• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Enerji Kimlik Belgesi olmayana kötü haber

enerji-kimlik-belgesi--olmayana-kotu-haber

Yeni yıldan itibaren Enerji Kimlik Belgesi (EKB) bulunmayan binalarda satış ve kiralama yapılamayacak. Belge almak için son tarih 1 Ocak 2020
06 Eylül 2019 Cuma 14:03


 

Enerji Kimlik Belgesi

olmayana kötü haber

 Yeni yıldan itibaren Enerji Kimlik Belgesi (EKB) bulunmayan binalarda satış ve kiralama yapılamayacak. Belge almak için son tarih 1 Ocak 2020

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Ülke genelinde olduğu gibi Antalya’da da mülk sahipleri ve apartman yöneticilerinin yeni yıla kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunuyor. Yeni yıldan itibaren Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan binalarda satış ve kiralama yapılamayacak. Belge almak için son tarih ise 1 Ocak 2020 olarak belirlendi. Konuyla ilgili uygulama daha önce birkaç kez ertelenmişti. Mesken olarak kullanılan tüm binaların enerji verimliliğini artırması için zorunlu hale gelen Enerji Kimlik Belgesinde (EKB) binaların enerji sınıfı A, B, C, D, E, F, G şeklinde temsil ediliyor. Bu belgenin 10 yıl geçerliliği bulunuyor.

 

Binalar denetlenebilecek

5627 sayılı kanun ile birlikte binalara zorunlu hale gelen Enerji Kimlik Belgesi; binadaki kaynakların verimli kullanılıp kullanılmadığına ve binadaki israfın önlenmesi için alınması gereken bir belge olarak tarif ediliyor. Enerji ve Verimlilik Kanununa bağlı olarak getirilen yeni düzenleme ile birlikte tüm binaların bu kimlik belgesine sahip olması gerekiyor. Binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma, soğutma sistemlerinin verimi hakkında bilgilerin yer alacağı belge ile birlikte enerji israfının önlenmesi amaçlanacak ve bu belge sayesinde binalar denetlenebilecek. Bu belgeyi almak isteyen bina sahipleri veya yöneticilerin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının görevlendirdiği enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvuru yaparak alması gerekiyor.

 

Isı yalıtımı da belirleyici

Öte yandan beyaz eşyaların enerji kullanımı ve performanslarını da denetleyecek olan bu belge, bu eşyaların sınıflandırmalarını da kontrol altına alacak. Beyaz eşyalarda bulunan enerji sınıflandırması bu düzenleme ile birlikte binalarda da uygulanacak ve binalar enerji kullanımına göre A’dan G’ye sınıflandırılmış olacak. Bu sınıflandırmaların detayları ise Enerji Kimlik Belgesinde yer alacak. Düzenlemeyle beraber yeni yapılan binaların enerji kullanımı için belirlenen en düşük sınıf C olarak belirlendi. Yeni yapılan binalar bu düzenlemeye göre inşa edilecek. Bu düzenleme ile birlikte binaların enerji kullanımına göre iskan ruhsatı alıp alamayacağı da belirlenecek. Mevcut olan binaların Enerji Kimlik belgeleri ise A’dan G’ye kadar sınıflandırılacak ve bu sınıflandırmanın belirleyici unsurları ise ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma ekipmanları verimi, aydınlatma armatürleri verimliliği olacak.

 

Yeni binalarda ne yapılacak

Bahse konu yeni düzenleme ile 1 Ocak 2011’den önce inşa edilen binalar mevcut bina olarak sınıflandırılacak. Yapı ruhsatını bu tarihten sonra alan binalar ise yeni bina olarak değerlendirmeye alınacak. 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binaların Enerji Kimlik Belgesi alabilmesi için iskan ruhsatının ilgili belediyeye belge olarak sunulması gerekecek. İskan ruhsatının belediyeye teslim edilmemiş olması durumunda Enerji Kimlik Belgesi binaya verilmeyecek.

 

Eski binalar ne olacak

Eski olarak nitelendirilen binalar ise 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren on yıl süre zarfında Enerji Kimlik Belgesini almak zorundaydılar. Bu kanun düzenlemesi ile birlikte 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi almaları şart koşulmuş olan binaların mevcut durumda en kısa zamanda belgeyi almaları gerekmektedir.

 

EKB nasıl alınabilecek

Binaları için Enerji Kimlik Belgesi almak isteyen bina sahipleri ve apartman yöneticileri; Serbest Müşavir Mühendis (SMM) belgesine sahip olan mühendis, müteahhit ve mimarlara başvurarak bu belgeyi edinmek zorunda. Belgeyi yeni alacak binalar için bu meslek grubunda bulunan insanlar Enerji Kimlik Belgesi verebilecek tüzel kişiler olarak yetkilendirildi. Edinilen bilgiye göre EKB uzmanı mühendis ve mimarlar bulunduran müteahhit şirketler de bu belgenin alınması için yetkili tüzel kişiler olarak adlandırıldı. Bu şirketler mevcut binalara Enerji Kimlik Belgesi verebilecek. Bu belgeye ulaşmak ve belgeyi edinmek isteyenler Enerji Verimlilik Danışmanlarına, BES Enerji Danışmanlıklarına ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğüne başvurabilecek.

 

Sorumluluk bina yönetiminde

Enerji Kimlik Belgesi binadaki daireye değil binanın tamamına düzenleniyor. Bu nedenle belge; binanın tamamına alınacak. İhtiyaç halinde, belgenin kopyaları bina sakinlerine dağıtılacak. Ayrıca yönetmelik gereği belgenin bir nüshası bina girişine asılmak zorunda, diğer nüshası ise bina yönetimince saklanacak. Dolayısıyla bina yönetimleri bu belgenin temin edilmesinden sorumlu bulunuyor. Bina yönetimlerinin daire sahiplerini ve kiracıları mağdur etmemeleri için bir an önce Enerji Kimlik Belgesini temin etmeleri gerekiyor.

 

Enerji Kimlik Belgesi fiyatları ne kadar?

Bu belgeler binanın tamamına düzenlendiğinden genellikle bina başı fiyat hesaplamaları yapılıyor. Enerji Kimlik Belgesi fiyatlarını etkileyen etkenler; binaların büyüklüğü, (site ya da toplu konut ise) binaların adedi ve benzerlikleri olarak göze çarpıyor. Edinilen bilgiye göre Enerji Kimlik Belgesi fiyatı; bina başı 200 liradan başlayacak ve bina büyüklüğüne göre artış gösterecek. Ortalama olarak daire başına 20-50  aralığında bir bedel çıkacak. Bu belgenin binanın değerine etkisi olacak. İnsanların daha verimli binaları tercih etmesi nedeni ile enerji sınıfı yüksek olan binalardaki daireler haliyle daha çok değer kazanacak.


Haber okunma sayısı: 123Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA