• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Konyaaltı’nı bırak Lara’ya bak

-konyaaltini-birak-laraya-bak

Antalya Büyükşehir Belediyesi, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahilinde işletmelerin halkın plajı kullanımını kısıtlayıcı uygulamalarına ve Kıyı Kanununa aykırılıklara müdahale etti. Peki yine dünyaca ünlü olan Lara Sahilini gören yok mu?
30 Temmuz 2019 Salı 12:08

 Konyaaltı’nı bırak

Lara’ya bak

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahilinde işletmelerin halkın plajı kullanımını kısıtlayıcı uygulamalarına ve Kıyı Kanununa aykırılıklara müdahale etti. Peki yine dünyaca ünlü olan Lara Sahilini gören yok mu?

 HABER: Şükrü AĞIRMAN

Sahile müdahale

Geçtiğimiz günlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi yönetimi, Konyaaltı Sahilinde işletmelerin halkın plajı kullanımını kısıtlayıcı uygulamalarına ve Kıyı Kanununa aykırılıklara müdahale etti. Dünyaca ünlü Konyaaltı Sahilindeki plaj işletmecileri ile Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri arasında tesislerde mavi bayrak yönetmeliğine uygun olmayan yapıların kaldırılmadığı gerekçesiyle anlaşmazlık çıkmıştı. Ardından ise dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde Kıyı Kanununa aykırılıklar kaldırılmıştı. Konyaaltı Sahili’nde Kıyı Kenar Kanununa göre halkın kullanımını kısıtlayıcı imalatların belirlenmesi üzerine, Büyükşehir Belediyesi tarafından işletmelere 21 Haziran’da tebligat gönderilmişti.

 

Konyaaltı temizlendi ya Lara?

Tebligatta Kıyı Kanunu’nun sahil şeridinde yapılacak yapılar başlıklı 8’inci maddesine dikkat çekilerek, “Uygulama imar planı bulunan yerlerde duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engellerin oluşturulamayacağı, moloz, toprak, curuf, çöp gibi kirletici ve çevreyi bozucu etkisi olan atık ve artıkların dökülemeyeceğine, kazı yapılamayacağına” dikkat çekilmişti. Zabıta ekipleri verilen sürenin ardından Konyaaltı Sahilinde bulunan mevzuata aykırı yapıların kaldırılması hususunda işlem başlatmıştı. İşgalleri sona erdirmek üzere iş makineleriyle Konyaaltı Sahiline giden zabıta, işletme sahipleri ile yapılan görüşmeler sonucu plajda sınır oluşturan saksı, bayrak, halat ve zincir gibi engelleri kaldırtmıştı. Belediyeden yapılan açıklamada “Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Yapıları Şube Müdürlüğü, Antalya sahillerinden halkın en sağlıklı şekilde istifade etmesi için çalışmalarını titizlikle sürdürüyor” ifadelerine yer verilmişti.

 

Burayı gören yok mu!

Çalışmalarını titizlikle sürdüren (!) belediye biriminin Lara bölgesine uğramadığı fotoğraflardan da anlaşılabiliyor. Belediyenin uhdesindeki Lara plajında çok sayıda işletme bulunuyor. Bu işletmeler halk plajları ile kendi aralarına branda germişler ve plajın diğer bölümüne geçmek mümkün değil. Buz Beach isimli plaj ve yanındaki diğer plajlarda da halkın kullanımını engelleyici branda, saksı, duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engelleyici unsurlar bulunuyor. Bölgenin uygulama imar planı bulunsun ya da bulunmasın burada halkın plaj kullanımını ve görüntüyü engelleyici çirkin brandalar ve saksılar bulunuyor. Çevresi uzun süre gezilen plajda bir temizlik görevlisi, belediye zabıtası ya da kolluk kuvveti de göze çarpmıyor.


Haber okunma sayısı: 193Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ