• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Drakulayı zehirle durdurdular

-drakulayi-zehirle-durdurdular

Antalya Muratpaşa’da ‘Drakula’ lakaplı Turunçgil Uzun Antenli Böceğinin görüldüğü bazı turunç ağaçları kepçelerle kökünden sökülmüştü. Sökülen ağaçların yerine yenileri dikildi. Karantina bölgesinde 2 km yarıçapındaki bölgede tüm ağaçlar ilaçlandı
27 Aralık 2019 Cuma 17:53

 Drakulayı zehirle

durdurdular

 

Antalya Muratpaşa’da ‘Drakula’ lakaplı Turunçgil Uzun Antenli Böceğinin görüldüğü bazı turunç ağaçları kepçelerle kökünden sökülmüştü. Sökülen ağaçların yerine yenileri dikildi. Karantina bölgesinde 2 km yarıçapındaki bölgede tüm ağaçlar ilaçlandı

 HABER: Şükrü AĞIRMAN

Tampon bölge ilaçlandı

Turunç ağaçlarını kurutan, anavatanı Çin olan ‘Drakula’ lakaplı Turunçgil Uzun Antenli Böceği (Anoplophora chinensis, A malasiaca) Antalya’da görülmüştü. Muratpaşa ilçesinde Burhanettin Onat Caddesindeki bazı ağaçlar bu nedenle kökünden sökülmüştü. Böceğin tespit edildiği yerde karantina tedbirleri uygulanıp, bulaşık ağaçlar kesilerek imha ediliyor, bulaşık alan sınırları etrafında 2 km yarı çapında tampon bölge oluşturuluyordu.

 

Yeni ağaçlar dikildi

Konuyla ilgili ‘Drakula Antalya’da görüldü’ haberimiz kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı Doktor Çiğdem Hacıoğlu böceğin bulaştığı ağaçları söktürdükten sonra karantina tedbirlerini uyguladı. Bölgedeki bütün ağaçları tek tek ilaçlanırken kökünden sökülen turunç ağaçlarının yerine yenileri dikildi. Doktor Hacıoğlu, bu böceğe karşı vatandaşın duyarlı olmasını istedi. 

 

Görüldüğünde bildirilmeli

Ani Meşe Ölümü ve Çam Çıralı Kanser Hastalığı ile Turunçgil Uzun Antenli Böceği ve Kestane Gal Arısı Mücadelesi Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre mücadele edilir. Tespit edildiği yerde karantina tedbirleri uygulanır.  Bulaşık ağaçlar kesilerek imha edilir. Bulaşık alanların sınırları belirlenir. Bulaşık alanların etrafında 2 km yarı çapında tampon bölge oluşturulur. Bu böcekler 10-15 mm çapında tam bir yuvarlak şeklinde çıkış deliği açar. Kök ve gövdede çıkış delikleri oluşturur. Erginler yaprak damarları ve sapları ile genç dal ve sürgünlerin kabuklarını yer. Turunçgil uzun antenli böceği veya zararı ile karşılaşıldığında en yakın Bakanlık teşkilatına eldeki örnekle birlikte başvurulması gerekiyor. Turunçgil Uzun Antenli Böceği (Anoplophora chinensis, A. malasiaca) ergin siyah renkli olup, kanatları üzerinde düzensiz şekilli beyaz lekeler bulunur. Boyu 25-35 mm’dir. En belirgin özelliği kanatların başa yakın kısmında çok sayıda granülün bulunmasıdır. Larvaları bacaksız, krem rengi ve olgunlaştığında 27-38 mm boyundadır. Konukçuları akçaağaç, kızılağaç, huş ağacı, fındık, gürgen, kayın, elma, çınar, dağ muşmulası, kavak, kiraz, söğüt, armut ve karaağaç, türleri, at kestanesi, turunçgiller, Lagerstromia spp. Tropik ve subtropik bölgelerde yılda bir nesil verir ancak şartlara bağlı olarak hayat döngüsü 2 yıl sürebilir. Ergin çıkışları ilkbahar sonu-yaz başında başlar ve yaz boyu sürer. Ergin ömrü yaklaşık 1-3 aydır. Çiftleşme öncesi 10-15 gün beslenir.  Yumurta bırakma çiftleşmeden 1 hafta sonra başlar. Bir dişi tek tek olmak üzere yaklaşık 70 adet yumurta bırakır.  Yumurtalar toprak yüzeyi hizası ile 60 cm yükseklik arası kabukta T şeklinde açılan kesiğin altına bırakılır. Larvalar kambiyum ve odun tabakalarında galeriler açar. Larvalar fidanlarda kısa sürede, ağaçlarda ise zaman içinde ölüme yol açar. Erginler yaprak damarları, genç dal ve sürgünlerin kabukları ile beslenir. Bu dallarda kuruma meydana gelir. Sürveyler yılda en az bir kez olmak üzere yılın herhangi bir döneminde yapılabilir. Sürveyler sırasında nisan-mayıs aylarında pupa, haziran-temmuz aylarında genç larva ve eylül-ekim aylarında ise olgun larva görülmesi beklenir.


Haber okunma sayısı: 36Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ