• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Bakkallar’da komik vaatler

bakkallarda-komik-vaatler

Olağanüstü seçime giden Bakkallar Odasında en güçlü aday olan Ali Çoşkun: Bazı adaylar Çiller gibi hiç gerçekleşmeyen iki anahtar vaadinde bulunuyorlar. Yazın her bakkalın elektrik faturasının yarısını ödemeyi vaat ediyorlar. Ayda bir milyon lirayı nereden bulup ödüyorsun. Bunlar komik vaatler
10 Temmuz 2020 Cuma 09:03

Bakkallar’da komik vaatler

Olağanüstü seçime giden Bakkallar Odasında en güçlü aday olan Ali Çoşkun: Bazı adaylar Çiller gibi hiç gerçekleşmeyen iki anahtar vaadinde bulunuyorlar. Yazın her bakkalın elektrik faturasının yarısını ödemeyi vaat ediyorlar. Ayda bir milyon lirayı nereden bulup ödüyorsun. Bunlar komik vaatler

HABER: Şükrü AĞIRMAN
Kurul rapor yazdı
Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanlığı seçimlerine henüz bir buçuk yıl vardı ve adaylar tek tek netleşmeye başlamıştı. Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkan Vekili iş insanı Şahin Aba; kendisini başkan vekilliği görevinden alan Oda Başkanı Atilla Koçak’a karşı aday olarak çıktı. Böylece Şahin Aba da mevcut başkan Atilla Koçak da bu süreçte Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkan Adayı oldu. Tam bu süreçte geçtiğimiz aylarda ilginç bir gelişme yaşandı. Başkan vekili; oda başkanını ilgili bakanlığa şikâyet ederek “Tüccardır, esnaf değildir, AESOB’a değil ATSO’ya üye olması gerekir” dedi. Başkan vekili olan isim, Denetim Kurulunu da şikâyet etti.

Olağanüstü seçim
Başkan ve yönetimin birbirinden şikâyetçi olması üzerine Denetim Kurulu tarafından Olağanüstü Genel Kurul kararı alındı. Denetim Kurulunun raporu doğrultusunda Antalya Bakkallar Odası başkanlığı, bakanlık kararıyla olağanüstü seçime götürüldü. 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun Olağanüstü Genel Kurul Toplantıları başlıklı 44-C maddesine göre Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 29 Temmuz 2020 Çarşamba günü saat 10.00’da yapılacak. Gündoğdu Mahallesi, Seyhan Caddesi No:2, Kepez/Antalya adresinde bulunan Turgut Özal Spor Salonundaki (Kepez Arena) seçimlerde çoğunluk sağlanamaması halinde toplantı 8 Ağustos 2020 Cumartesi günü saat 10.00’da gerçekleştirilecek. Seçim sonucu seçilen isim, bir buçuk yıllığına başkan olacak. 1750 üye oy kullanacak. Olağanüstü seçim için bu sırada Ali Çoşkun ile Ali Ekşi de edinilen bilgiye göre aday oldu. Aday sayısı böylece 4’e çıktı.

Adaylardan ikisi ceza aldı
Ancak adaylardan oda başkanı ve odanın eski başkan vekili olan yönetim kurulu üyesi isim bu süreçte çeşitli cezalar aldı. Antalya’da kredi kefalet kooperatifi yolsuzluğu çatı davasında Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) kararı birkaç ay önce çıktı. Esnaf odalarıyla kooperatifteki başkan, yönetici, esnaf temsilcileri ve üyelerine ‘ertelenmeyen, paraya çevrilmeyen, iyi hal indirimi verilmeyen, HAGB kararı uygulanmayan’ hapis cezaları verildi. Antalya Yeni Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin 2 milyonu batık, 4 milyonluk kredi skandalıyla ilgili davada, istinaf mahkemesi kararında görevi kötüye kullanma suçundan dönemin kooperatif yöneticisi olan sanıklar Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Atilla Koçak ve aynı odanın yönetim kurulu üyesi ve oda başkan adayı Şahin Aba ile 3 isme daha 6 ay hapis cezası verildi. Ayrıca 1163 Sayılı Kanuna Aykırılık suçundan bazı isimlerle birlikte yine oda başkanı Atilla Koçak hakkında da 3 ay hapis cezası ve 1000 TL adli para cezası kararı verildi. Birçok isme de ceza yağdı. Ünlü iş insanı ve kooperatif eski yöneticisi Şahin Aba ile K.A.'nın resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılıktan ceza aldıkları davada ise istinaf sonrası duruşmalar devam ediyor. Bu iki isim, aldıkları cezalara rağmen başkanlığa aday oldu.

En güçlü aday Ali Çoşkun
Daha önce iki dönem yönetim kurulu üyeliği yapan ve halen Antalya Yeni Esnaf Kefalet Kooperatifi Denetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Ali Çoşkun şu anda adaylar arasında en güçlü isim olarak görülüyor. Eski başkan Eyüp Sabri Kıldıran’ın da desteğini alan Çoşkun ipi göğüsleyecek isim olarak gösteriliyor. Yine adaylar arasında halen aktif olarak bir bakkal dükkânı işleten tek aday olan Ali Çoşkun “Bazı adayların afaki vaatleri var. Eski Başbakan Tansu Çiller gibi vaatleri var. Sırf seçimi kazanabilmek için Çiller’in her aileye bir ev bir arabadan oluşan iki anahtar vaat ettiği gibi hiç gerçekleşmeyen ve gerçekleşmeyecek vaatlerde bulunuyorlar. Yaz döneminde her bakkal esnafının elektrik faturasının yarısını ödemeyi vaat eden adaylar var. Bakın 1750 üyemiz var. Bir bakkal esnafının yaz dönemkindeki elektrik faturası yaklaşık bin liradır. Bunun yarısı ise 500 liradır. Bu da aylık 875 bin lira yani yaklaşık bir milyon lira para yapıyor. Nereden bulup verecekler bu parayı merak ediyorum. Bunlar komik vaatlerdir. Adaylardan bazılarının ise bakkal dükkânı bile yok ama iki yıllık üyelikten faydalanarak, yasal mevzuattaki bazı maddelerden faydalanarak aday olabiliyor. Yani ‘Bismillah’ diyerek sabah dükkânının kepengini açan esnaf ile kepengini açacak bir dükkânı bile olmayan esnaf, başkan adayı olarak yarışacak. Ben sabah ‘Bismillah’ diyerek dükkânımın kepengini açıyorum peki bazı isimler hangi dükkânın kepengini açacak merak ediyorum. Halen aktif bir bakkal dükkânı olan tek adayım. Akdeniz Sanayi Sitesinde Ayça Market’i işletiyorum. Yıllardır bu sektörün içindeyim. Tüm sorunları ve çözüm yollarını biliyorum” dedi.

Haber okunma sayısı: 54Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA