• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Suçlamaları kabul etmediler

-suclamalari-kabul-etmediler

Dönemin Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı olan oda başkanı Bülent Kaplan ve kooperatif yönetimi; dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla hâkim karşısına çıktı. Sanıklar suçlamaları kabul etmedi
28 Eylül 2019 Cumartesi 15:14

 Suçlamaları kabul etmediler

 

Dönemin Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı olan oda başkanı Bülent Kaplan ve kooperatif yönetimi; dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla hâkim karşısına çıktı. Sanıklar suçlamaları kabul etmedi

 

HABER: Şükrü AĞIRMANHâkim karşısına çıktılar

Antalya’da esnaf odası başkanı Bülent Kaplan; katlı kapalı pazar yeri yapan sebzecilere ait kooperatifin başkanı olduğu dönemdeki yönetimiyle birlikte yargılanıyor. Sanıklar dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanmak suçlamalarıyla sanık olarak ilk kez hâkim karşısına çıktı. O dönem Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı olan Bülent Kaplan; şu anda Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Odası Başkanı olarak görev yapıyor.

 

Manşet gazetesi yazmıştı

Kamuoyu; Akdeniz Manşet gazetesinin 1 Ocak 2014’te ‘Kızıltoprak’ta neler oluyor’, 8 Nisan 2016’da ‘Pazar tezgâhının böylesi’ başlıklarıyla gündeme getirdiği pazar yeri satış skandalıyla ilgili davanın varlığından 20 Eylül 2019 tarihli “Esnaf odası başkanı, dolandırıcılık sanığı” başlıklı haber ile haberdar olmuştu. Haberde; kooperatif yönetimince bir şirket üzerinden, pazarcı esnafı olsun olmasın herkese 2010’da fahiş olduğu ileri sürülen fiyatlarla pazar tezgâh yeri satıldığı sonrasında ise “Sizin burada pazar tezgâhınız yok” denildiği iddiaları yer almıştı. 2010’da “Kızıltoprak’a sosyete pazarı yapıyoruz” diye piyasada ortalama 5-6 bin lira eden pazar yerlerinin; esnaf ve vatandaşa metrekaresi 3 bin liradan ortalama 30’ar bin liraya satıldığı ileri sürülünce iddiaların ayyuka çıktığı anlatılmıştı.

 

Kooperatif yerine firma satmıştı

İddia o ki belediye ile esnaf odası pazar yapım işi için protokol yapmış, esnaf odası da pazar yeri yapmak için kanun gereği işi kooperatife vermişti. Pazar yapımı için ‘pazarcı esnafından para toplandıktan sonra’ kooperatif de bu iş için bir inşaat firmasıyla anlaşmıştı. ‘Pazarcı esnafından pazar yeri yapımı için toplanan bu paralara rağmen’ inşaatı tamamlayamayan kooperatif ise ‘borca mahsuben’, bartır olacak şekilde müteahhit firmaya onlarca tuhafiye tezgâhını satmıştı. Bu şekilde ise kooperatifin devreden çıkarıldığı ileri sürülmüştü. Bu konuda sıkıntı yaşanınca iddia o ki pazarı yapan Proçelik firması yetkililerinden Ahmet Bülent Önder, hemen yeni ortaklarla, Öge İnşaat isimli yeni bir firma kurmuştu. ‘Kooperatifin satması gereken’ onlarca pazar yerlerini, bu yeni firma toptan veya tek tek şekilde bir kısım vatandaşa pazarcı olsun ya da olmasın satmış ve onlarla sözleşme imzalamıştı. Bu kişiler pazarcı olmamasına rağmen kooperatife de üye yapılmış, ardından satın aldıkları tezgâh yerleri de iptal edilmişti. Bir süre sonrasında ise satılan bazı pazar tezgâhları iddiaya göre ikinci kez satışa çıkarılmıştı. 

 

Dava başladı

28 Mart 2019 tarihli iddianame sonrası ilk duruşma 20 Eylül günü 7’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Sanıklar Bülent Kaplan ve o dönemdeki kooperatif yönetim kurulunda yer alan Arif Üstündağ, Koray Alptekin, Sadık Özgen, Sefa Pamuk’tan oluşan 5 isme; kamu kurum ve kuruluşları vb. tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık ile görevi kötüye kullanma suçlaması yöneltildi. Duruşmaya sanıklardan Bülent Kaplan, Sadık Özgen, Sefa Pamuk ve Koray Alptekin katıldı. Sanık Arif Üstündağ ise duruşmaya katılmadı. Ayrıca Şebnem Firuzan Erdoğan, Aydın Erman, Ayşe Güneş, Ayşe Güliz Elbi, Emel İkiz, Fatih Kundu, Mehmet Bilgiç, Mehmet Taşkıran, Melahat Deş, Nazan Kırkaya, Şahin Savaş Sezer, Şevkiye Gedikli, Şule Göysal isimli 13 müştekiden bazıları ilk celsede hazır bulundu. 2019/184 esas sayılı davanın birinci celsesinde Antalya 7.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Recai Şahin, mahkeme üyeleri Songül Yenigün, Neslihan Yenilmez’den oluşan mahkeme heyeti; müştekilerin beyanlarının alınması için çeşitli mahkemelere yazılan yazılara verilen cevapları okudu.

 

Sanıklar ne dedi:

Sanık Bülent Kaplan suçlamaları kabul etmeyerek işi önce Proçelik firmasına, maddi sıkıntılar çıktığı için tamamlayamaması üzerine ardından Öge firmasına verdiklerini beyan etti. Oysa ki her iki şirketin ortağı da Ahmet Bülent Önder isimli kişi. Önder aynı zamanda Öge firmasının da şirket yetkilisi. Kaplan ifadesinde özetle, “Öge firmasına toplam 80-90 arası pazar tezgâhı verdik. Daha sonra bu firma müştekilere pazar tezgâhlarını satmış” dedi. “Ben kimseyi dolandırmadım, müştekilerin yaşadığı sıkıntı; belediyenin aldığı kararlardan kaynaklanmaktadır” diyerek topu Muratpaşa Belediyesine atan Kaplan beraatine karar verilmesini, mahkeme aksi kanaatte ise hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesini istedi. Sanık Koray Alptekin ise 2013’ten bu yana adı geçen kooperatifte yönetim kurulu üyeliğine devam ettiğini belirterek suçlamaları kabul etmedi. Tüm sanıklar firmanın pazar yeri inşaatını bitirdiğini, ardından kooperatif olarak burayı esnaf odasına devrettiklerini, pazar yerlerini müştekilere firmanın sattığını, firmanın bildirdiği kişileri de kooperatife üye yaptıklarını, kimseyi de Öge firmasına yönlendirmediklerini öne sürdü.

 

Müştekiler ne dedi:

Müştekiler ise pazar yerini firmadan satın aldıktan sonra firmanın kendilerine kooperatif hissesi sattığını, satım aşamasında fiilen pazarcılık yapmalarının önemli olmadığının vurgulandığını, pazarcılar kooperatifine üye yapıldıklarını, hiçbir ihtar ya da tebligat gelmeden pazar yerlerinin encümen kararıyla iptal edildiğini, kooperatifte üyelikten çıkarıldıklarını, mernis adresleri belli olmasına rağmen farklı farklı yerlere tebligatlar gönderildiğini öne sürdü. Duruşma, davaya gelmeyen müşteki ve sanıkların zorla getirtilmelerine, tanıkların dinlenmesine karar verilerek 21 Ocak 2020 günü saat 10.00’a bırakıldı.

 

İddianamede neler var:

Suç tarihi 2008-2015 yılları arası, suç yeri Antalya merkez olarak belirtilen davanın iddianamesi; Cumhuriyet Savcısı Nihat Erol tarafından hazırlandı. Dosyada deliller arasında Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Başmüfettişi tarafından hazırlanan 05/10/2018 tarihli soruşturma raporu, dağıtılan el ilanları, gazete haberleri, tahsilat makbuzları, Antalya Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün yazısı, kooperatife ortaklık kaydının yapıldığına dair belge, hak sahipliklerinin iptal edildiğine dair Muratpaşa Belediyesinin yazısı da yer alıyor. İddianameye göre müştekiler, yatırım amacıyla pazar yeri tezgâhı satın almak için; pazar yerinin yapımını üstlenen inşaat şirketi Öge firması hesabına çeşitli miktarlarda paralar yatırdı. Ancak bu kişiler; pazar yeri tezgâhlarını hiç kullanamadan hak sahiplikleri iptal edildi. Vatandaş, bunun üzerine dolandırıldığını iddia ederek basın mensuplarına başvurdu, ayrıca savcılığa da şikâyette bulundu. Ardından yıllardır süren soruşturma başladı. 13 Ocak 2009 günü temeli atılan 320 esnaf kapasiteli, 3 bin 600 metrekarelik, 2 katlı kapalı pazarın açılışı gecikmiş, 8 ayda bitmesi gereken pazar Eylül 2009 yerine 27 Mayıs 2011’de CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından açılabilmiş ama 2016’ya kadar faaliyete geçememişti. Kooperatifin eksik kura çektiği, sosyete pazarı adı altında farklı ve fahiş fiyatlara pazar yeri satıldığı, pazarcı ya da kooperatif üyesi olmayana da yer satıldığı, 250’yi aşkın pazar yerinin hukuka aykırı olarak alacağa mahsuben firmaya satıldığı, kooperatif kanununa aykırı davranıldığı, kamunun zarara uğradığı ile sürülmüştü.


Haber okunma sayısı: 218Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ