• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Belediye logolu hırsızlık!

belediye-logolu-hirsizlik

Antalya’da Aksu Belediyesi logolu iş makineleri; bir başka belediyenin alanından hem de kuş cennetine sıfır noktada taş çalarken suçüstü yakalanmıştı. Büyükşehir ile Aksu belediyeleri ve ASAT logolarıyla kazı yapıp, taş çaldığı ortaya çıkan kişilere on binlerce lira para cezası kesildi. Haklarında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak
28 Ağustos 2020 Cuma 11:44

 İş makinelerini kimin kiralayıp rantı yüksek alanda inşaat temeli gibi kazı çalışması yaptırdığı ortaya çıkacak

 

Belediye logolu hırsızlık!

 

Antalya’da Aksu Belediyesi logolu iş makineleri; bir başka belediyenin alanından hem de kuş cennetine sıfır noktada taş çalarken suçüstü yakalanmıştı. Büyükşehir ile Aksu belediyeleri ve ASAT logolarıyla kazı yapıp, taş çaldığı ortaya çıkan kişilere on binlerce lira para cezası kesildi. Haklarında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Yamansaz’a sıfır noktada kazı

Antalya’da Muratpaşa Belediyesinin Güzeloba Mahallesinde koruma altındaki Yamansaz kuş cennetine ve yola sıfır noktadaki alana; üzerinde Aksu Belediyesi yazan ekskavatörler ile taş kırma makineleri girmiş, kazı çalışması yapılarak, taş çıkarılmış, rantı yüksek ve koruma altındaki bölgede doğa ve coğrafik yapının tahrip edilmesi kafalarda soru işaretleri yaratmıştı. Yapılan çalışmayla birilerine âdeta zemin düz hale getirilip ve/veya kazılarak inşaat temel yeri açılmış olduğu öne sürülüyordu.

 

Rantı yüksek alan

Çünkü kazılan alan; Ermenek Mahallesi ile Kemerağzı-Karaçallı Mahallesindeki ‘davalık’ 1056 dönümlük arazinin içinde, 13374 ada 2 parselde, rantı yüksek bir yerde, yola ve kuş cennetine sıfır noktada yer alıyordu. Konuyla ilgili haber Akdeniz Manşet gazetesinde ve gazeteye ait internet sitesinde https://www.akdenizmanset.com.tr/oldu-mu-simdi/173206/ linkinde ‘Oldu mu şimdi’ başlığıyla yayımlandı. Muratpaşa Belediyesi ekipleri de olay yerine tam iki kez suçüstü baskın yaptı.

 

Bu makineleri kim kiraladı

21-25 Ağustos 2020 günleri arası yapılan tahribat; fotoğraf ve video görüntüsüyle tespit edildi. Araç plakalarından Ilgaz ve Akbaba Hafriyat firmalarına ve bazı kişilere ait olduğu öğrenilen iş makinesi sahiplerine ve operatörlerine on binlerce lira ceza kesildi. Üzerinde Aksu Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ASAT logosu yer alan bu kamyon ve iş makineleri çalışmaktan men edildi. Durum, Milli Emlak Müdürlüğüne bildirildi. Savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Belediye logolu iş makinelerini kimin kiralayıp çalıştırdığı da ortaya çıkacak.

 

Tespit yapılacak

Muratpaşa Belediyesi Zabıta Müdürü Abdullah Önoğlu; bahse konu ada ve parselde bu sorunların sık sık yaşandığını, sürekli cezai işlem uyguladıklarını, ASAT ve belediye logolu iş makinesi ve kamyonların tespiti için belediyeler ile Milli Emlak Müdürlüğüne yazı yazacaklarını belirtti. İş makinelerinin üzerindeki belediye logolarının sahte olduğu tahmin ediliyor. İş makinelerine; Hazine’ye ait arazide dozer çalıştırıp taş kırmak ve malzeme almak sureti ile çevreye zarar vermekten işlem yapılıyor. İş makinesi sahiplerine 12 bin ile 36 bin lira arasında para cezaları uygulanıyor. 

 

1056 dönüm sorunu nedir?

Bilindiği üzere Antalya’da Muratpaşa ve bir kısmı Aksu ilçeleri sınırları arasında kalan, Ermenek Mahallesi ile Kemerağzı-Karaçallı Mahallesindeki 1056 dönümlük devlet arazisi paylaşılamıyor. 1989 yılından bu yana davalık. Dava ise aynı Meltem davası gibi neticelenmemiş ve devam ediyor. Tapuda ‘Hazine Mülkiyeti’ olarak kayıt düşülmediği için de kimse orada zilyetlik veya tahliye yönünden işlem yapamıyor. Sadece ASAT gelip abonelikleri kesiyor, yerel belediye tarafından imara aykırı yapılar yıkılıyor. Dozer veya kepçe çalıştırılması bir inşaat faaliyetine giriyor. Belediye buna da müdahale ediyor, ceza kesiyor, Milli Emlak Müdürlüğü ise çalıştırılan dozer, kepçe, iş makinesi ile çalıştıranlar hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Ancak arazilere tel çekilmişse; tel, yapı statüsünde olmadığı için de o tel kaldırılamıyor. Bahse konu alan, tapulama tutanağından itibaren ‘davalı’ durumda. Tapu kütüğüne gidip baktığınızda tapu sahibi olarak sadece ‘davalı’ yazıyor. Davaya baktığınızda ise 26 vatandaşın, tapu yerine geçmeyen tapulama tutanağına yani idari işleme karşı 1989’dan beri açtıkları dava olduğu görülüyor. Milli Emlak da bu davaya müdahil olmuş durumda.

 

Sahiplik konusu muamma?

Bahse konu alanda tapulama çalışması yapılırken, tapulama tutanağında alan devlet adına kaydediliyor. 1989’da konu tapulama tutanağı aşamasında iken, yani tapu henüz çıkmamışken 26 vatandaş ‘tapulama tutanağına’ dava açıyor. Daha sonra tapuda malik hanesinde ‘davalıdır’ ibaresi yazılıyor. Böylece bahse konu alan; kayden bir nevi sahipsiz kalıyor, fiiliyatta ise paylaşılamıyor. Davalık olan bölgede hak sahibi olduğunu iddia eden 26 isim dışında bir de dışarıdan gelerek hak sahibi olduğunu iddia edenler var. İki grup arasındaki çatışma ise sürekli basına yansıyor. Milli Emlak bölgede direkt davalı yani hak sahibi olmadığı için 3091 sayılı Kanun veya 2981 sayılı kanuna göre bir müdahale de yapılamıyor. Böylece ne ilginçtir ki kimse bölgenin mal sahibi değil. Tapuda mal sahibi olarak kimsenin ismi yazmıyor. Tapuda ‘tapu sahibi’ bölümünün karşısında ‘davalıdır’  ibaresi yazmaya devam ediyor.  Konuyla ilgili dava ise 1989’dan beri sürüyor ve ne zaman biteceği belli değil. Herkes mahkemenin neticesini bekliyor. Yetkililer, tapulama tutanağına değil de tapuya iptal davası açılmış olsaydı şu anda bölgede kuş uçurtulmayacağını belirtiyor.Haber okunma sayısı: 1071Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA