• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

A’dan Z’ye flakka

adan-zye-flakka

Doktor Uzkut: Bonzaiye karşı mücadele hala devam ederken, tüm dünyaya pazarlanmaya çalışan bu yeni uyuşturucu flakka da bonzai gibi ucuz uyuşturucular grubundan. Bundan anlamamız gereken tek şey var; fazla parası olmayanları, gençleri hedef alıyorlar
05 Aralık 2017 Salı 16:28

 

 

A’dan Z’ye flakka

 

Doktor Uzkut: Bonzaiye karşı mücadele hala devam ederken, tüm dünyaya pazarlanmaya çalışan bu yeni uyuşturucu flakka da bonzai gibi ucuz uyuşturucular grubundan. Bundan anlamamız gereken tek şey var; fazla parası olmayanları, gençleri hedef alıyorlar 

Flakkayı anlattı

Flakka adlı sentetik uyuşturucu, kullanan kişide ahlaki değerleri, toplumsal kuralları tamamen devre dışı bıraktıran bir etkiye sahip. Elbiselerini parçalayan, çırılçıplak sokakta koşan, bir ağaçla sevişmeye kalkan, bir çifti öldürüp yüzünü dişleriyle kopartan ABD'deki vaka haberleriyle dünya bu uyuşturucuyu öğrenmiş oldu. Antalya Kent Konseyi Sağlık Divanı Başkan Yardımcısı Doktor Mehmet Ozan Uzkut,​ son dönemin popüler sentetik uyuşturucusu flakka hakkında detaylı bilgiler verdi. Toplumu uyardı. Doktor Mehmet Ozan Uzkut; flakka nedir, etkileri nelerdir, nasıl üretildi gibi soruları yanıtlayarak sentetik uyuşturucuların etkilerinin ve ülkemiz ile Antalya’da yayılımının nasıl olduğuna dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar: 

 

Sentetik uyuşturucu

Son dönemde bonzai benzeri bir sentetik uyuşturucu ülkemizi sardı. Sentetik uyuşturucuda kullanım ve satımda İstanbul birinci, Antalya ikinci sırada. Kokain ve eroin kullanımında azalma var ama sentetikte yok. Bende sentetik uyuşturucu flakka ile ilgili bu madde nedir, nerden menşei almıştır diye araştırmak istedim.

 

Flakka Efekti

Rusya menşeli olan bu uyuşturucunun ilk olarak Amerika’da ortaya çıktığı belirtildi. Son olarak Brezilya’da da bu hapı kullananların birer zombi gibi davrandığı ve yamyam özellikleri gösterdiği tespit edildi. Sentetik bir uyuşturucu olan bu maddeyi kullanan insanlar, filmlerde gördüğümüz gibi adeta yaşayan ölülere dönüşüyorlar. Uyuşturucu maddenin etkisiyle etrafta bulunan kişilere saldırmaya başlayan insanlar, çevrelerine korku salıyorlar. Flakka Efekti adı verilen uyuşturucu son birkaç yıldır ABD’de oldukça yaygınlaştı.

 

İnsan yiyenler de var

Bilimsel adı alpha-pyrrolidinopentiophenone olan ve bonzai gibi ucuz ve öldürücü etkilere sahip olan sentetik uyuşturucu, kullanan kişileri çoğunlukla öldürüyor. Ölmeyenlerde ise kalıcı olarak beyin hasarı bırakıyor. Son derece uyarıcı olan bu madde, insanı çıldırtacak derecede paranoyaya yol açabiliyor. Zombi hapını kullananların hiç tanımadıkları insanların yüzlerini parçalayıp yedikleri vakalar da bulunuyor. Flakka adı verilen ve Zombi Hapı olarak bilinen sentetik uyuşturucunun etkisiyle garip davranışlar sergileyen insanların görüntüleri şu günlerde sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri. Flakka adı verilen bu hap, banyo tuzunda da bulunan amfetamin benzeri bir kimyasal sentetik uyuşturucu madde.

 

İçeriğinde banyo tuzu var

Sentetik uyuşturucu, piyasada bulunan çok daha kötü etkilere sahip diğer uyuşturucu maddelerine alternatif olarak üretilse de etkileri bir hayli farklı. Bu uyuşturucu maddeyi kullanan kişiler ilk olarak kalp atışında hızlanma, duygularda ani değişim yaşıyor ve ardından halüsinasyonlar görmeye başlıyor. Zombi hapını kullananlarda kalıcı psikolojik sorunlar oluşuyor; hatta kalp krizi bile geçirebiliyorlar.

 

Kullanan yamyam oluyor

Amerika Miami'de 2012'de Rudy Eugene adlı bir adam, bir evsizin yüzünü yemeye başladı. Polis geldiğinde, Rudy Eugene, kurbanının yüzünün yüzde 80'ini yemişti. Polisin uyarılarına rağmen yamyamlığa devam eden katil, vurularak öldürüldü. Otopsi sonucu Rudy Eugene'nin Amerika sokaklarında "Ivory Wave", "Vanilla Sky", "Bliss" ve "Purple Rain" adıyla satılan sentetik uyuşturucunun (uyarıcı) etkisi altında olduğu saptandı. Söz konusu uyarıcı piyasaya 2011'de sürülmüştü.

 

Bir ara yasal olarak satılan uyarıcılar

2011'de Indiana'da bir adam bir yolun kenarında bir bayrak direğine tırmanıp yoğun trafiğin bulunduğu bir caddeye atlamıştı. (Pensilvanya) Pensylvania'da bir başka adam, manastıra girip rahip bıçaklamıştı. West Virginia'da bir kadın çırılçıplak soyunmuş, cildinin altında bir şey olduğunu sandığı için kendini parçalamıştı.  Bu uyarıcı, uzun süre Amerika'da yasal olarak satıldı. Çünkü içindeki maddelerin kullanım oranı, yasal sınırların altındaydı. Bu maddenin adına 'Beath Salt' (banyo tuzu) denildi. Çünkü şekli banyo tuzu gibiydi. Çin'de üretiliyor ve bir dozu sadece 5 dolara satılıyordu.

Rude Eugene olayından sonra Louisiana Toksik Maddeler Merkezi Müdürü Mark Ryan, New York Times'a, 'zombi hapının' nasıl üretildiğini anlattı ve yetkilileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

 

Dozajı artırıyorlar

Hap olarak adlandırılan bu uyarıcı, toz halinde ve sıvı halde kullanılıyor. Uyuşturucu tacirleri bu ilacın içerindeki maddelerin miktarıyla oynayabiliyor. Daha önce kişiler kendisine zarar verirken Rudy Eugene olayında olduğu gibi başkalarına zarar vermeye başlamıştı. Yine Miami'de bir evsiz sağa sola saldırınca polis müdahale etmişti. Evsiz, polis ekiplerine direnip "I will eat you all" (Hepinizi yiyeceğim) diye bağırmış ve bir polisin elini ısırıp ciddi şekilde yaralamıştı.

 

Zombi formülü

Baltimore'da Morgan State Üniversitesi'nde okuyan biri, oda arkadaşına saldırıp, öldürmüş ve beynini, kalbini yemişti. Yine bir kişi saldırıya uğramış, yanında taşıdığı biber gazı sayesinde sadece yanağından yaralanarak kurtulmuştu. Bu olayların hepsinde saldırganlarda bu uyuşturucu maddeye rastlanmıştı. Yani tacirler uyuşturucunun dozuyla oynamış ve insanları birer zombiye dönüştüren formüle ulaşmıştı.

 

Yamyama dönüşüyor

Uyuşturucu, beyindeki insan olma özelliğini, ‘ben’ durumunu yok edip, hayvani içgüdüleri ortaya çıkarıyor. Kalp atışı aşırı artıyor, duygular çok güçleniyor, kişi kendini bir süper kahraman gibi hissediyor. İlaç, kişinin ruh halini düzenleyen hormonları baskı altına alıyor ve kalıcı hasarlara, kalp yetmezliğine hatta tek kullanımda bile ölümlere sebep olabiliyor. Bazı vakalarda, kişilerin zihinsel faaliyetlerini kalıcı olarak kaybettiği görülmüş.

 

Türkiye’de ilk vaka

Mersin Sanayi Sitesi’nde bir gencin, insanları adeta zombiye çeviren ‘flakka’ isimli sentetik uyuşturucunun etkisine maruz kaldığı bir amatör kamera tarafından ilk kez görüntülendi. Çevredekilerin ihbar etmesiyle olay yerine polis ve ambulans ekipleri sevk edildi. Akşam gazetesinin haberine göre, flakka isimli uyuştucu kullanan gencin, nasıl bir tepki vereceğini bilmeyen ekipler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Yerde acılar içinde kıvranan gence polis ekipleri tarafından kendine ve çevredekilere zarar vermemesi için kelepçe takılarak hastaneye kaldırıldı.

 

Kargoda bulundu

Flakka, geçen haftalarda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gümrük muhafaza ekipleri tarafından Uluslararası Posta İşleme Merkezi’ne gelen bir postayla İstanbul'da ilk kez yakalanmıştı. İlk kez Florida eyaletinde fark edilen flakka adlı uyuşturucu, insan ve toplum sağlığını üst düzeyde tehdit eden, yüksek risk oranına sahip sentetik bir uyuşturucu...  İri taneli, tuz görünümünde olduğundan 'banyo tuzu' olarak da adlandırılıyor. Diğer uyuşturucular gibi kullanılan flakka, psikolojik ve fiziksel etkileri açısından hem kullanan hem de yakınındakiler için tehlikeli, yıkıcı etkilere sahip...

 

Bonzai soyutluyor

Bonzaiye karşı mücadele hala devam ederken, tüm dünyaya pazarlanmaya çalışan bu yeni uyuşturucu da bonzai gibi ucuz uyuşturucular grubundan. Bundan anlamamız gereken tek şey var; fazla parası olmayanları, gençleri hedef alıyorlar. Sadece ucuz olması bakımından bonzaiye beziyor. Bonzai zehri, kişiyi dış dünyadan soyutlayıp kullananı kaskatı, kendinden geçme şeklindeki yıkıcı bir hale sürüklerken; flakka adlı bu zehir, korkutucu dışa dönük eylemlere yol açıyor. Daha çok gençleri hedef alıyor, çünkü isimlendirilmesinin de bu zehrin pazarlanma stratejisiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Son yıllarda 'zombi' filmleri, dizileri, oyunları çok revaçta...  'Zombi hapı' isminin verilmesi uyuşturucuya karşı merak ve ilgi uyandırma riski taşıyor, çünkü bu ucuz uyuşturucunun hedef kitlesi öncelikli olarak gençler. Gençler için zombiler 'eğlenceli' yaratıklar... Ülkemizde, geçtiğimiz ay İstanbul'da Brezilya'dan gelen bir kargoda ele geçirilen bu zehirden bahsederken, medya kuruluşlarının da dikkatli olması, mesela isminin ‘zombi hapı’ olarak anılmaması gerekiyor.

 

Değer duygusunu yok ediyor

Ayrıca yıkıcı etkileri nedeniyle etkisi altındaki insanlarda yüksek bir uyarıcı etkiye sahip... Beyinde aşırı miktarda dopamin salgılanmasını tetikleyen bir kimyasal zehir. Kullanıldığında yaşattığı halisünasyonlar ve paranoyayla birlikte, kişide üç dört insanla baş edebilecek bir enerji ortaya çıkartabiliyor, kullanan kişiyi vahşice saldırganlaştırabiliyor. Ahlaki değerleri, toplumsal kuralları tamamen devre dışı bıraktıran bir etkiye sahip... Elbiselerini parçalayan, çırılçıplak sokakta koşan, bir ağaçla sevişmeye kalkan, bir çifti öldürüp yüzünü dişleriyle kopartan ABD'deki vaka haberleriyle dünya öğrenmiş oldu.

 

Kesinlikle ölümcül etkiye sahip

Flakka, yutulabiliyor, burundan çekilebiliyor ya da hap şeklinde kullanılabiliyor. Ayrıca esrar gibi diğer yumuşak uyuşturucularla kombine de edilebiliyor. Diğer bütün uyuşturucular gibi bağımlılığa yol açan ölümcül bir etkiye sahip. Ayrıca böbrek yetmezliğine neden olabiliyor ve kullanıcı için kalıcı diyalize ihtiyaç duyuluyor. Flakka, Çin'de doz başına 5 dolara üretiliyor.

 

Hepimize büyük görevler düşüyor

Sentetik uyuşturucudan ölümlerde Avrupa ’da birinci sırada olan ülkemizde henüz çok yaygın olmayan flakkanın da yayılma durumunda çok daha vahim sonuçlar doğuracağı kuşkusuzdur. Bonzai benzeri sentetik uyuşturucu kullanımında İstanbul’dan sonra ikinci sırada olan Antalyamızda da bu maddenin yayılması bence çok mümkündür. Gerekli önlemleri almakta hepimize düşen çok büyük ve çok önemli görevler var. Lütfen dikkatli olalım, çocuklarımızı ve gençlerimizi koruyalım.

 


Haber okunma sayısı: 1834Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA