• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Hal'de eylem

-halde-eylem

Türkiye'nin en büyük hallerinden biri olan Antalya Toptancı Hali'ndeki kamyonlar kontak kapatarak eylem yaptı
07 Ocak 2020 Salı 18:13

 Hal'de eylem

Türkiye'nin en büyük hallerinden biri olan Antalya Toptancı Hali'ndeki kamyonlar kontak kapatarak eylem yaptı


Haber: Şükrü AĞIRMAN

Kontak kapattılar

Antalya Toptancı Hali'ne mal getirip götüren kamyonlar bugün öğlen saatlerinden itibaren eyleme geçti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren zorunlu olarak getirdiği dijital takoğraf takma uygulamasına hazır olmadıklarını söyleyen eylemciler, kontak kapattı. Benzer eylemler yurt genelinde birçok halde gerçekleştiriliyor. 
'Böcek görüşsün' talebi

Tüccar derneği ile toplantıda olan yaklaşık 50 kadar kamyoncu, bakanlık nezdinde girişimlerde bulunması için Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı CHP'li Muhittin Böcek ile görüşülmesini istedi. Kamyoncular pazar günü akşam toptancı halinde saat 6'da kontak kapatarak eylem yapacaklarını söyledi. Hal'e günlük olarak yaklaşık 150 kadar kamyoncu mal getirip götürüp taşıyor. Kamyoncuların, Hal'in dışındaki sokaklarda araçlarını park ederek çalışmadıkları öğrenildi. 


Kamyoncu kızgın

Sistemin bir altyapısı olmadığını, çoğunun akıllı telefon bile kullanmadığını, bir elektronik posta adreslerinin bile bulunmadığını, e-devlet uygulaması üzerinden yapılacak fatura sistemini bilmediklerini öne süren kamyoncular, "Uygulamanın nasıl kullanılacağını dahi bilmiyoruz, bize kimse bu konuyla ilgili bir eğitim veya bilgi vermedi" dedi. 


Hız ve dinlenme saatlerine dikkat

Sayısal takograflar sonucu firmalar ve sürücüler hız limitlerine dikkat etmek, çalışma saatlerine dikkat etmek zorunda. Yeni tip dijital takograflarda 4 saat yol, ardından 45 dakika dinlenme molası uygulaması gösteriliyor. Kamyoncular Türkiye genelinde nakliye sektöründe 850 bin kadar araç olduğunu, ancak park sayısının yetersiz olduğunu, haliyle uygulamanın kadük kalacağını öne sürüyor. 


Kanun ne diyor?

İlgili kanun maddesinde "Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 40'ıncı maddesinin 31'inci fıkrası gereğince; yetki belgesi sahipleri, sayısal takograf kullanılması zorunlu olan ve yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı bulunan taşıtlarının sayısal takograf ünitelerindeki verileri, taşıtların trafiğe çıktığı tarihten itibaren aylık dönemler halinde elektronik ortamda arşivlemek ve bu veriyi, en geç takip eden ayın sonuna kadar Bakanlıkça belirlenen kart verme otoritesine (TOBB) göndermek zorundadır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine her taşıt için 2 uyarma verilmesi uygulamasına 1/1/2020 itibariyle başlanılacaktır" deniyor. Buna göre, yetki belgesi sahipleri Ocak 2020 içerisinde indirdikleri sayısal takograf verilerini, en geç Şubat 2020 sonuna kadar göndermekle yükümlü. Ayrıca aynı şekilde sonrasında da her ay indirdikleri verileri en geç takip eden ayın sonuna kadar göndermek zorunda. 


Dijital takograf nedir?

Sayısal takograf, ticari araçların birer kara kutusu görevini görüyor. Sayısal takograf, takıldığı aracın sürüş sürelerini, sürüş hızını, yapılan ihlalleri kaydeden bir elektronik cihaz olarak dikkat çekiyor. Aracın belirli sensörleri ile entegre edilmiş bu cihaz, sensörlerden aldığı verileri kendi üzerine kaydediyor, bu kaydetmiş olduğu verileri de belirli sistemler aracılığıyla dışarıya verebiliyor. Takograflarda şoförün yaptığı hız, kaç saat aracı sürdüğü, kaç saat dinlenmiş olduğu yer alıyor. Takograflarda bunun için bir raporlama sistemi var. Haftalık tatil, hız limitleri, kullanım saatleri, hepsi takograflarda yazıyor. Cihaz bu bilgileri bir yıl saklayabiliyor.


Haber okunma sayısı: 144Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ