suç uydurma, suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçlarından yargılanıyordu. 27 Nisan 2018’de 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesindeki FETÖ/PDY Telekulak Davasında 15 sanıktan 13’ü 81 yıl ile 6 yıl arasında değişen hapis ve yüksek para cezalarına çarptırılmış, Ali Yılmaz ise delil yetersizliğinden beraat etmişti.

 

Kararı istinaf etmişlerdi

Karar sonrası mahkeme savcısı ile yasa dışı dinlenen müştekiler CHP eski Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, emekli polisler Hikmet İskender, Zeki Kılınç ile sanıkların tamamı yerel mahkemenin kararına karşı üst mahkemede itiraz etmişti. Duruşma savcısı ve mağdur avukatı ise Yılmaz’ın yapılan yasa dışı dinlemeden haberdar olmamasının mümkün olmadığını öne sürerek beraat kararının bozulmasını talep etmişti. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi, Cumhuriyet Savcısının istinaf talebini yerinde görerek 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesinin beraat kararını 15 Mayıs 2019 günü oybirliği ile bozdu. Edinilen bilgiye göre karar yerel mahkemeye gönderildi ve Antalya eski Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, telekulak davasından dolayı yeniden yargılanacak.

 

Yeni bir soruşturma dosyası

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi tarafından verilen kararda “Yapılan UYAP sorgulamasına göre, sanık hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığının (………..) soruşturma dosyasının bulunması karşısında, sanığa yüklenen silahlı terör örgütüne üye olma suçunun temadi eden suçlardan olduğu ve temadinin yakalanma ile kesildiği de nazara alındığında; suç, iddianame ve yakalanma tarihleri de göz önünde bulundurularak olaylar arasında hukuki veya fiili kesinti bulunup bulunmadığının tespiti bakımından anılan dosyanın onaylı bir suretinin iş bu dosya içerisine konulmasından, dava açılması durumunda ise gerekirse her iki dosyanın birleştirilmesinden sonra tüm deliller birlikte değerlendirilerek bir karar verilmesi gerektiğinin düşünülmemesi; usul ve yasaya aykırı olup, o yer Cumhuriyet Savcısının istinaf istemi bu bakımdan yerinde görülmüş olduğundan, diğer yönleri incelenmeyen hükmün açıklanan nedenle 5271 sayılı CMK'nın 280/1-d ve 289. maddeleri uyarınca bozulmasına, dosyanın yeniden incelenmek ve hükmolunmak üzere hükmü veren iIk derece mahkemesine gönderilmesine, CMK'nın 286/1. maddesi uyarınca kesin olmak üzere 15/05/2019 tarihinde oybirliğiyle karar verildi” ifadeleri yer aldı.

 

Suçlamaları kabul etmemişti

Ali Yılmaz atandığı 6 Temmuz 2009 tarihinden merkeze alındığı için emekliliğini istediği Eylül 2012 tarihine kadar Antalya İl Emniyet Müdürlüğü görevini yapan bir emniyet müdürü olarak tanınıyor.

Yılmaz, ağır cezadaki son duruşmada, il emniyet müdürlerinin dinlemelerde herhangi bir sorumluluğu ve denetleme yetkisi bulunmadığından bahisle suçsuz olduğunu beyan etmiş, ilgili 2 polis memurunun dinlenme iddiası için ise dinlemelerin yapıldığı tarihte emekli olmuş olduğunu göstererek beratını talep etmişti. Mahkemede Antalya İl eski Emniyet Müdürü Ali Yılmaz’ın 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 223/2-e maddesi gereği yapılan dinlemelerden sorumlu olduğuna dair somut delile ulaşılamadığı gerekçesiyle beratına karar verilmiş, ayrıca Yılmaz’a avukatlık vekâlet ücreti olarak da 4 bin 360 lira ödenmesine hükmedilmişti.

 

Hesap verme sırası

Antalya İl eski Emniyet Müdürü Ali Yılmaz ise Nisan 2018’de mahkemenin kararının ardından yazılı bir açıklama yapmıştı. Yılmaz açıklamasında; İl Emniyet Müdürü olarak görev yaptığı 2009/2012 yılları arasında yapılan bazı dinlemelerin emrini vermekle itham edilen Yılmaz, hakkında ceza davası açıldığını, aynı konuda yapılan idari soruşturmada ‘ceza tayinine mahal olmadığı’ kararı alındığını vurgulamıştı. Yapılan inceleme ve dava dosyasındaki delillerin incelenmesi neticesinde emniyet müdürlerinin telefon dinleme ile ilgili bir denetiminin olmadığının altını çizen Ali Yılmaz, şahsıyla ilgili FETÖ ölçütlerine uyan hiçbir belge ve bilgiye ulaşılmadığı vurgulamıştı. FETÖ etkisinin en fazla olduğu dönemde, 2012 yılında merkeze alındığı ve ardından emekliye ayrıldığını belirten Yılmaz, söz konusu memurların 2013 Mart ayında dinlendiği, kendisinin ise o tarihten 6 ay önce emekli olduğunu anlatmıştı. Yılmaz açıklamasının devamında “Emniyet müdürü olarak telefon dinlemeleri ile ilgili hiçbir evrakta imzam, parafım olmadığı gibi herhangi bir evrak hazırlanmasının da olmadığı anlaşılmıştır. Yüce Türk adaleti tecelli etmiştir. Sonuç olarak hakkımda tüm isnat edilen suçlar iftira niteliğinde kalmış, eldeki delillere göre, CMK’nun 223/2-e maddesi gereğince beraatime karar verilmiştir. Türk adaletine hesap verme sırası iftiracılarda olacaktır” demişti.

 


Haber okunma sayısı: 260Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ